Gdańsk, 12 czerwca 2016 r. – Wspaniały triumf chłopców z Poznania i dziewcząt z Gołkowa w wielkim finale Coca-Cola Cup! Przy wspaniałej oprawie finału na Targu Węglowym w Gdańsku wywalczyli oni zwycięstwo w tegorocznym turnieju. Piłkarski weekend w Gdańsku zakończył się transmisją na żywo meczu Polaków z Irlandią Północną na UEFA EURO 2016TM.

Mecze finałowe były niezwykle wyrównane i dramatyczne. Najpierw o tytuł mistrzowski grały dziewczęta z Gołkowa (województwo kujawsko-pomorskie) i Boguszowa-Gorc (dolnośląskie). To dwie drużyny, które już w poprzednich edycjach Coca-Cola Cup odnosiły bardzo dobre rezultaty udowadniając, że konsekwentna praca z młodzieżą przynosi znakomite efekty.

Dziewczęta z Niepublicznego Gimnazjum Gołkowo zaczęły od zdecydowanych ataków i szybko zdobyły bramkę po rzucie rożnym. Ich rywalki z Boguszowa Gorc od razu zabrały się za odrabianie strat i udało im się zdobyć wyrównującego gola. Później obie drużyny wbiły jeszcze po jednym i do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. W niej padła tylko jedna bramka. Strzeliły ją gołkowianki po dograniu z rzutu wolnego w pole karne. Dzięki temu czwarta drużyna Coca-Cola Cup w ubiegłym roku wygrała tegoroczny turniej.

– Już od rana czułyśmy ogromne emocje, masakra! Bardzo chciałyśmy wygrać, tylko o tym myślałyśmy. Było bardzo ciężko, ale udało się! – powiedziała Wiktoria Sokalska, kapitanka drużyny z Gołkowa.

Zawodniczki z Gimnazjum nr 1 z Boguszowa-Gorc nie kryły łez. Nic dziwnego – zwycięstwo było bardzo blisko.

– Trudno się z tym pogodzić. Prawie udało nam się wygrać. Nie sądziłyśmy, że będzie aż tak ciężko – powiedziała Nikola Wójcik, bramkarka z Boguszowa-Gorc, uznana najlepszą bramkarką turnieju. – Ta nagroda bardzo mnie pocieszyła. Jak się dowiedziałam o wyróżnieniu, popłakałam się ze szczęścia.

Równie zacięty był finał chłopaków pomiędzy Gimnazjum nr 3 Poznań a Gimnazjum nr 10 Tychy. To był twardy, zdecydowany mecz, w którym nikt nie odstawiał nogi. Długo utrzymywał się remis 1:1 i kiedy już wszyscy szykowali się na dogrywkę, dynamiczną akcję lewym skrzydłem przeprowadził Adam Borkowski z Poznania i strzałem w długi róg dał swojej drużynie upragnione zwycięstwo.

– Pierwszy raz w życiu czułem taką adrenalinę. Jestem bardzo szczęśliwy. Dopiero powoli dociera do mnie, że pojadę na mistrzostwa Europy! – powiedział Adam Borkowski. – Wygrać było bardzo trudno. Poziom był niezwykle wysoki. W finale trafiliśmy na przeciwników, z którymi zmierzyliśmy się na samym początku w rozgrywkach grupowych i wówczas wysoko przegraliśmy. Na szczęście udało nam się zrewanżować.  

W meczach o trzecie miejsce dziewczęta z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego Szczecin wygrały z Zespołem Szkół Poświętne, zaś chłopcy z Gimnazjum Sportowego Chorzów pokonali Gimnazjum nr 1 ze Szczecina. Królową strzelczyń została Klaudia Szymczak z Gołkowa, zaś najlepszym strzelcem Adrian Benedyczak ze Szczecina. Najlepszym bramkarzem uznano Borysa Detnerskiego z Tychów, a bramkarką – Nikolę Wójcik z Boguszowa-Gorc.

W nagrodę dziewczęta z Gołkowa oraz chłopcy z Poznania pojadą na mecz Polska-Ukraina na UEFA EURO 2016TM. Ale na tym nie koniec – nagrody dla drużyn z drugiego i trzeciego miejsca ufundował LuxMed: będą to kompleksowe badania diagnostyczne. Natomiast Allianz wybrał dwójkę najbardziej obiecujących zawodników turnieju, którzy pojadą na tygodniowy obóz treningowy do Monachium. Wyróżnieni zostali: Karolina Pydyszewska ze Szczecina oraz Jakub Rudek z Chorzowa.

 – Bardzo się cieszę, nie spodziewałem się tego wyróżnienia. To dla mnie wspaniała niespodzianka i wyjątkowa szansa na sprawdzenie moich umiejętności w tak wyjątkowym miejscu – powiedziała Jakub Rudek.

