Kariera zawodowa wiąże się ze zmianami. Zmieniamy pracę, bo chcemy iść dalej, więcej zarabiać, poznać inne środowisko pracy, bo brakuje nam wyzwań, pasji, możliwość rozwoju, etc. Od czego zacząć, co zrobić, by posiadane umiejętności i doświadczenie szybko dotarły do firm, w których chcesz pracować, by działy HR od razu wychwyciły, że znasz się na marketingu, że świetnie poruszasz się w świecie e-commerce, że masz kompetencje do pracy na oferowanym i interesującym ciebie stanowisku. To banał, ale CV to podstawa.

Pamiętaj, praca w zespole to nic wyjątkowego. Jak napisać CV, by było skuteczne

Niezależnie od tego, czy masz za sobą parę projektów, czy piszesz cv bez doświadczenia, nie wahaj się skorzystać z gotowych szablonów, które z łatwością można odnaleźć w sieci. Jest ich bardzo wiele i na pewno znajdziesz taki, który graficznie będzie najbardziej ci odpowiadał. Użycie gotowych wzorów jest bardzo dobrym pomysłem ze względu na to, że często tworzone były przez profesjonalne agencje pośrednictwa pracy. To oznacza, że spełniają one wymagania stawiane przez rekruterów. CV ma być przejrzyste, schludne i łatwe w odbiorze. Co dalej? Wprawdzie Curriculum Vitae to po łacińsku „bieg życia”, pamiętaj, że Życiorys to bardzo ściśle skodyfikowana forma „autoreklamy”, która składa się z ustalonych elementów i ma spełniać pewne standardy.

Co powinno znaleźć się w CV?

  • Dane kontaktowe – znane są przypadki, kiedy w CV zabrakło telefonu albo był on nieaktualny. Wydawałoby się, że to wręcz niemożliwe, a jednak. Nikt nie będzie wkładał wysiłku w nawiązanie z tobą kontaktu, jeśli w CV zabraknie danych kontaktowych. To o czymś świadczy. Pamiętaj, aby w życiorysie znalazł się nie tylko aktualny numer telefonu, ale także adres e-mail, a jeśli posiadasz stronę internetową z portfolio, również wpisz jej adres. Imię i nazwisko podaj na samej górze.
  • Klauzula o danych osobowych – w CV musi się znaleźć odpowiedni zapis, który zezwala na przetwarzanie twoich danych osobowych. Bez tego zapisu pracodawca prawdopodobnie w ogóle nie będzie rozważał twojej kandydatury. Jej brak może zostać odebrany jako wyraz niekompetencji, a pracodawcy mogą uznać to za próbę prowokacji. Treść klauzuli jest zawsze taka sama i z łatwością można ją znaleźć w sieci.
  • Doświadczenie zawodowe – jest to zdecydowanie najistotniejszy element CV, któremu z uwagą przyjrzy się pracodawca. Zajmowane stanowiska powinny być wprowadzone i opisane według tzw. odwróconej chronologii. To znaczy, że na samej górze musi znaleźć się ostatnio pełnione stanowisko. Nie wystarczy jednak wpisać nazwy firmy, czasu pracy i pełnionej funkcji. HR Manager i rekruterka Anna Piekut na portalu „Sukces to Ja” radzi, by przy każdym stanowisku znalazł się precyzyjny opis zakresu pełnionych obowiązków. Podając przykład asystentki dyrektora, jasno daje do zrozumienia, że nie ma uniwersalnego zakresu obowiązków dla tego stanowiska. Asystentka może prowadzić bardzo skomplikowany i napięty kalendarz spotkań w trzech językach, ale równie dobrze może zajmować się podawaniem kawy i przyjmowaniem gości w firmie. Analogicznie rzecz ma się do całego spektrum innych zawodów
  • Wykształcenie – w tej sekcji wystarczy wpisać ostatnią ukończoną szkołę, ewentualnie szkołę średnią jeśli ta była placówką o konkretnym profilu. Tutaj także warto pochwalić się ukończonymi kursami, warsztatami i otrzymanymi certyfikatami.
  • Języki obce – dzisiaj standardem jest już komunikatywna znajomość jęz. angielskiego. Jednak jeśli tego nie napiszesz, rekruter uzna, że nie znasz tego języka. Jeśli znasz inne języki na tym poziomie, np. niemiecki czy włoski, będzie to niewątpliwie dodatkowy atut.
  • Zdjęcie –  zazwyczaj mile widziane.  W niektórych krajach jak Niemcy, USA, Canada czy Wielka Brytania prawo pracy oraz przepisy chroniące prywatność zabraniają pracodawcom wymagania zdjęcia w podaniu o pracę, choć kandydaci mogą je dołączać. W Chinach, Japonii oraz wielu krajach europejskich nie ma takich obostrzeń i zwyczajowo CV zawiera zdjęcie kandydata.

