„To już historia! Wielka historia!”

To było widowisko godne europejskich stadionów. Na obiekcie w Sulejówku, na którym podczas UEFA EURO 2012TM trenować będą nasi grupowi rywale Rosjanie, spotkało się 12 najlepszych drużyn w Polsce, 6 zespołów gimnazjalnych dziewcząt i 6 ekip chłopców. Bohaterowie Finału Krajowego 14. edycji Coca-Cola Cup w sobotę rozegrali mecze w grupach, w niedzielę zmierzyli się w meczach półfinałowych i finałowych. W meczach finałowych nie brakowało emocji. Wprawdzie dziewczyny z Gimnazjum Sportowego Nr 2 z Gorzowa Wielkopolskiego pokonały gimnazjalistki z Lublina aż 5:0, ale wynik nie odzwierciedlał tego co działo się na boisku. Lublinianki bardzo często stwarzały zagrożenie pod bramką rywalek.


Nagrodą dla zwycięskich drużyn były bilety na mecz ćwierćfinałowy UEFA EURO 2012TM, który odbędzie się 21 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Najlepszym strzelcem Finału Krajowego został Miłosz Nowicki z Gimnazjum SMS Nr 3 z Poznania (9 bramek). Wśród dziewcząt najskuteczniejsza była Małgorzata Mesjasz z Gimnazjum Nr 3 z Częstochowy (7 bramek).

Wybrano także najlepszych bramkarzy. W tej klasyfikacji najlepszy był zawodnik zwycięzców z Lubina Kornel Koziarz, w kategorii dziewcząt wybrano Klaudię Adamczyk z Gimnazjum SMS Nr 6 z Konina. 


Finał Krajowy 14. edycji Coca-Cola Cup przeszedł do historii także z powodu niezwykłego wydarzenia, jakim było połączenie satelitarne z Robertem Lewandowskim, przebywającym na zgrupowaniu reprezentacji Polski w Lienz. Piłkarze, trenerzy i kibice na jego pojawienie się na dużym ekranie zareagowali gromkimi brawami i skandowaniem jego nazwiska. Z zainteresowaniem wysłuchali też kilkunastominutowej rozmowy, podczas której nasz najlepszy zawodnik opowiadał nie tylko
o przygotowaniach do UEFA EURO 2012TM, ale także o swym udziale w turnieju Coca-Cola Cup przed kilkoma laty.

W Sulejówku podsumowano także tegoroczną edycję Akademii Futbolu, kierowaną przez doświadczonych szkoleniowców pod wodzą Marka Śledzia. Dziesięciu najlepszych zawodników otrzymało bilety na mecz otwarcia UEFA EURO 2012TM.  

Organizatorzy nie zapomnieli także o kibicach, którzy pojawili się na stadionie. Przez cały czas trwania turnieju w dniu 27 maja od godziny 11.00 dla wszystkich była otwarta Strefa Aktywnego Życia. W konkursach były do wygrana bilety na UEFA EURO 2012TM


Całość uatrakcyjniły piękne i utalentowane, a także znane już w całej Europie cheerleaderki z Gdyni. 

Turniej Coca-Cola Cup 2012 był objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Szkolny Związek Sportowy. Partnerem technicznym turnieju była firma adidas.

Partnerem mediowym turnieju była telewizja TVN, radio Eska, dziennik Gazeta Wyborcza, portal sport.pl oraz magazyn BravoSport.


WYNIKI FINAŁÓW:

 • kategoria dziewcząt
  Gimnazjum Nr 5 Lublin – Gimnazjum Sportowe Nr 2 Gorzów Wielkopolski 0:5
 • kategoria chłopców
  Gimnazjum Nr 3 Lubin – Gimnazjum SMS Nr 3 Poznań 4:2

ZWYCIĘZCY AKADEMII FUTBOLU:

 1. Przemysław Kucharski (Gimnazjum Oleśnica)
 2. Damian Roszczyk (Gimnazjum Nr 3 Poznań)
 3. Oktawian Skrzecz (Gimnazjum Nr 29 Gdańsk)
 4. Daniel Miler (Gimnazjum Nr 2 Siedlce)
 5. Jakub Kosior (Gimnazjum Nowogrodziec)
 6. Jakub Łukowski (Gimnazjum Nr 10 Bydgoszcz)
 7. Michał Kozik (Gimnazjum Nr 1 Skawina)
 8. Adam Zawierucha (Gimnazjum Nr 10 Kielce)
 9. Damian Osiak (Gimnazjum Nr 16 Lublin)
 10. Kornel Koziarz (Gimnazjum Nr 3 Lubin) - bramkarz

Więcej o 14 edycji turnieju Coca-Cola Cup na stronie http://www.cocacolacup.pl/.