Znamy już laureatki X jubileuszowej edycji konkursu Bizneswoman Roku organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Podczas uroczystej Gali, która miała miejsce 1 marca br. zaprezentowano zwyciężczynie w ramach kategorii takich, jak: Pomysł na Start/Biznes lokalny, Biznes Roku, Start-up Roku, Liderka w Nowych Technologiach, Działalność społeczna, Kobieta Sztuki oraz Nauka i Biznes. Nagrodzono również liderki (Female Champion of Change) i liderów (Male Champion of Change) aktywnie zaangażowanych w obszarze wspierania kobiet, jak i promowania różnorodności. Przyznano również Nagrodę Honorową Annie Dymnej. Grand Prix: Inspiratorka Roku trafiło do Katarzyny Nosowskiej.

Zainteresowanie konkursem było ogromne o czym świadczy  pół tysiąca nominacji. Skala osiągnięć kandydatek stanowi dowód ich determinacji, siły, zaangażowania, pasji oraz kreatywności.

Organizatorzy przygotowując każdorazową edycję, starają się przyjąć taką formułę, która jest najbliższa bieżącym realiom rynkowym, zarówno w perspektywie krajowej, jak i międzynarodowej. Na przestrzeni minionych lat poszczególne kategorie konkursowe ewoluowały, by w pełni odpowiadać rzeczywistości gospodarczej.

Wydarzenie uświetniła aukcja charytatywna, którą poprowadził Jarosław Kuźniar. Uczestnicy mogli nabyć też piękne bransoletki marki Mokobelle, z których całkowity dochód został przeznaczony na rzecz realizowania programu aktywizacji zawodowej kobiet i młodych ludzi pilotowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Patronat Honorowy nad Balem objął Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Laureatki  oraz realizowane przez nie przedsięwzięcia bez wątpienia stanowią inspirację i motywację dla kolejnych kobiet mających pomysły, marzenia, plany i ambicje. Profil nagrodzonych osób pokazuje, że kobiety odnoszą sukcesy we wszystkich dziedzinach – od sztuki począwszy, przez działania charytatywne po inżynierię i biotechnologię, wnosząc jednocześnie wielką wartość do przestrzeni publicznej i świadomości społecznej.

- Ogromnie gratuluję laureatkom i laureatom X edycji konkursu Bizneswoman Roku. Ta wygrana to duży sukces, bo konkurencja w tym roku była ogromna. Przyszło rekordowe 500 nominacji! Zgłoszenia były na bardzo wysokim poziomie. To pokazuje, że Polki pewnie czują się, mówiąc o swoich osiągnięciach – obojętnie, czy tworzą mniejsze firmy lokalne, start-upy, innowacje naukowe, czy duże firmy o międzynarodowym zasięgu. 10 lat temu, gdy tworzyłam konkurs, zaczynałyśmy od jednej kategorii. Kobiety były często pomijane, a o ich sukcesach w biznesie mówiło się mało. Ale kropla drąży skałę. Każdy nagłośniony sukces kobiety stawał się inspiracją dla innych, dodawał im odwagi do działania, mnie zaś motywował do jeszcze intensywniejszych działań i szerzenia idei. Dziś kategorii jest 10. Nagradzamy także mężczyzn, którzy wspierają budowanie różnorodności. Konkurs rozwija się wraz z umacnianiem się roli kobiet w biznesie. I to na pewno nie koniec, bo teraz jest czas kobiet – powiedziała inicjatorka konkursu – powiedziała Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i twórczyni konkursu

A tak prezentują się laureatki i jeden laureat w poszczególnych kategoriach tegorocznej edycji konkursu, poznajmy ich sylwetki.

Kategoria Biznes Roku, której Partnerem była firma DPD Polska

W rywalizacji firm z obrotem powyżej 10 milionów zł laureatką została Magdalena Malaczyńska, prezeska firmy Indigo Nails Lab z Łodzi oferującej produkty dedykowane stylizacji i pielęgnacji paznokci. Firma powstała w 2011 roku i okazując się bardzo trafionym pomysłem, na przestrzeni zaledwie kilku lat przeistoczyła się w silną strukturę o charakterze międzynarodowym, działając w ponad czterdziestu krajach. Magdalena Malaczyńska powołała ponadto Fundację Indigo Nails służącą szeroko pojętemu wspieraniu kobiet w budowaniu ich pozycji zawodowej. Laureatka otrzymała dodatkową nagrodę - studia Executive MBA ufundowane przez EMBA@UW.

