Jesień nie musi być smutna, szara i depresyjna. Oto kilka sposobów na to, by ta pora roku dała się lubić.

Lato jest już wspomnieniem, a do słonecznej, śnieżnej zimy jeszcze daleko. Jest ciemno, mokro i zimno. Nie poddawaj się jednak! Za pomocą kilku trików możesz sprawić, że jesień stanie się co najmniej znośna. A może nawet przyjemna!

1. Działaj
Happy young friends having fun at home listening vintage vinyl disc music in living room - Group of people enjoying their time in apartment drinking shots and laughing

Długie wieczory i fatalna pogoda łatwo sprawiają, że zakrada się do nas jesienna nuda. A jej najlepiej zapobiegać działaniem. Dlatego spróbuj spotkać się z przyjaciółmi, wspólnie spędzony czas szybko naładuje wyczerpane baterie. Świetną odskocznią będzie też wypad do kina, teatru, na wystawę lub wieczorny maraton z ulubionym serialem. A najlepiej połączyć obie rzeczy, czyli przyjaciół i kulturę!

Wciąż za mało? W tej sytuacji spróbuj zrobić coś nowego, coś co wyrwie cię z rutyny. Jesień to świetny czas na poszerzenie horyzontów i nabycie nowych umiejętności. Zamiast wpatrywać się w padający deszcz, możesz uczyć się nowego języka, zacząć kurs programowania lub wybrać się na warsztaty rękodzieła. Warunek jest jeden – to musi być coś, co cię kręci.

2. Ruszaj się

happy woman practice yoga outdoor

Basen, siłownia, fitness, joga, sposób nie ma znaczenia. Ważne, że się ruszasz. Dobrze wiesz, że odrobina ruchu szybko sprawi, że na twojej twarzy zagości uśmiech. Zresztą nie ma powodu, by rezygnować z ruchu na świeżym powietrzu. Spacer, jogging, nordic walking? Czemu nie! Wystarczy odrobinę cieplejsze ubranie (przecież i tak zaraz się rozgrzejesz). Nie wierzysz? Spróbuj choć raz i się przekonasz. Niektórzy się od tego uzależniają i wcale na złe im to nie wychodzi.

3. Zmień otoczenie

Landscape photo of two backpackers enjoying the view

Dobrą receptą na jesienną monotonię jest krótki wyjazd. Nie musi to być wielka wyprawa ani dwutygodniowy urlop, wystarczy krótki, weekendowy wypad, by nabrać chęci do życia. Z pewnością w promieniu kilku godzin drogi znajdzie się miejsce, którego nie zdarzyło ci się jeszcze odwiedzić. A może wypad w góry? Albo nad morze? Puste plaże mają swój niepowtarzalny urok. Właściwie nieważne, gdzie pojedziesz. Ważne, że już samo czekanie na wyjazd doda ci mnóstwo energii.

4. Dodaj sobie energii

Frische Kürbissuppe und kürbis focaccia

Pogoda nie rozpieszcza? Niech zrobi to twoja kuchnia! Jesienią pojawia się sporo sezonowych warzyw, z których możesz zrobić prawdziwe cuda. Nie bój się też owocowych słodkości, które poprawią nastrój. Jesień to także czas herbat, które możesz przyrządzać na tysiąc sposobów. Gorący napar z owocem i odrobiną przypraw, na przykład cynamonem lub imbirem, zaczarują twój wieczór!

5. Więcej optymizmu

Young couple riding bikes and having fun in the city

Fatalna pogoda nie zawsze musi wpływać na twój fatalny nastrój. Jeśli akurat nie korzystasz z jednej z poprzednich rad, skorzystaj z tej ostatniej: nie dopuść jesieni do swojej głowy. Dostrzeż te małe, pozytywne rzeczy w otoczeniu, ciesz się z najmniejszych nawet sukcesów i podziel się radością z najbliższymi. Uśmiechnij się, w pierwszej chwili może nawet trochę na siłę, ale szybko przekonasz się, że to pomaga.

I pamiętaj, że jesień nie trwa cały rok. A właściwie, jakie to ma znaczenie? Przecież to cudowny czas!