Woda to życie. Szczególnie latem powinniśmy dbać o to, by nasz organizm był nawodniony. Jak to zrobić? Oto pięć zasad, których warto się trzymać.

Codziennie podczas zwykłych aktywności tracimy nawet trzy litry wody. Tylko te straty mogą powodować bóle głowy, pogorszenie koncentracji, refleksu i problemy z pamięcią krótkotrwałą.

Latem, zwłaszcza podczas upałów, utrata wody z organizmu jest o wiele większa. Jeśli nie będziemy prawidłowo się nawadniać, może to wręcz zagrozić naszemu zdrowiu.

Jak dbać latem o nawodnienie organizmu?

Po pierwsze, pij zanim poczujesz pragnienie. Brak wody najpierw powoduje pogorszenie samopoczucia, a dopiero później pragnienie, które jest tak naprawdę sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez twój organizm. Dlatego stosuj prewencję, pijąc nawet wtedy, gdy nie czujesz dużej potrzeby.

Po drugie, pij często. Zaleca się, by dziennie wypijać co najmniej dwa litry płynów, a latem nawet więcej. Tego nie da się zrobić w kilka minut, dlatego warto pić często małe porcje. Warto wyrobić sobie nawyk częstego picia, pomagając sobie choćby aplikacją lub zwykłym budzikiem w telefonie. Wykształcenie nawyku trwa 21 dni, po tym czasie będziesz sięgać po wodę instynktownie. Na zdrowie!

Po trzecie, nie tylko woda. Nawadniając organizm nie musisz się ograniczać do wody. Świetnymi zamiennikami są wszelkie napoje – soki, mleko, a nawet kawa i herbata. Podczas upałów sięgaj także po napoje izotoniczne, które nie są wcale zarezerwowane dla sportowców! Woda źródlana nie pozwala uzupełniać niedoborów minerałów, które tracisz z potem, tu świetnie sprawdzają się właśnie izotoniki. Dlatego jeśli lubisz Powerade, twój organizm na pewno ci to wynagrodzi!

Po czwarte, nie tylko płyny. Jeśli nie zawsze wypijasz zalecanych osiem szklanek wody dziennie, nie musisz wpadać w panikę. Nawet 20 proc. dziennego zapotrzebowania na wodę zaspokajamy pokarmami, od zup przez jogurty po owoce i warzywa. Pamiętaj, że arbuz czy ogórek nawet w 90 proc. składają się z wody, a w pieczywie jest jej od 30 do 45 proc.

Po piąte, różnorodność. Nawadnianie nie powinno być przykrym obowiązkiem, dlatego sięgaj po te napoje, które lubisz. Najważniejsze jest Twoje dobre samopoczucie!