DAVOS, SZWAJCARIA – Ograniczenie ilości plastikowych odpadów i stworzenie obiegowej gospodarki tworzywami sztucznymi wymaga od przedsiębiorstw, rządów i organizacji pozarządowych ułatwienia recyklingu i zwiększenia jego atrakcyjności dla ludzi na całym świecie – podkreślił w tym tygodniu Dyrektor Generalny Coca-Cola, James Quincey podczas panelu dyskusyjnego odbywającego się w ramach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) i prowadzonego przez Sarę Eisen z CNBC.

– Musimy sprawić, aby była to lepsza propozycja wartości dla konsumentów – zaakcentował James Quincey. – Musimy sprawić, aby zwrot butelek (PET) był dla nich wygodniejszy i bardziej opłacalny – jeśli będą mieć wartość, będziemy je mogli odkupić, a następnie ponownie wykorzystać. Wówczas koło zamachowe – gospodarka obiegowa – będzie obracać się bardzo szybko.

– Wspólnie wykonaliśmy niesamowitą pracę, zapewniając konsumentom wygodę. Dostarczyliśmy fantastyczne produkty o fantastycznym smaku, które łatwo kupić i łatwo skonsumować. Ale jeszcze nie udało nam się ich łatwo odzyskać i ponownie wykorzystać. Tylko dzięki tej odrobinie wygody możemy zyskać prawdziwą gospodarkę obiegową, która nada wartość każdej butelce – dodał.

James Quincey, któremu w panelu towarzyszyli Dyrektor Generalny PepsiCo Ramon Laguarta, Dyrektor Generalny Dow Chemical Jim Fitterling oraz wysocy przedstawiciele rządów i ministrowie ochrony środowiska Brune Poirson z Francji i Tran Hong Ha z Wietnamu, podkreślił potrzebę dalszej międzysektorowej współpracy w całym łańcuchu wartości tworzyw sztucznych. – Myślę, że obecna jest pilna potrzeba wprowadzenia sprawdzonych systemów – zaakcentował. – Świadomość tej pilności jest motorem napędzającym wszystkich do działania.


 

W ubiegłym roku przedstawiciele Coca-Cola ogłosili, że firma rozszerzy dostęp do własności intelektualnej związanej z produktem PlantBottle™ – pierwszą na świecie, w pełni przetwarzalną butelką plastikową PET, wykonaną częściowo z odpadów roślinnych – w tym dla konkurentów z branży napojów.

– Pragniemy prowadzić wspólne działania w zakresie projektowania i odzyskiwania opakowań w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju – wyjaśnił James Quincey. – W efekcie wszystkie branże staną się bardziej ekologiczne.

Dyrektor generalny spółki Coca-Cola James Quincey przemawia podczas panelu dyskusyjnego „Zmiany w gospodarce tworzywami sztucznymi” w ramach Corocznej Konferencji 2019 Światowego Forum Ekonomicznego

We Francji Coca-Cola prowadzi największą w Europie przetwórnię PET dopuszczonego do kontaktu z żywnością. – Jej możliwości nie są w pełni wykorzystywane – zauważył James Quincey. – Dlaczego? Ponieważ nie dysponujemy wystarczającymi ilościami czystego surowca. Musimy po prostu odzyskać te opakowania – kontynuował. – Brakuje nam ostatniego ogniwa w łańcuchu wartości cennych tworzyw sztucznych, takich jak PET. Brakuje nam ich zbiórki.

– Nie chodzi tylko o możliwość wtórnego przetworzenia – podkreślił Quincey. – Musimy się również martwić o ślad węglowy wszystkich tych opcji – dodał i podkreślił, że ślad węglowy butelek PET jest niższy niż odpowiadającej im ilości aluminium lub szkła.

Coca-Cola w dalszym ciągu wspiera innowacyjność we wszystkich dziedzinach – od projektowania opakowań po recykling chemiczny. James Quincey podkreślił, że również i dotychczasowe rozwiązania bardzo dobrze się sprawdzają. Wyzwaniem jest zachęcenie większej liczby osób na świecie do częstszego recyklingu plastikowych opakowań.

– Obserwowaliśmy, jak w ciągu dziesięciu lat w takich krajach jak Meksyk i RPA odsetek plastikowych butelek poddawanych recyklingowi rośnie z 10 procent do 70 procent – powiedział James Quincey i dodał, że że średnia światowa utrzymuje się na poziomie 60 procent. – Dowiedliśmy tego w poszczególnych krajach [...], nadszedł czas, aby przejść do skali globalnej.

– Rozpędziliśmy się – podsumował lapidarnie. – Przybliżamy się do etapu nie tylko indywidualnych działań i sukcesów poszczególnych krajów, ale także do sukcesu na dużą skalę. W ostatecznym rozrachunku nie jest to model, który musi zostać wynaleziony na nowo – choć innowacje mogą go istotnie udoskonalić – ponieważ są kraje, w których wspólnie rozwiązaliśmy ten problem.