Nie zawsze mamy ochotę na spędzenie tradycyjnych wakacji – z noclegiem w komfortowych warunkach w domku lub apartamencie blisko plaży z możliwością zwiedzania najbliższego miasteczka. Może tym razem chcemy wyjść poza schemat i spędzić wolny czas z przyjaciółmi w sposób nieoczywisty. Może chcemy wyznaczyć sobie konkretny cel, albo wyjechać bez celu, może zależy  nam nie na odpoczynku, ale właśnie chcemy się pozytywnie zmęczyć, odkryć nowe horyzonty. Poznajcie kilka inspirujących propozycji spędzania czasu z przyjaciółmi podczas wspólnego wypadu.

#1 Podróż podyktowana smakiem

Mało kto nie lubi jeść. Czemu by nie podążyć w podróż za poszukiwaniem smaków?.  
Na pewno warto wyruszyć na wschód i spróbować tamtejszych kartaczy, pielmieni lub kołdunów w rosole, pojechać do Kruszynian spróbować tatarskich pierogów – czebureków, jeczpoczmaków czy shavli, tatarskiego gulaszu. Można udać się do kaszubskich Borów Tucholskich i skosztować świeżych ryb i grzybów. Czytaj także: Aktywne wakacje w Polsce. Każdy region ma coś do zaoferowania, nie musimy też skupiać się tylko na Polsce. Jedzenie to część kultury, sposobu życia, przyrządzane potrawy odzwierciedlają i definiują region co może być dla nas ciekawym poznawczym doświadczeniem

#2 Dźwięki muzyki

Lubicie zloty ludzi z różnych stron świata, odpowiada wam festiwalowa atmosfera, wyjątkowy klimat konkretnej imprezy? Zaplanujcie z przyjaciółmi wakacje, które zdominują festiwale, koncerty i inne artystyczne  wydarzenia. W bliskich odstępach czasowych odbywają się Tauron Life Festiwal (14-16/06) i Tauron Nowa Muzyka (28/06 – 01/07). Na początku lipca warto wybrać się na słynnego Openera. Pod koniec miesiąca odbywa się festiwal Audioriver w Płocku (27 – 29/07). W tych samych dniach rusza Sunrise Festival w Kołobrzegu, a jeszcze jest legendarny Przystanek Woodstock organizowany przeważnie na przełomie lipca i sierpnia, który przemianował się na Pol`and’Rock Festival. To tylko wycinek całego krajobrazu muzycznych imprez. Taki sposób spędzenia wakacji z przyjaciółmi daje dużo satysfakcji, wrażeń artystycznych, możliwość poznawania ludzi z całego świata.

#3 Wakacje „na dziko”

Trochę ekstremalnie, ale czemu nie. Co ciekawe taka forma rekreacji jest uprawiana w całej Europie. Jadąc samochodem koszt paliwa rozkłada się na wszystkich przyjaciół. Nocleg w zasadzie nic nie kosztuje. Wystarczy namiot. A jeśli któryś ze znajomych dysponuje vanem, albo uda się takowy pożyczyć, można nocować w aucie. Jakie są plusy takiego wypadu? Można się zatrzymać w miejscach zupełnie wyjątkowych, jest to niedroga forma wakacji, która zbuduje niezapomniane wspomnienia. Poza kempingami na dziko można spróbować tzw. couchsurfingu, czyli znalezienia osób, które oferują darmowy nocleg we własnych domach czy housesittingu – opiekowania się domem podczas nieobecności właścicieli w zamian za dach nad głową.

#4 Z nurtem

Myśląc o fajnym wypadzie na wakacje z przyjaciółmi, na pewno nieraz kołatał się Wam w głowie pomysł zorganizowania spływu kajakowego. Są emocje, jest przyroda, świeże powietrze, woda. Płynąc ma się zupełnie inną perspektywę na to, co dzieje się na lądzie, świat wygląda inaczej. To relaksujące doświadczenie, w które trzeba włożyć nieco wysiłku. To plus. Wysiłek generuje w nas pozytywne emocje, organizm produkuje endorfiny, które sprawiają, że czujemy się lepiej. Spływając Krutynią, płynąc doliną Rospudy, Brdą czy Czarną Hańczą ze znajomymi, będziemy mieli mnóstwo czasu na rozmowy, żarty, ale też przemyślenia. Taki spływ trwa co najmniej kilka dni.

#5 Samochodem po bocznych drogach

Czy nie zastanawialiście się czasem nad tym, co znajduje się za tym czy innym skrętem z głównej trasy? Czy nie kusiło was zjechanie z autostrady czy drogi ekspresowej, bo zaintrygowała was nazwa wsi lub miasta? Mijacie tabliczki z informacją, że gdzieś tam jest pałac, ruiny zamku, kompleks zabytków, skansen, aleja pomników przyrody. Z trasy niczego nie widać, za oknem horyzont często przesłonięty jest nasypem lub ekranami. Czemu by nie zabrać się spontanicznie w drogę z przyjaciółmi po takich nieco zapomnianych lokalnych dróżkach, przejechać przez wioskę, zatrzymać się w knajpce w malutkim miasteczku, natknąć się na malownicze jezioro, przespać w samochodzie, namiocie lub przydrożnym hotelu. Spontanicznie, odważnie, z dużym ładunkiem emocjonalnym i poznawczym.

Podróżowanie jest ekscytujące. Nawet to tradycyjne. Niezależnie jednak jaki cel naszej podróży obierzemy, wymienione pomysły można ze sobą łączyć, mieszać. Kto nam zabroni spływając kajakiem zatrzymać się w przybrzeżnej knajpce, dlaczego by nie zwiedzić miasta, które jest gospodarzem imprezy muzycznej? Ograniczeniem pozostaje tylko wyobraźnia.