The Coca-Cola Company i powiązane z nią fundacje w odpowiedzi na klęskę głodu panującą w 10 krajach afrykańskiego Sahelu przeznaczą ponad 10 mln dolarów na doraźną pomoc humanitarną oraz długoterminowe wsparcie rozwojowe.

The Coca-Cola Company i The Coca-Cola Foundation (Fundacja Coca-Cola) przeznaczą ponad 1,2 mln dolarów na natychmiastową pomoc dla ofiar głodu oraz dodatkowe 9,6 mln na pomoc społecznościom w ramach programu Replenish Africa Initiative (RAIN).

Pierwsza darowizna składa się z miliona dolarów gotówki, z czego połowa trafi do Somalii, a połowa do Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego. To osiem organizacji pozarządowych, które połączyły siły, by pomóc 20 mln ludzi cierpiących z powodu głodu w 10 afrykańskich krajach. W samej Somalii ponad 6,7 mln ludzi wymaga pomocy humanitarnej, z czego 1,4 mln to ciężko niedożywione dzieci. Kolejne 200 tys. dolarów zostanie przekazane bezpośrednio ofiarom głodu i suszy przez firmy systemu Coca-Cola w postaci wody i napojów i jako wsparcie kampanii informacyjnych i społecznych w lokalnych mediach.

Coca-Cola Africa Foundation (Fundacja Coca-Cola w Afryce) skieruje środki z programu Replenish Africa Initiative na zwalczanie suszy i głodu w Czadzie, Etiopii, Sudanie, Ugandzie i Somalilandzie. Wszystkie pięć programów dotrze do ponad 850 tys. ludzi, zapewniając im czystą wodę, infrastrukturę sanitarną i szkolenia, a kobiety i młodzież zostaną objęte akcją wspierania przedsiębiorczości. Przewiduje się, że programowi Coca-Cola Africa Foundation towarzyszyć będzie dodatkowe finansowanie ze strony partnerów w wysokości 28 mln dolarów.

"Jako firma obecna w Afryce od prawie 90 lat angażujemy się zarówno we wspieranie długoterminowego rozwoju całego kontynentu, jak i w doraźną pomoc w rozwiązywaniu problemów, z jakimi mierzą się lokalne społeczności" – mówi Brian Smith, prezes Coca-Cola na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. "Jesteśmy głęboko poruszeni skalą głodu i suszy w Sahelu. Jako prywatna firma czujemy się zobowiązani do wspierania rządu i organizacji humanitarnych w pomocy 20 mln zagrożonych ludzi. Mamy nadzieję, że nasze darowizny pozwolą kontynuować programy podjęte przez organizacje pozarządowe, a jednocześnie pomogą zapobiec kolejnym kryzysom dzięki ostatniemu rozszerzeniu naszego flagowego programu RAIN".


"Jesteśmy świadkiem tego, co ONZ nazywa największym kryzysem humanitarnym od 1945 roku. To krytyczny moment dla milionów ludzi cierpiących głód" – mówi Michelle Nunn, prezes organizacji CARE wchodzącej w skład Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego. „Hojne wsparcie Coca-Cola Company pozwoli CARE i Globalnej Grupie Reagowania Kryzysowego złagodzić ludzkie cierpienie i, w wielu przypadkach, uratować życie”.

The Coca-Cola Africa Foundation rozpoczęła program Replenish Africa Initiative (RAIN) w 2009 roku w odpowiedzi na poważne problemy związane z niedoborami wody, które dotykają niemal 300 mln mieszkańców Afryki pozbawionych dostępu do czystej wody pitnej. Do 2020 roku fundacja wraz z partnerami zamierza wspomóc 6 mln ludzi, zapewniając im wodę, dostęp do infrastruktury sanitarnej i wzrost standardów higienicznych. Prócz tego program ma wesprzeć 250 tys. kobiet i młodych ludzi na rynku pracy, promować higienę w tysiącach szkół, ośrodków zdrowia i społeczności, a także przywrócić naturze i lokalnym społecznościom 18,5 mld litrów wody.

Globalną Grupę Reagowania Kryzysowego tworzą organizacje CARE, International Medical Corps, International Rescue Committee, Mercy Corps, Oxfam, Plan International, Save the Children oraz World Vision.