Czy kiedykolwiek stanąłeś przed decyzją, którą mogła zmienić całe twoje życie? Dotarłeś do rozstaju dróg, które wiodły w zupełnie innych kierunkach? W moim życiu pojawiło się kilka takich momentów i często myślę o konsekwencjach podjętych wówczas decyzji.

Jako nastolatek chciałem zostać wolontariuszem w Kanadzie. Przez dziewięć miesięcy jeździłbym po całym kraju i robił rzeczy, jakich nigdy jeszcze nie robiłem. W tym samym czasie złożyłem też dokumenty aplikacyjne w collegu. Decyzje o przyjęciu do programu wolontariatu i na uczelnię dotarły do mnie w tym samym momencie. Zdecydowałem się na college i ten wybór zmienił moje życie. Dzięki temu mam udany związek, pracę i dom.

Kilka lat temu, na początku mojej fotograficznej kariery, stanąłem przed inną decyzją, która miała zmienić moje życie.

Kiedy zaczynałem robić zdjęcia, właściwie nie miałem pojęcia o fotografii. Wiedziałem tylko, że jeśli chcę się czegoś nauczyć, muszę cały czas ćwiczyć. Chciałem jednak uczyć się nie tylko technikaliów, ale też rozwijać swoją kreatywność i poczucie estetyki. W serwisie Flickr znalazłem grupy zainteresowań, które świetnie się w tym sprawdzały. Każdego dnia ktoś wybierał temat, a reszta musiała zrobić odpowiednie, związane z nim zdjęcie. Te ćwiczenia niebywale mi pomogły.

Któregoś dnia, w styczniu 2010, roku przewodnim tematem była Coca-Cola, jedna z moich ulubionych marek. Mieszkałem w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie w styczniu jest niezwykle zimno. Moje pomysły sprowadzały się więc do wykorzystania ogromnej ilości śniegu, jaka mnie otaczała. Postanowiłem postawić kilka butelek Coca-Coli w śniegu i zrobić im zdjęcie. Pracę wrzuciłem na Flickra, gdzie kilka osób stwierdziło, że Coca-Cola powinna zainteresować się moją fotografią. I tak się właśnie stało.

Od dawna jestem fanem Coca-Coli. Ta marka zawsze kojarzyła mi się z najszczęśliwszymi momentami dzieciństwa. Szklanka Coca-Coli towarzyszyła nam przy świątecznym stole, podczas urodzin czy na wycieczkach. Emocje związane z marką sprawiły, że zawsze z dużą sympatią myślałem o Coca-Coli.

Dwa lata później znajomy fotograf pracujący dla Coca-Coli natknął się na moje zdjęcie i przekazał je zespołowi social media. Zapytano mnie o możliwość przekazania dalej mojej pracy na Twitterze. Byłem w siódmym niebie! Wówczas fotografia była tylko moim hobby, a właśnie przytrafiła mi się najlepsza możliwa rzecz. Z entuzjazmem się zgodziłem.

Myślałem, że na tym koniec historii, ale szybko okazało się, jak bardzo się myliłem. Kilka dni później zaproponowano mi zarządzanie obecnością Coca-Coli na Flickrze. Przez rok tworzyłem serie obrazków wokół pozytywnych tematów związanych z marką, zachęcające fanów do interakcji. To była nie tylko szansa, aby pracować z jedną z największych firm na świecie, ale także okazja do konfrontacji mojej wizji ze strategią globalnej marki.

Na koniec kontraktu odwiedziłem kwaterę główną Coca-Coli. To było jak wizyta w fabryce czekolady Williego Wonki. Dostałem próbki napojów, prezenty, a nawet usiadłem na chwilę w fotelu prezesa. Opuszczałem Atlantę z poczuciem wdzięczności za szansę, jaką dostałem i z przekonaniem, że z tą firmą zrobiłbym wszystko.

Kilka miesięcy później znów byłem w Atlancie, gdzie zaoferowano mi życiową szansę. Nie tyle nawet na zmianę w życiu, co na rozpoczęcie zupełnie nowego. Zaproponowano mi pracę w zespole pracującym nad największym projektem marketingowym Coca-Coli w historii. Dołączyłem do 2014 FIFA World Cup Trophy Tour jak główny fotograf i członek zespołu social media. Historia mojego znalezienia się w Coca-Cola była niezwykła i okazało się, że są nią zainteresowane media z całego świata.

W ciągu dziewięciu miesięcy odwiedziłem 85 krajów. Robiłem zdjęcia prezydentom, królom i gwiazdom sportu. Chodziłem po ulicach w krajach, o których wcześniej nawet nie słyszałem i zrobiłem więcej zdjęć niż przez kilka poprzednich lat.

Ta podróż zmieniła moje życie. Nie tylko dlatego, że mogłem tyle zobaczyć i zdobyć ogrom doświadczeń zawodowych. Przede wszystkim miałem już pewność, że sztuka i fotografia to coś, czym chcę zajmować się w życiu. Mając 29 lat, kiedy inni kupują domy i zakładają rodziny, odszedłem z pracy, zakończyłem wieloletni związek i pozbyłem się większości rzeczy, które miałem. To było jak przejście do innego świata.

Podczas tej wielomiesięcznej podróży zdecydowałem się przeprowadzić do innego kraju. Zaoszczędziłem nieco pieniędzy, by wystartować z własnym biznesem i po raz pierwszy na serio zająłem się sztuką. Możliwość współpracy z dwiema wielkimi markami dała mi naprawdę wiele. Ale to wiara w siebie dała mi możliwość realizacji moich marzeń.

Choć Trophy Tour się skończyło, moja współpraca z Coca-Cola trwała nadal. Poleciałem do Brazylii, by przed mundialem fotografować turniej dla młodych piłkarzy Copa Coca-Cola.

Pracowałem też na wyłączność z World of Coca-Cola, pomagając w tworzeniu biblioteki obrazów na stronę internetową i dla kanałów społecznościowych.

Kiedy wracam myślami do Twitta sprzed sześciu lat, wydaje mi się, że minęły wieki. Wciąż jednak jest on żywy w mojej pamięci. Chciałem podzielić się moją historią, by pokazać że można spełniać marzenia, jeśli tylko znajdzie się motywację, pasję i wiarę w siebie.

Czasem wystarczy jedno zdjęcie, by zmienić twoje życie.

Joel Robison, fotograf mieszkający obecnie w Wielkiej Brytanii. W 2013 i 2014 pracował na wyłączność dla Coca-Cola jako główny fotograf i członek zespołu social media podczas FIFA World Cup Trophy Tour, odwiedzając i fotografując ponad 80 krajów na całym świecie. Więcej na JoelRobison.com.