Referencje są głosem osób, z którymi pracowaliśmy bądź pracujemy. To one mogą sprawić, że CV jest bardziej wiarygodne. Tylko czy rekruterzy traktują je zupełnie serio? Czy czasem nie budują one podejrzeń, że to kandydat na stanowisko wystawił sobie laurkę? To jest możliwe. Zatem co zrobić żeby referencje rzeczywiście spełniły swoją rolę i budowały przewagę podczas procesu rekrutacyjnego.

Czytaj także: Dobre CV to nie wszystko

Czy warto umieścić referencje w CV?

Rekruterzy mogą spojrzeć podejrzliwym okiem na referencje, które nie są opatrzone podpisem czy chociażby stanowiskiem osoby, która je pisała. Osoby zajmujące się rekrutacją mogą być nawet nieufni wobec tych referencji podpisanych imieniem i nazwiskiem dawnego pracodawcy. Dlaczego? Nie ma żadnej gwarancji na to, że kandydat nie napisał referencji sam. Można tę nieufność przekuć na swoją korzyść. Jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności nie będziemy mieli problemu z tym, by w CV umieścić kontakty do osób, które podpisują się pod referencjami i które będą chętne pomóc, kiedy zadzwoni do nich rekruter. Będzie to jasny sygnał, że nie mamy nic do ukrycia, a kwalifikacje w każdej chwili będą mogli zweryfikować u źródła.

Każdy rodzaj referencji ma swoje znaczenie. Jeśli aplikujemy na stanowisko, które będzie częścią zespołu równie ważną referencją będzie ta od przełożonego, jak i od kogoś z kim już pracowaliśmy w zespole. To dwie różne perspektywy, które rekruterowi przedstawią pełniejszy obraz nas jako profesjonalisty. Aplikując na stanowisko kierownicze istotną opinią będzie ta od podwładnego. Taki pozytywny głos sprawia, że CV jest bardziej wiarygodne i autentyczne.

Szukając nowych wyzwań w pracy z klientami, warto zbierać także opinię od nich. Jeśli pracujemy jako freelancerzy i rozglądamy się za etatem klienci będą jedyną grupą, od której możemy te referencje otrzymać.

Nie ma zatem oczywistej recepty na to, która opinia jest bardziej istotna, a która mniej. Ważne jest to, by były one adekwatne do naszych kwalifikacji, potwierdzały i prezentowały je z różnych perspektyw. Wówczas możemy być pewni, że CV stanie się bardzo silnym dokumentem. Przestanie być tradycyjnym dokumentem, który nie wzbudza zainteresowania. Warto też zapoznać się szerzej z tym jak pisać dobre CV.

Gdzie jest miejsce dla referencji w CV?

Standardy pisania CV są szeroko opisane i łatwo zorientować się co i w jakiej kolejności powinno znaleźć się w takim dokumencie. Jednak referencje to sekcja stosunkowo nowa. Gdzie jest w takim razie dla niej miejsce? Pamiętajmy o pewnej hierarchii informacji. Na początku znajdują się dane osobowe i dane kontaktowe, potem doświadczenie, języki i umiejętności. Przyjmuje się, że następną sekcją może być właśnie ta z referencjami. Układ pozostaje czytelny, a kolejność wydaje się bardzo stosowna.

Mniej czy więcej, a może w CV powinny znaleźć się wszystkie referencje?

W zależności od stażu pracy dysponujemy mniejszą lub większą ilością referencji. Problemu nie ma jeśli wystawiono nam trzy pochlebne opinie, ale jeśli jest ich kilkanaście. Czy warto wszystkie umieszczać w CV? Takie praktyki raczej nie są mile widziane. Rekruterzy niekoniecznie będą zachwyceni CV, które na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo obszerne. Pierwsze wrażenie cały czas jest na czasie i niech CV (które jest najczęściej pierwszą formą kontaktu z rekruterem) pozostanie schludne. Niemniej ważną kwestią jest to, że powinniśmy przeprowadzić właściwą selekcję referencji, które najlepiej będą pasowały do wymogów stawianych przed przyszłym pracownikiem. To też może być cenna informacja dla osób prowadzących rekrutację. Istotnym kryterium będzie stanowisko osoby piszącej referencje i to, by były one jak najbardziej aktualne. Ciekawym posunięciem będzie zamieszczeni opinii od bezpośredniego przełożonego (prezesa, managera), kluczowego klienta i członka zespołu. To przedstawi nas z różnych perspektyw i da pełne wyobrażenie o tym, jak pracujemy.

Nigdy nie zapominajmy o tym, by wybierać te referencje, które mogą być potwierdzone przez osobę je wystawiającą. W CV musi znaleźć się kontakt do takiej osoby, wówczas potwierdzamy wiarygodność opinii.

 6 powodów, dla których Twoje CV może zostać odrzucone – czytaj w portalu Yep.Academy!

Warto też mieć na uwadze fakt, że im wyższe stanowisko, o które się ubiegamy (np. kierownicze i wyższe – dyrektor, manager wyższego szczebla), tym proporcjonalnie zwiększa się szansa, że zostaniemy poproszeni o kontakt do osób, które mogłyby potwierdzić nasze umiejętności i doświadczenie. Warto wyjść naprzeciw takim prośbom i zamieścić kontakty w CV. Stajemy się w oczach rekrutera przejrzyści i pewni siebie.

W Polsce pozostawianie kontaktów do osób z poprzednich firm jest jeszcze młodą praktyką. Jednak nie lekceważmy jej. W zachodniej części Europy jest to stały punkt w CV. Bez niego trudno liczyć na to, by jakakolwiek kandydatura była poważnie i pozytywnie rozpatrzona.