Od września 2013r. trwa trzecia edycja wspólnego przedsięwzięcia firmy Coca – Cola, jednego z głównych sponsorów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej oraz FIFA – projekt pod nazwą „FIFA World Cup 2014 Tprohy Tour”. Jednym z przystanków na tej wyjątkowej, najdłuższej w historii trasie będzie Polska. Puchar Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej przybędzie do naszego kraju już 26 marca. Polscy fani futbolu będą mogli podziwiać to unikatowe trofeum oraz zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie 27 i 28 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zanim Puchar dotrze do nas, zawita do 86 innych krajów. W ciągu całej trasy trofeum odwiedzi 90 państw. Podróżując na pokładzie oficjalnego samolotu FIFA przemierzy odległość blisko 150 000 km, dając kibicom na całym świecie przedsmak wielkiego piłkarskiego święta, które rozpocznie się już 12 czerwca 2014 w Brazylii.

Projekt „FIFA World Cup 2014 Trophy Tour” rozpoczął się oficjalną ceremonią, która odbyła się 12 czerwca 2013 w sercu brazylijskiej stolicy – Rio de Janeiro, pod słynnym pomnikiem Chrystusa Zbawiciela. Pierwszy etap trasy objął obszar Ameryki Łacińskiej. Następnie Puchar wyruszył na Bliski Wschód, odwiedzając między innymi takie raje jak Arabia Saudyjska, Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dalsza trasa prowadziła w głąb kontynentu azjatyckiego, Puchar mogli podziwiać kibice m.in. z Indii, Nepalu, Tajlandii i Wietnamu. Następnie trofeum powróciło do Ameryki Południowej by zawitać, do słynących z zamiłowania do futbolu kibiców m.in. z: Chile, Argentyny, Peru czy Urugwaju. Następnymi przystankami na trasie były Meksyk i Kanada. To właśnie z Kanady 16 lutego trofeum przybyło na Stary Kontynent. Pierwszym europejskim krajem, do którego zawitał Puchar była Hiszpania.

- Takie wydarzenia jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej są najlepszym przykładem tego, w jaki sposób sportowe emocje potrafią łączyć ludzi na wszystkich kontynentach. Puchar, który już wkrótce przybędzie do naszego kraju, fascynuje i łączy kibiców z całego świata. Moim zdaniem najbardziej niesamowite i piękne w sporcie jest właśnie to, że potrafi w taki sposób integrować ludzi pochodzących z różnych kręgów kulturowych i krajów. Jest to przekaz uniwersalny, który niesie ze sobą ponadczasowe wartości. Cieszę się, że już niebawem polscy kibice będą mogli wziąć udział w tym sportowym święcie – powiedział Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki.

Po wizycie w Hiszpanii najwyższe piłkarskie wyróżnienie po drodze do naszego kraju odwiedziło już m.in.: Włochy, Szwecję, Rumunię i Czechy. Do nas trofeum przebędzie z Rosji, wcześniej odwiedzając Anglię, Holandię i Belgię.

- Z pewnością wizyta tego wspaniałego trofeum w naszym kraju będzie radosnym, pełnym pozytywnych emocji wydarzeniem, które przyniesie kibicom wiele radości. Chciałbym, aby była to także inspiracja, zachęta, swego rodzaju pozytywny impuls do uprawiania piłki nożnej. Zwłaszcza dla najmłodszych, którzy myślą o karierze piłkarskiej, możliwość zobaczenia na żywo tak legendarnego i wymarzonego przez piłkarzy na całym globie Pucharu, może być szczególnie wspaniałym przeżyciem, które zachęci ich do pracy nad sobą i do konsekwentnego realizowania swoich marzeń – powiedział Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Mistrzowskie trofeum jest przyznawane od mundialu z Niemczech w 1974 roku. Wtedy jako pierwszy w geście zwycięstwa podniósł jego replikę legendarny Franc Beckenbauer. W późniejszych latach to największe wyróżnienie wznosiły takie gwiazdy piłkarskie jak; Diego Maradona, Zinedine Zidane, Fabio Cannavaro czy Iker Casillas.

- Coca – Cola wspiera FIFA nieprzerwanie od 1974 roku, w którym przyznano to wyróżnienie po raz pierwszy. W tym roku świętujemy więc podwójny jubileusz. Jest to dla nas trofeum szczególne, które wyraża wartości i idee, którymi sami się kierujemy i które chcielibyśmy propagować. To wspaniałe uczucie, móc uczestniczyć w „FIFA World Cup 2014 Trophy Tour”, które daje tysiącom kibiców unikalną szansę zobaczenia na żywo trofeum, które wcześniej oglądać mogli tylko nieliczni. Spełnianie marzeń i dawanie innym inspiracji to wielka satysfakcja - satysfakcja - powiedziała Ania Jakubowski, dyrektor operacyjny Coca-Cola na Polskę oraz kraje bałtyckie.

Wydarzenie związane z wizytą w Polsce Pucharu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA World Cup odbywać się będzie pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Ambasady Brazylii w Polsce. Gospodarzem wydarzenia jest miasto stołeczne Warszawa.
Partnerami medialnymi są: Telewizja Polska, radio RMF Maxxx oraz portal Onet.pl.

Więcej informacji na temat FIFA World Cup™ Trophy Tour, w tym informacje o kolejnych krajach odwiedzanych na trasie Pucharu, daty, ekskluzywne wywiady, zdjęcia i filmy, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej FIFA: www.fifa.com/trophytour.