W dzisiejszych czasach bardzo trudno oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Wiele osób, zwłaszcza tych, które prowadzą własną działalność gospodarczą, pracuje praktycznie non stop, nawet w weekendy. Jak odpocząć? Dlaczego to takie ważne?

1. Pogarszające się relacje z bliskimi

Przedłużające się w nieskończoność godziny pracy mogą mieć bardzo zły wpływ na nasze relacje z bliskimi. O ile dorosły partner jest jeszcze w stanie zrozumieć sytuację, o tyle dziecku zdecydowanie trudniej wytłumaczyć, dlaczego ciągle nie ma się dla niego czasu.

Jeżeli taki stan się przeciąga, możesz niechcący przeoczyć coś bardzo ważnego w życiu swojej rodziny, a nawet bezpowrotnie stracić z nią dobry kontakt. Pracoholizm to przyczyna rozpadu niejednego związku.

Nie chcesz do tego dopuścić? Wyznacz sobie każdego dnia czas, który poświęcasz tym, których kochasz. Poczytaj dziecku bajkę. Obejrzyj z rodziną ulubiony serial. Nie uwierzysz, jak te drobne czynności poprawią Wasze relacje.

2. Brak znajomych

Trzeba dbać nie tylko o dobre relacje z najbliższymi, ale również ze znajomymi i przyjaciółmi. Jeżeli notorycznie przesuwasz spotkania, nie odpowiadasz na zaproszenia i telefony - nie bądź zdziwiony, jeżeli oni również nie będą mieli dla Ciebie czasu, gdy będziesz tego potrzebować.

Gdy już się z nimi spotkasz, pamiętaj również, żeby nie rozmawiać jedynie o pracy - to temat, który naprawdę nie dla wszystkich musi być interesujący.

Zaplanuj, że raz w tygodniu, w wyznaczonym dniu widzisz się ze znajomymi i trzymaj się tego. Nie bierz na ten dzień żadnych dodatkowych zadań. Praca jest ważna, ale nie tak jak ludzie, na których można polegać.

3. Zmęczenie rodzi frustrację i agresję

Łapiesz się na tym, że potrafisz być nieprzyjemny dla innych z byle powodu? Czujesz czasem, że musisz się na kimś wyładować? Zauważyłeś, że Twoje otoczenie zaczyna poznawać, kiedy masz zły humor i stara się wtedy do Ciebie nie odzywać? Niestety to jedne z najczęstszych oznak przemęczenia i czytelny znak, że pora odpocząć.

Jeżeli widzisz, że stajesz się drażliwy - utnij sobie drzemkę, poczytaj książkę przez pół godziny, albo wyjdź na spacer. Zdystansuj się i wycisz. Zobaczysz, że od razu będzie Ci lepiej.

4. Niezadowolenie z życia

Przemęczenie ma negatywne skutki nie tylko dla Twoich kontaktów z otoczeniem, ale również dla Ciebie samego. Masz ostatnio coraz więcej pesymistycznych myśli? Czujesz, że to wszystko nie ma sensu? Jesteśmy przekonani, że po „leniwym” weekendzie z rodziną zaczniesz postrzegać wszystko w lepszych barwach.

Zrób sobie dzień offline. Nie odpisuj na maile, nie odbieraj telefonów. Świat się wcale nie zawali. Rób sobie taki dzień przynajmniej raz w tygodniu. Szybko poczujesz różnicę.

5. Gorsza wydajność organizmu

Jeżeli poprzednie argumenty do Ciebie nie przemawiają, może ten Cię ostatecznie przekona. Im dłużej pracujesz i jesteś mocniej zmęczony, tym bardziej spada Twoja wydajność. Trudniej Ci się skoncentrować. Przez to potrzebujesz coraz więcej czasu na wykonanie zaplanowanych zadań. W ten sposób wpadasz w błędne koło.

Pamiętaj - wypoczęta osoba myśli bardziej kreatywnie i szybciej pracuje.

Zacznij się wysypiać. Brak snu ma bardzo zły wpływ na nasze samopoczucie. Gdy będziesz wypoczęty, wszystko stanie się łatwiejsze do udźwignięcia. Nie siedź również całymi dniami przed komputerem, wyjdź chociaż do sklepu. Nawet niewielka dawka świeżego powietrza potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

6. Problemy ze zdrowiem

Przedłużające się zmęczenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nie bez przyczyny osoby na decyzyjnych i związanych z dużym stresem stanowiskach częściej chorują np. na serce. Jeżeli Ty również zaliczasz się do takich ludzi, wykonuj przynajmniej regularnie badania, żeby zminimalizować ryzyko zawału czy wylewu.

Powinieneś również regularnie ćwiczyć. Nic tak nie poprawia kondycji organizmu jak uprawiana regularnie aktywność fizyczna. A po treningu znacznie lepiej się myśli!

7. Życie bez hobby

Masz hobby, ale brak czasu nie pozwala Ci go rozwijać? Tak się składa, że człowiek nie powinien, a nawet nie może żyć samą pracą. Chociaż od czasu do czasu musi zrobić coś, co jest jego pasją. Oczywiście, powiesz, że Twoją pasją jest praca. Tak, wiemy. A pamiętasz, jak ostatni raz jeździłeś konno? No właśnie!

Rozwijanie swoich pasji ma bardzo dobry wpływ na stan psychiczny oraz zadowolenie z życia. Sprawia również, że jesteśmy bardziej interesujący dla otoczenia. A to procentuje w kontaktach biznesowych!

Pielęgnuj swoje zainteresowania. Znajdź na nie czas. Dzięki temu szybko rozładujesz negatywne myśli. Każdy potrzebuje chwili tylko dla siebie.

8. Omijanie wydarzeń kulturalnych

Uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych, nie tylko wzbogacasz swoją wiedzę. Dzięki temu zdobywasz lepszą orientację na temat aktualnych trendów, relaksujesz się, spotykasz nowych ludzi, poszerzasz horyzonty. Wychodzisz poza sferę, w której obracasz się jedynie wokół Twoich spraw służbowych. Takie oderwanie od pracy pomaga nabrać dystansu i złapać równowagę. Poza tym łatwiej Ci wykorzystać różne obserwacje i inspiracje w pracy!

Ustal, że przynajmniej dwa razy w miesiącu będziesz uczestniczył w jakimś wydarzeniu - premierze kinowej, koncercie, sztuce teatralnej. Trzymaj się tego postanowienia. Po krótkim czasie samo wejdzie Ci w nawyk.

9. Starzejesz się

Gdy człowiek jest młody, znacznie łatwiej znosi zmęczenie i brak snu. Niestety, wraz z wiekiem jest z tym coraz gorzej. Cóż, nie ubywa Ci lat, zastanów się więc nad zmianą swojego trybu życia lub chociaż rozważ wyznaczenie sobie czasu, który przeznaczysz na odpoczynek.

Pamiętaj, że wraz z wiekiem jesteś również bardziej narażony na choroby. Twój organizm może w pewnym momencie naprawdę się zbuntować.

Każdego dnia wyznacz sobie czas na przerwę. Zmniejsz obroty. Chodź regularnie na badania. Jeżeli się gorzej czujesz, natychmiast przerwij pracę. Pośpij pół godziny lub wyjdź pojeździć na rowerze.

Przekonaliśmy Cię do tego, by odpocząć? To doskonale! Pochwal się koniecznie, co robiłeś w wolnym czasie!