W ramach tej samej kategorii wyróżniono dodatkowo Małgorzatę Bieniaszewską - właścicielkę firmy MB Pneumatyka (Sulechów) produkującej złącza wykorzystywane w pneumatycznych układach hamulcowych i zawieszeniach dla samochodów powyżej 3,5 tony w kraju i za granicą. Dzięki własnej determinacji i zaangażowaniu udało jej się stworzyć potężny podmiot działający w obszarze badawczo-produkcyjnym. Pani Małgorzata będą zwolenniczką tworzenia własnych, a nie odtwarzania, cudzych rozwiązań, działa również aktywnie na rzecz budowania kooperacji, której celem nadrzędnym jest łączenie biznesu z nauką.

- My, kobiety, jesteśmy przyzwyczajone do tego, że robimy po prostu swoje: w pracy, biznesie, w domu. Czasem w tym biegu nie doceniamy siebie. Ten konkurs to świetna okazja, by zatrzymać się na chwilę i podsumować, co do tej pory osiągnęłyśmy. Kiedyś, gdybym dowiedziała się, że jestem w gronie finalistek konkursu Bizneswoman Roku, powiedziałabym: „naprawdę ja? Poważnie udało mi się dostać nominację? Dziś powiem tak: „Dziękuję. Cieszę się, bo na to sobie zapracowałam." Kobiety - nie bójmy się mówić o swoich sukcesach - podkreśliła Bieniaszewska.

Kategoria Biznes Roku Firma Poniżej 10 milionów zł przyniosła zwycięstwo Pani Karinie Trafnej, założycielce Centrum Rozwoju Dziecka w Warszawie, które zajmuje się otwieraniem i prowadzeniem dwujęzycznych przedszkoli oraz żłobków firmowych i przybiurowcowych pod wspólną marką KIDS&Co.

Kategoria Start-up Roku, której Partnerem był bank BGŻ BNP Paribas

W tej turze nagrodzono Olgę Grudniak - założycielkę i prezes firmy Biolumo z Gdyni wytwarzającej w pełni zautomatyzowane medyczne urządzenia diagnostyczne point-of-care dla lekarzy pierwszego kontaktu służące doborowi optymalnego antybiotyku. Laureatka jako biotechnolog prowadzi równocześnie badania w zakresie wypracowania stosownych rozwiązań względem problemu lekooporności bakterii.

- Bycie zwyciężczynią X edycji Bizneswoman Roku jest dla mnie szczególnie ważnym osiągnięciem, ponieważ śledzę konkurs już od kilku lat i co roku historie finalistek inspirują mnie i motywują do jeszcze cięższej pracy. To zaszczyt znaleźć się w gronie tak niesamowitych kobiet osiągających ogromny sukces w biznesie. Daje mi to pewność, że jestem na dobrej ścieżce, by również osiągnąć podobne wyniki z Biolumo! – podsumowała swoje zwycięstwo Olga Grudniak.

Kategoria Liderka w Nowych Technologiach, której Partnerem była firma IGT Poland

Nagrodę otrzymała Magdalena Popowska, prezes i założycielka spółki biotechnologicznej BACTrem. Laureatka będąc profesorem UW i Dyrektor Instytutu Mikrobiologii na Wydziale Biologii, z powodzeniem łączy biznes z nauką, produkując biopreparaty na bazie pożytecznych bakterii stosowanych np. w procesach rozkładu substancji niebezpiecznych i odpadów toksycznych.

- Laureatki poprzedniej edycji i ich sukcesy ośmieliły i zachęciły mnie do wysłania zgłoszenia na X edycję tego konkursu. Bardzo dziękuję za ten konkurs, za to, że Fundacji Sukces Pisany Szminką “chce się chcieć” zmieniać rzeczywistość i promować kobiety odważne, mądre i przedsiębiorcze, które realizują projekty biznesowe, społeczne, naukowe i kulturalne – podsumowała konkurs Magdalena Popowska.

Kategoria Pomysł na Start/Biznes Lokalny, której partnerem była Coca-Cola Poland Services

W tym przypadku nagrodzono Katarzynę Skrzypczak, właścicielkę firmy ManneQueen, której inicjatywą sztandarową jest Akademia Szycia ManneQueen w Ostrowie Wielkopolskim, w ramach której organizowane są kursy i warsztaty adresowane zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci już od 6 roku życia.

