W kuchni słychać paranoiczne kap-kap, z toalety stale dochodzi szum spuszczanej wody, z kranu leje się do umywalki woda, kiedy się golisz lub myjesz zęby? To wszystko bezlitośnie odnotowuje wodomierz, który niewidoczny, ukryty za ścianą z niezwykłą dokładnością liczy sobie za każdą kropelkę wody, która „wycieka” do hydraulicznych rur. Oszczędzanie wody nie powinno być dla nikogo tematem unikanym. Nie tylko ze względu na domowy budżet, ale także ze względu na to, że źródło życia jakim jest woda to wręcz bezcenny element naszej codzienności i o wodę warto po prostu dbać.

Jak oszczędzać wodę w domu, co mi to da, dlaczego warto to robić? Zobacz sam jak przyczyniając się do zasobniejszego portfela, wpłyniesz również na środowisko.

Wyeliminuj cieknące urządzenia

Cieknące krany, nieszczelne uszczelki w spłuczce toaletowej mogą być przyczyną wyciekania kilkudziesięciu litrów wody dziennie. Miesięcznie, w takim przypadku, wylejemy bezużytecznie tysiące litrów wody. Wyobraź sobie jaka to będzie strata w skali rocznej. Usterki związane z armaturą bardzo często dotyczą pękniętych uszczelek lub zakamienionego napowietrzacza. Mają one charakter mechaniczny albo są wynikiem naturalnego zużycia materiałów. Wymiana uszczelki w spłuczce czy też w kranie nie jest rzeczą kosztowną ani też specjalnie trudną. Zlekceważenie usterek prowadzi w prostej linii do zbędnego zużycia wody i wyższych rachunków.

Zakręć wodę podczas mycia zębów i nie tylko

Nawilżasz szczoteczkę pod bieżącą wodą, zakręcasz kran, nakładasz pastę i szorujesz zęby. Po wyszorowaniu odkręcasz wodę. To najlepszy sposób na to, by nie marnować wody nie tylko podczas mycia zębów, ale także np. przy goleniu.

Zainstaluj perlatory na kranach

Bardzo prostym i niekosztownym sposobem na oszczędzenie wody jest zastosowanie specjalnego sitka napowietrzającego strumień wody i rozdzielającego go. Tzw. perlator po zainstalowaniu na bateriach umywalkowych i w zlewozmywakach umożliwia zredukowanie zużycia wody nawet o 50%. To nie jedyna korzyść płynąca z zastosowania perlatora, dzięki niemu efekt mycia i płukania jest o wiele lepszy.

Zainstaluj tzw. oszczędne spłuczki

Warto zwrócić uwagę na to, z jakich spłuczek korzystamy w domu. Te, które dbają o niższe zużycie, to spłuczki z funkcją „stop” oraz te z podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe (w zależności od potrzeb możemy zużyć 3 litry lub 6 litrów wody). Funkcja „stop” umożliwia zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie. Jeśli w domu są małe dzieci, to także warto uczyć je oszczędzania wody. Dla dzieci będzie to dość łatwe do zapamiętania. Najmłodsi uwielbiają wszelkiego rodzaju przyciski.

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Choć kąpiel ma relaksujące właściwości, możemy korzystać z jej zalet od czasu do czasu. Oczywiście w zimę przyjemnie jest ogrzać się w gorącej wodzie, ale w cieplejszych okresach warto zdecydowanie częściej korzystać z uroków orzeźwiającego prysznica. Pamiętaj, że wypełniona wanna średnio potrzebuje aż 180 l wody. Podczas pięciominutowego prysznica zużywamy jej ponad trzykrotnie miej (ok. 50 l). Rocznie oszczędność może wynieść nawet 180 zł na osobę.

Toaleta to nie kosz na śmieci

Ile razy zdarzyło ci się wyrzucić wacik, opakowanie po mydle, rolkę po zużytym papierze toaletowym do muszli? Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy używasz toalety jak kosza na śmieci, spuszczasz także wodę. Do kosza na pewno nie jest wcale tak daleko, a dzięki takiemu „spacerowi” możesz oszczędzić kilka litrów wody – jednorazowo!

Świadomie kupuj –  pralki i zmywarki pobierają wodę w różnych ilościach

Przeważnie w trakcie decydowania się na pralkę lub na zmywarkę sprawdzamy jej klasę energetyczną. Zapominamy przy tym, że te sprzęty pobierają także wodę, a przynajmniej o tym, że pobierają ją w różnych ilościach. Wskaźniki pobierania wody to bardzo istotny parametr, który koniecznie musisz sprawdzić przed dokonaniem zakupu. Dobrej klasy zmywarka nie tylko zużywa mniej wody niż byś zrobił to własnoręcznie, ale także będzie lepsza pod tym względem od innych zmywarek. Warto zwracać na ten parametr uwagę. Pamiętaj też o tym, by zarówno pralkę, jak i zmywarkę maksymalnie wypełnić, tylko wtedy oszczędność będzie optymalna, a potencjał urządzeń zostanie wykorzystany.

Dzieci pamiętają lepiej

Wydawałoby się, że dzieci niekoniecznie interesuje dbanie o wodę. Ale można się pozytywnie „zawieść” tym, jak dzieci szczerze potrafią przejąć się ochroną środowiska. Jak nauczyć dzieci oszczędzania wody? Dzieci interesują się tym, dlaczego ktoś wyrzuca pustą butelkę na trawnik, choć obok stoi kosz na śmieci. Wiele, a może wszystko zależy od tego czy z dziećmi rozmawiamy również na tematy związane z ekologią. Dzieci doskonale zapamiętają, by zakręcić kran podczas mycia zębów, z przyjemnością nacisną dwa razy przycisk w spłuczce z funkcją „stop”. Jeśli będą wiedziały, że to ważne, bez problemu tę czynność powtórzą. Wszystko zależy od tego czy im o tym powiesz.

Przemyśl zastosowanie baterii jednouchwytowych

Baterie jednouchwytowe nie są szczególnie kosztowne, ich ceny zaczynają się już od 50 zł. Zaletą tego rodzaju armatury jest to, że można szybciej, niż w tych z dwoma kurkami, ustawić odpowiednią wodę do kąpieli czy podczas brania prysznica. Zamknięcie dopływu wody odbywa się bardzo szybko, wystarczy jeden ruch.

Spójrz przychylnym okiem na nowoczesne technologie

Jeśli w twoim domu łazienka to jedno z „najpopularniejszych” miejsc, przemyśl czy nie warto zastosować baterii bezdotykowej wyposażonej w czujnik ruchu. Intensywnie wykorzystywane łazienki zyskają wówczas sprzymierzeńca w postaci „kontrolera” zużycia wody. Strumień wody będzie płynął tylko wtedy, kiedy dłonie znajdą się bezpośrednio pod kranem. W ten sposób nie tylko wyeliminujemy pozostawioną przez nieuwagę niezakręconą wodę, ale także zoptymalizujemy każdorazowe użycie wody w łazience.

Wielkie marki coraz świadomiej podchodzą do ekologii i wiedzą, że oszczędzanie wody jest bardzo ważne. Coca-Cola ruszyła w 2007 r. z programem, który ma zapewnić zwrot każdego litra wody zużytego w procesie produkcji. Choć zakładano, że uda się to osiągnąć w 2020 roku, udało się już w 2017 r. Wprawdzie w warunkach domowych trudno o to, by każdy zużyty litr oddać, to na pewno możemy bez trudu zredukować ilość zużytej wody. Bez utraty komfortu w codziennym życiu.