Czy wiesz, że w polskich górach, zgodnie z ludowymi wierzeniami, żył niejeden Robin Hood? Mowa tu chociażby o Ondraszku, który nazywany był obrońcą i hetmanem ubogich. Według ludowej tradycji i literatury należał do zbójów, którzy odbierali bogatym i rozdawali biednym. Skradzione łupy przechowywał w ponad 230-metrowej Jaskini Malinowskiej, która istnieje po dziś dzień i nie bez powodu nazywana jest Jaskinią Ondraszka. W jego ślady poszedł też Klimczok, hetman zbójnicki, który słynął z tego, że ukrywał się w mierzącej 26m jaskini na zachodnich zboczach szczytu, nazwanego później jego nazwiskiem. Do kontrowersyjnego żywota i zabierania łupów bogatym, a rozdawania biednym, pchała go trudna do zrealizowana miłość do mieszkającej na zamku księżniczki Klementyny. To od jego nazwiska pochodzi nazwa szczytu Klimczok, którego wysokość to 1170m n.p.m.

Wszystkie wspomniane atrakcje upamiętniające legendarne postaci można zobaczyć wędrując po szlakach w naszych polskich górach. Taka wycieczka może okazać się niezwykłą wyprawą śladami mrocznych legend i fascynujących ludzkich historii. W dodatku, to nie lada wyzwanie kondycyjne i cały ogrom cudownych widoków!

Które trasy zasługują więc na największą uwagę?

Główny Szlak Beskidzki

Ta rozciągająca się pomiędzy Ustroniem Zdrój, a Wołosatem malownicza, około 500-kilometrowa trasa nosi zaszczytne miano najdłuższego szlaku w polskich górach. Wystarczy napomknąć, że 500km to więcej niż z Krakowa do Budapesztu.

Główny Szlak Beskidzki przedstawiony w liczbach prezentuje się następująco:

* przechodzi przez 3 województwa

* należy do niego 8 pasm górskich (Beskid Żywiecki, Śląski, Sądecki, Wyspowy, Makowski, Niski, Gorce i Bieszczady)

* obejmuje 4 parki narodowe (Babiogórski, Gorczański, Magurski i Bieszczadzki) i 7 różnych miast, w tym kilka słynnych uzdrowisk

To jednak tylko liczby. Obraz byłby niepełny bez wspomnienia o pamiętających odległe stulecia cerkwiach łemkowskich i drewnianych gmachach schronisk z niezwykłą atmosferą. Docierając tam wieczorem na nocleg, zostaniemy powitani gorącą, aromatyczną herbatą, ciepłym posiłkiem i szczerą, naturalną życzliwością. Dobrze doprawiona jajecznica ze świeżym chlebem po całym dniu wędrówki – niebo w gębie! Przejście GSB można zaplanować zarówno na raz (zajmie to, w zależności od kondycji i wytrwałości, ok. 20-23 dni), jak i podzielić na części, rozkoszując się chwilą i ciesząc oczy widokami. Linia GSB usiana jest różnymi schroniskami, zatem z noclegiem nie powinno być problemu.

Główny Szlak Sudecki

Jesteś spragniony czegoś niebanalnego, kuszą Cię dzikie i nieodkryte przez wielu trasy? Główny Szlak Sudecki obejmuje piękne Karkonosze i spokojne Sudety. Łączy w sobie panoramy rodem z Alp, surowy charakter Gór Skalistych, majestatyczność Gór Sowich i Izerskich i przepiękne, malownicze miejscowości położone u ich podnóża. Może zdarzyć się, że podczas wędrówki Głównym Szlakiem Sudeckim nie spotkasz przez długi czas nikogo, za to z całą pewnością natkniesz się na okazałe ruiny, historyczne pałace i zamki. Sudety to miejsce, gdzie możesz spotkać się twarzą w twarz ze sobą i oddać się egzystencjalnym przemyśleniom bez zbędnych, miejskich rozpraszaczy.

Szlak rozciąga się od Świeradowa-Zdroju i wiedzie aż do Prudnika. Całość obejmuje aż 430km, można jednak go podzielić i przejść tylko interesującą nas, wybraną część. GSS to szlak edukacyjny. Pierwsze z brzegu atrakcje, do których można dotrzeć, to Dworek Chopina, pałac w Bukowcu, zamek Radosno, czy też Ogród Bajek w Międzygórzu, czyli skansen z kolekcją drewnianych rzeźb przestawiających bajkowe postacie i miejsca. Dla zabawy możesz także zapisywać sobie co ciekawsze nazwy miejscowości lub atrakcji napotkanych na Głównym Szlaku Sudeckim, a jest ich pod dostatkiem. Począwszy od Drwali, przez Cmentarz Ofiar Gór i Błędne Skały, kończąc  na Szosie Stu Zakrętów… Kto znajdzie więcej?

Główny Szlak Świętokrzyski

Na koniec coś dla entuzjastów weekendowych wędrówek! Główny Szlak Świętokrzyski rozciąga się na 105km i można go przejść w 2-3 dni. Będzie doskonałym początkiem dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić się w wędrówkach na dłuższe dystanse. Ani trochę jednak nie ustępuje dłuższym szlakom pod względem atrakcji czy widoków! GSŚ zaczyna się w Gołoszycach, a kończy we wsi Kuźniakach. To właśnie nad Górami Świętokrzyskimi króluje dumny szczyt Łysej Góry. Jeśli chcesz zatem zobaczyć miejsca dawnych sabatów czarownic, kuszą Cię lasy, urocze, maleńkie wsie, klasztory i kapliczki, wiesz już, dokąd się udać.