- W momencie zgłoszenia do konkursu Bizneswoman Roku moja firma funkcjonowała dopiero dwa miesiące. Jednak te kilka miesięcy prowadzenia własnego biznesu udowodniły mi, że warto walczyć, spełniać swoje marzenia i słuchać przede wszystkim głosu swojego serca, nawet jeśli wiąże się to z podjęciem dużego ryzyka, jak było w moim przypadku - powiedziała Katarzyna Skrzypczak.

- Kobiety to ukryty potencjał. I choć często brakuje im wiary w siebie i własne umiejętności, mają świetne pomysły na swój rozwój zawodowy i mnóstwo wytrwałości w ich realizacji. Coca-Cola od wielu lat na całym świecie angażuje się w inicjatywy wspierające kobiety na rynku pracy i w zakładaniu własnego biznesu. Ta już X edycja konkursu Bizneswoman Roku pokazuje, że to zdecydowanie właściwy kierunek - stwierdziła Anna Solarek, Dyrektor komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services.

Kategoria Female Champion of Change

W ramach tej kategorii o zwycięstwo walczą kobiety skoncentrowane na współtworzeniu polityki różnorodności, jak również na działaniach służących wsparciu innych kobiet.

Po zwycięstwo sięgnęła Monika Rajska-Wolińska, Partner Zarządzający Colliers International w Polsce, członek zarządu Colliers EMEA Board. Dostrzeżono konkretny wkład Laureatki w działania na rzecz wsparcia różnorodności, zwłaszcza w tych obszarach, które kojarzone są w dominującej mierze jako typowo męskie. W firmie Colliers kobiety to aż 65% kadry. Piastują stanowiska decyzyjne, kierownicze, dzięki czemu zacierają się dysproporcje pomiędzy kobietami i mężczyznami chociażby w drodze po awans. Zwyciężczyni podejmuje liczne aktywności w kierunku wyrównywania szans i podnoszenia kompetencji kobiet, a tym samym odkrywania ich potencjału.

Ta sama kategoria przyniosła również wyróżnienie dla Małgorzaty Romaniuk, wiceprezeski zarządu Banku BPH S.A. GE Capital Group, za aktywne wspieranie kobiet w biznesie. Przez okres ponad półtorej dekady zarządza organizacją GE Women’s Network ukierunkowaną na rozwój zawodowy kobiet. Razem z trzema kobiecymi organizacjami: SheXO, Vital Voices, Citi Women stworzyła cross-mentoringowy program LeadersIN, którego priorytetowym założeniem jest rozwijanie cech przywódczych u kobiet. Program zatacza coraz szersze kręgi, jako że tegoroczna, czwarta już edycja zgromadziła 250 uczestniczek z blisko 30 firm.

Kategoria Male Champion of Change, której Partnerem był Mastercard

Mężczyźni, którzy wspierają kobiety, zasługują na szczególne uznanie i nagradzaniu takich właśnie postaw służy ta kategoria. Zwycięzcą ogłoszono Adama Parfiniewicza – prezesa firmy Ultimo, który cieszy się szerokim uznaniem za podejmowanie licznych inicjatyw na rzecz równego traktowania kobiet, jak również budowania kultury korporacyjnej, w ramach której dba się o to, by wynagrodzenia kształtowały się proporcjonalnie do kwalifikacji, bez względu na płeć.

Kategoria Kobieta Nauki i Biznesu

W tym przypadku dostrzeżono szczególne zasługi dr inż. Ewy Olejnik, z powodzeniem łączącej dziedzinę nauki i biznesu. Laureatka jest współzałożycielką spółki Innerco, a jednocześnie oddaje się swoim naukowym pasjom, pracując na  AGH w Krakowie, zajmując się inżynierią materiałową i w tym właśnie obszarze zbudowała firmę o zasięgu globalnym.   Jej autorska technologia zwiększa o 100% żywotność maszyn znajdujących zastosowanie w ekstremalnych warunkach (wydobycie, metalurgia).

Wyróżniono również prof. Lucynę Woźniak - Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która jest intensywnie zaangażowana w rozwój polskiej nauki poprzez aktywną współpracę międzynarodową.