Wielki finał Coca-Cola Cup to nie był koniec wspaniałych emocji na Targu Węglowym w Gdańsku. Uwieńczeniem wspaniałego piłkarskiego weekendu była transmisja na żywo meczu Polski z Irlandią Północną. Inauguracyjne spotkanie biało-czerwonych na UEFA EURO 2016TM obejrzały setki mieszkańców Gdańska, kibicujących polskiej drużynie i cieszących się z historycznego zwycięstwa nad Irlandią Północną.

Coca-Cola Cup to najstarszy i jeden z największych piłkarskich turniejów młodzieżowych w Polsce. Rozgrywany nieprzerwanie od osiemnastu lat, co roku angażuje około 40 000 gimnazjalistów z całego kraju. W dotychczasowych edycjach wzięło udział już ponad 720 000 uczniów. Co roku rozgrywkom kibicują tysiące widzów w całej Polsce. Punktem kulminacyjnym turnieju jest spektakularny wielki finał krajowy, który w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, odbył się w Gdańsku. W tegorocznym Coca-Cola Cup wzięło udział 2450 drużyn męskich i 1457 żeńskich. Najwięcej zgłosiło się z województw: małopolskiego (394), mazowieckiego (357), podkarpackiego (350) i wielkopolskiego (342). 

Coca-Cola Cup 2016 odbywał się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Partnerami Coca-Cola Cup 2016 byli: miasto Gdańsk, MOSiR Gdańsk, Allianz, KIA i Subway. Partnerem technicznym turnieju był adidas, a partnerem medycznym: LuxMed.

Więcej informacji o turnieju można znaleźć na www.cocacolacup.pl oraz na oficjalnym profilu na Facebooku www.facebook.com/cocacolacuppolska.

Klasyfikacja Coca-Cola Cup 2016 – chłopcy

1. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 3 – Poznań (województwo wielkopolskie)

2. Gimnazjum Nr 10 w Zespole Szkół nr 1 – Tychy (województwo śląskie)

3. Gimnazjum Sportowe nr 2 – Chorzów (województwo śląskie)

4. Gimnazjum Sportowe nr 1 – Szczecin (województwo zachodniopomorskie)

5. Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 – Krosno (województwo podkarpackie)

6. Gimnazjum ze Strzelna (województwo kujawsko-pomorskie)

7. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Miedź Legnica (województwo dolnośląskie)

8. Gimnazjum nr 48 – Warszawa (województwo mazowieckie)

9. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego – Szczecin (województwo zachodniopomorskie)

10. Publiczne Gimnazjum Nr 1 – Ząbkowice Śląskie (województwo dolnośląskie)

11. Gimnazjum w Łopusznie (województwo świętokrzyskie)

12. Publiczne Gimnazjum nr 3 – Białystok (województwo podlaskie)

13. Gimnazjum nr 5 – Elbląg (województwo warmińsko-mazurskie)

14. Gimnazjum Sportowe – Rzeszów (województwo podkarpackie)

15. Gimnazjum Szkół Nr 2 – Opole Lubelskie (województwo lubelskie)

16. Gimnazjum nr 9 – Kalisz (województwo wielkopolskie)

 

Klasyfikacja Coca-Cola Cup 2016 – dziewczęta

1. Niepubliczne Gimnazjum z Gołkowa (województwo kujawsko-pomorskie)

2. Gimnazjum Nr 1 – Boguszów-Gorce (województwo dolnośląskie)

3. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego – Szczecin (województwo zachodniopomorskie)

4. Zespół Szkół Poświętne (województwo podlaskie)

5. Pierwsze Społeczne Gimnazjum Gdynia (województwo pomorskie)

6. Gimnazjum nr 1 – Wałcz (województwo zachodniopomorskie)

7. Gimnazjum Nr 2 – Bielawa (województwo dolnośląskie)

8. Gimnazjum nr 4 w Radomiu (województwo mazowieckie)

9. Gimnazjum sportowe nr 2 – Gorzów Wielkopolski (województwo lubuskie)

10. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Miedź Legnica (województwo dolnośląskie)

11. Gimnazjum Nr 9 – Lublin (województwo lubelskie)

12. Zespół Szkół z Sobolowa (województwo małopolskie)

13. Publiczne Gimnazjum Nr 4 – Biała Podlaska (województwo lubelskie)

14. Gimnazjum nr 2 – Ostróda (województwo warmińsko-mazurskie)

15. Gimnazjum w Łopusznie (województwo świętokrzyskie)

16. Gimnazjum Nr 2 – Zabrze (województwo śląskie)