Jakie zdjęcie do CV?

Fotografia musi być profesjonalna. Co to znaczy? To znaczy, że wszelkie zdjęcia z przyjęć weselnych, imprez rodzinnych, koncertów czy innego rodzaju eventów nie będą dobrym pomysłem. Zdjęcie powinno być kolorowe, perfekcyjnie ostre i estetyczne, dopasowane do doświadczenia, wyraźnie pokazujące ciebie, najlepiej na naturalnym tle. W zależności od stanowiska możesz pokazać na nim coś, co w danej pracy może być atutem. Np. jeśli aplikujesz na kreatywne stanowisko, warto na fotografiii pokazać (np. ubiorem, dodatkami), ze jesteś odważny i twórczy. Z kolei minimalistyczne, korporacyjne zdjęcie będzie odpowiednie na stanowiska związane z finansami lub prawem.  Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie wykorzystanie fotografii legitymacyjnej czy tej z dyplomu ukończenia studiów. Najlepsze miejsce dla zdjęcia to lewy górny róg dokumentu.

Wsparcie aktywizacji zawodowej kobiet

Coca Cola wspólnie z Deloitte opracowały raport „Ukryty potencjał polskiego rynku pracy. Kobiety nieaktywne zawodowo”, w którym określono, że ok. 4 mln Polek w wieku 20-64 lat nie pracują. Stanowiące duży potencjał rodzimej gospodarki, Polki zajmują się domem lub opieką nad innymi członkami rodziny. To aż 34% kobiet w tym przedziale wiekowym. W porównaniu z UE ten odsetek jest wyższy od średniej unijnej, która wynosi 29%. Ponieważ wsparcie w aktywizacji kobiet jest bardzo ważne, tym bardziej, że rozłąka z zawodową pracą trwa przeważnie kilka lat, Coca Cola w partnerstwie z Fundacją Sukcesu Pisanego Szminką zainaugurowała program „Sukces TO JA”. Celem portalu jest zwiększanie aktywności zawodowej i dostarczenie Polkom „praktycznej wiedzy z zakresu kreowania kariery oraz tworzenia własnego biznesu”. Kursy online i indywidualne spotkania z trenerami służą także uświadomieniu tego, jak istotnym czynnikiem w powrocie na rynek pracy jest CV. Wystarczyły dwie edycje programu, by wzięło w nim udział już 9700 kobiet.  

Nie ma jednoznacznych reguł co pisać, a czego nie pisać w CV. Musisz też pamiętać, że wszystko, co napiszesz w aplikacji, będzie działać na twoją korzyść albo... na niekorzyść. Jeszcze jedna dość istotna rzecz. Wydawać by się mogło, że nie masz wpływu na to, jak będzie przebiegać rozmowa kwalifikacyjna. To trochę mit i chyba brak przekonania, że CV to potężne narzędzie. To, jak napiszesz CV, będzie przekładało się na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, która będzie swoistym przedłużeniem życiorysu. To podczas rozmowy z rekruterem zweryfikowane zostaną informacje, które znalazły się w przesłanym dokumencie.