Praca na wakacje to świetny sposób na zarobienie pieniędzy, zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń, a nawet letnią przygodę. Sprawdź, jak i gdzie znaleźć pracę na wakacje

Wakacyjna praca jest coraz chętniej wybieranym sposobem na spędzenie jeśli nie całego, to chociaż części wolnego czasu przez młodych ludzi. To właśnie w lipcu i sierpniu, a więc miesiącach laby dla uczniów i studentów, pojawia się najwięcej ofert pod hasłem „praca dodatkowa”. Jak zarobić w wakacje? Naturalne kierunki to tzw. HoReCa, czyli gastronomia i hotelarstwo, ale też administracja czy... rolnictwo.

Praca na wakacje. Gdzie szukać wakacyjnego zajęcia

Jak zarobić w wakacje? W letnich miesiącach ofert pracy jest mnóstwo, jednak najwięcej w określonych branżach.

Call center

Praca dodatkowa w call center to dobry pomysł ponieważ na starcie nie trzeba tu doświadczenia, a samą pracę, jeśli tylko lubi się kontakt z ludźmi, można uznać za lekką. Trzeba jednak przygotować się na konieczność sprostania niekiedy wygórowanym standardom obsługi klienta. Jeśli jednak interesuje cię tymczasowa praca na lato, może to być dobry kierunek.

Praca na wakacje: Ankiety i ulotki

Jeśli wolisz bezpośrednio kontaktować się z ludźmi, wybierz roznoszenie ulotek lub prowadzenie ankiet. To bardzo elastyczne zajęcie, a w tym drugim przypadku możesz nawet zebrać pierwsze doświadczenia zawodowe w branży badań rynkowych.

Praca na wakacje: Hostessa

Praca dodatkowa w charakterze hostessy od lat znajduje się na liście najlepiej płatnych wśród sezonowych ofert. Nie jest to zajęcie dla każdego, poszukiwane są osoby młode, komunikatywne, coraz częściej ze znajomością języków obcych. Jej dorywczy charakter sprawia jednak, że może to być coś więcej niż praca na wakacje.

Praca na wakacje: Statystowanie

Jeśli marzysz o spotkaniu swojej ulubionej gwiazdy lub byciu na planie swojego ulubionego serialu statystowanie jest najszybszą i najprostszą drogą! Wystarczy pójść do agencji castingowej, których wiele funkcjonuje na rynku, zapisać się i już tylko czekać na telefon z propozycją statystowania. Trzeba liczyć się z tym, że plan filmowy zajmie cały dzień a zarobki nie będą duże, ale jeśli złapiesz bakcyla i trochę doświadczenia przed kamerą, to możesz próbować swoich sił w castingach reklamowych, a tam propozycje finansowe są już o wiele wyższe i plany często krótsze.

Praca na wakacje: Gastronomia

Wakacyjna praca w gastronomii to jeden z najczęstszych wyborów młodych ludzi. Na początek nie trzeba doświadczenia, jednak każdy przepracowany miesiąc może oznaczać wyższe wynagrodzenie. Atutem tych ofert jest często elastyczny grafik, a kelnerzy mogą liczyć na spore napiwki. W przypadku popularnych sieci fast food wakacyjna praca to możliwość oswojenia się z korporacyjną kulturą... od kuchni.

Praca dodatkowa w markecie

Praca na wakacje w handlu? A czemu nie? Możesz wybrać dorywcze inwentaryzacje, rozkładanie towaru z doskoku albo coś bardziej ambitnego i nieco lepiej płatnego: zajęcie merchandisera, który wykłada produkty i dba o ich ekspozycję, często we współpracy z określoną marką. Praca w handlu może być ciężka, ale zazwyczaj możesz ją wykonywać nawet poza wakacjami.

Praca dodatkowa: Opiekunka

Jeśli lubisz dzieci, to zajęcie dla ciebie. Doświadczenie, referencje od wcześniejszych pracodawców, a także uprawnienia opiekuna czy studiowanie pedagogiki sprawią, że zarobki mogą tu być obiecujące. Niekiedy rodzina decyduje się zabrać opiekunkę do pomocy ze sobą na wakacje co gwarantuje pracę w miłych okolicznościach przyrody.

Praca na lato: Pomoc biurowa

Praca dodatkowa w biurze może być czymś więcej niż sposobem na dorobienie pieniędzy. Jeśli trafisz do odpowiedzialnego pracodawcy i wykażesz się zaangażowaniem, wakacyjna praca może stać się początkiem twojej zawodowej kariery.

Praca na lato: Owoce i warzywa

Wakacyjna praca przy zbiorze owoców lub warzyw może kojarzyć się z ciężkim, fizycznym zajęciem. Ale jeśli nie boisz się pracy i lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, możesz się na nią zdecydować. Zwłaszcza, że zazwyczaj to ty decydujesz, ile pracujesz..

Jak znaleźć pracę na wakacje?

Praca dodatkowa wymaga od ciebie odpowiednich przygotowań, nawet jeśli ma to być zajęcie tylko na kilka tygodni. Po pierwsze, musisz zdecydować się, co chcesz robić. Pomyśl o lokalizacji, twojej dostępności czasowej, oczekiwanych zarobkach. Przeanalizuj, jakie są twoje umiejętności, kwalifikacje, dotychczasowe doświadczenie. W zdecydowanej większości przypadków pracodawca będzie oczekiwał od ciebie CV. Dopieść je, bo to twoja wizytówka.  I nie bój się, że nie jest obszerne, pracodawca wie, że dopiero zaczynasz. Ta uwaga dotyczy też rozmowy kwalifikacyjnej, bo jest spora szansa, że taka cię czeka.

Gdzie szukać pracy na wakacje? Intuicja podpowiada, że oferty znajdziesz w internecie. To prawda, jednak wysyłanie dziesiątek aplikacji może być frustrujące. Dlatego rozejrzyj się po lokalnych firmach, sklepach, galeriach handlowych. Często ogłoszenia są wywieszane w witrynach. Jeśli zależy ci na jakiejś pracy, zostaw swoje CV nawet wtedy, kiedy firma nie poszukuje pracowników. Jest spora szansa, że twoja odwaga i inicjatywa zaprocentują w niedalekiej przyszłości. Możesz też rozważyć skorzystanie z pośrednictwa agencji pracy, zwłaszcza jeśli szukasz zajęcia w handlu czy dorywczych prac przy zbiorze owoców. Pamiętaj też o czasie. Jeśli zabierzesz się za poszukiwania pracy na wakacje z odpowiednim wyprzedzeniem, zwiększasz swoje szanse na znalezienie ciekawszego, lepiej płatnego zajęcia. Powodzenia!