Kategoria Kobieta Sztuki

Wyróżnienie w ramach tej kategorii otrzymała malarka Karolina Jabłońska za wprowadzenie nowych silnych akcentów do polskiej sztuki, a także za powołanie do życia krakowskiej galerii Potencja umożliwiającej promowanie sztuki autorstwa artystów najmłodszego pokolenia.

Nagroda główna powędrowała do Anety Szyłak – kuratorki i krytyk sztuki od ponad 30 lat. Od lat 80. realizuje wystawy, dbając o to, by Gdańsk stał się swoistą stolicą sztuki. Dzięki jej zaangażowaniu istnieje blog Pilne Muzeum. Z jej inicjatywy powstały również takie centra, jak: Centrum Sztuki Współczesnej czy Instytut Sztuki Wyspa założony przez Fundację Sztuki Wyspa i nieprzerwanie działa na rzecz powoływania kolejnych podmiotów promujących sztukę. Najnowszym jej projektem jest szeroko oczekiwane Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku NOMUS.

Kategoria Działalność Społeczna, której patronowała Anna Lewandowska

Paula Rettinger-Wietoszko otrzymała główną nagrodę za działanie na rzecz chorych dzieci. Laureatka założyła Fundację Zostaw Swój Ślad, której przyświeca zamysł wspierania rodzin chorych dzieci. W ramach organizacji zainicjowano Festiwal Wrażliwy oraz stworzono aplikację mobilną hospiCare wykorzystywaną przez zespoły medyczne i opiekunów małych pacjentów przebywających w Dziecięcych Hospicjach domowych w Polsce.

Druga zwyciężczyni to Jarmiła Rybicka prowadząca Fundację Konflikt, która otrzymała wyróżnienie za pomoc osobom bezdomnym i wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem oraz za inicjowanie działań koncentrujących się na zacieraniu granic, przeciwdziałaniu wszelkim formom dyskryminacji, szowinizmu, czy rasizmu. Z jej inspiracji powstała Kuchnia Konfliktu - przedsiębiorstwo społeczne, w którym znaleźli zatrudnienie obcokrajowcy, uchodźcy, migranci. KampaniaInvisible People” jej autorstwa została dostrzeżona i uhonorowana z ramienia Rady Europy.

Nagroda Honorowa dla Anny Dymnej

To szczególne wyróżnienie przyznano Annie Dymnej – prezesce fundacji „Mimo wszystko” -w dowód zasług na polu niesienia pomocy osobom wykluczonym oraz za tworzenie alternatywy dla szkodliwych, krzywdzących stereotypów. Dzięki ustawicznej aktywności Anny Dymnej zmienia się świadomość społeczna w zakresie traktowania osób niepełnosprawnych intelektualnie, okazywania im szacunku i troski.

Grand Prix: Inspiratorka Roku, której partnerem jest HUAWEI

Inspiratorką roku okrzyknięto Katarzynę Nosowską za to, że pokazuje kobietom, iż tajemnica ich prawdziwego piękna i siły tkwi w byciu sobą.

- Jestem szczerze wzruszona i pięknie dziękuję za to wyróżnienie. Na najgłębszym poziomie jesteśmy do siebie bardzo podobne, reszta to dekoracje, w których przyszło nam żyć. Zwlekałam bardzo długo z urządzeniem życia według własnego gustu i potrzeb, w pogoni za akceptacją i z lęku przed odrzuceniem. Dziś odważnie pytam siebie - czego chcę - i udzielam najszczerszej odpowiedzi. Wiem też czego nie chcę i z kim mi nie po drodze. Do młodych kobiet krzyczę zatem: Nie Zwlekajcie! A do tych dojrzałych i po przejściach (jak ja) - Nigdy nie jest za późno – podkreśliła, dziękując za nagrodę Katarzyna Nosowska.

Każda edycja konkursu ujawnia kolejne perełki – kobiety, które swoją wytrwałością, konsekwencją, wiedzą, wrażliwością i otwartością zdobywają szczyty i przenoszą góry. To dzięki nim kolejne kobiety zyskują odwagę, by zawalczyć, by zapomnieć o obawach, by uwierzyć w siebie i znaleźć swoje miejsce w biznesie, który potem to właśnie one będą kształtować.

Serdecznie gratulujemy tegorocznym laureatkom i laureatowi oraz zachęcamy do zainteresowania się konkursem pod kątem udziału w kolejnej edycji.