Pod koniec zimy wielu z nas może odczuwać spore zmęczenie. Możemy odczuwać ospałość, brak energii, niechęć do podejmowania inicjatywy, trudności w koncentracji. Skąd biorą się takie, a nie inne zachowania? Zimą nasza kondycja spada, brakuje nam także witaminy D, spowalnia się metabolizm, a organizm nie radzi sobie z niezbyt aktywnym stylem życia. By móc poczuć się lepiej i pozbyć się zbędnych zanieczyszczeń, należy przeprowadzić „oczyszczenie” organizmu. Do wyboru mamy wiele możliwości, które prowadzą do dobrych efektów. Można wybrać aktywność fizyczną, dietę czy ziołowe kuracje, ale najlepiej połączyć to wszystko razem.

Jak ocenić czy mamy do czynienia z nadmiarem zanieczyszczeń w organizmie? To dosyć proste. Jeśli często czujemy przemęczenie, coraz trudniej jest się skoncentrować na wykonywaniu zadań czy też mamy problem z zasypianiem, to może oznaczać, że zbędne związki rozgościły się w naszym ciele i  organizm potrzebuje pomocy.

Dlaczego toksyny pojawiają się w organizmie?

Wyeliminowanie substancji zbędnych naszemu organizmowi z życia w zasadzie jest niemożliwe. Znajdują się one niemal wszędzie, gdzie przebywamy. Wprowadzamy je do naszego ciała wdychając powietrze i spożywając posiłki. Jednak bez przesady, nie jest tak, że nic nie da się z tym zrobić i nie oznacza, że nie możemy z zanieczyszczeniami walczyć. W zasadzie od czasu do czasu nie ma wyjścia, chyba że nie zależy nam na lepszym samopoczuciu W naturalnym procesie wszelkie zbędne i szkodliwe substancje są usuwane przez organizm samodzielnie. Tu pomagają nerki i wątroba oraz jelita, jednak kiedy jesteśmy mało aktywni i niezbyt dobrze się odżywiamy i one mają utrudnione zadanie. Właśnie dlatego powinniśmy wspomóc nasze ciało w walce z wyeliminowaniem szkodliwych substancji. W tym celu zaleca się tzw. detoks.

W jaki sposób pozbyć się toksyn?

Jednym z dobrych sposobów jest zastosowanie lekkiej diety oczyszczającej. W dobrze skomponowanym menu powinny znaleźć się owoce i warzywa będące źródłem antyoksydantów, pełnozarniste produkty zbożowe i otręby bogate w błonnik oraz kiszonki i fermentowane produkty mleczne wspierające pracę jelit. . Posiłki, które wejdą w skład tej diety nie powinny obciążać przewodu pokarmowego a bilans kalorii powinien być zgodny z minimalnym zapotrzebowaniem na energie czyli ok 1500-1800kcal.

Detoks sokowy - czo to rozwiązanie dla Ciebie?

Drugim bardzo dobrym sposobem na usunięcie z organizmu zalegających zanieczyszczeń jest aktywność fizyczna. Oczywiście nie trzeba od razu prowadzić codziennych, intensywnych treningów. Wystarczy nieco ruchu w postaci jazdy na rowerze, robienia co drugi dzień brzuszków, przysiadów czy skłonów. Wszelkie rodzaje aktywności w postaci pilatesu, jogi czy innego typu ćwiczeń fitness także mają pozytywne skutki. W momencie, kiedy nasz organizm odczuje wysiłek zaczyna nam bić szybciej tętno, pobudza się nie tylko układ krążenia ale i cały organizm, który sam zaczyna oczyszczać się ze zbędnych substancji.

Należy również pamiętać, że wraz z moczem wydalamy dużo niepotrzebnych składników. Do prawidłowego „oczyszczania” konieczne jest zapewnienie odpowiedniego spożycia wody – ok 2-3 litry dziennie.

Mimo mnogości suplementów i cudownych mieszanek sokowych obiecujacych „szybki detoks” najbardziej naturalnym, najskuteczniejszym i bezpiecznym sposobem wydaje się zastosowanie diety połączonej z aktywnością fizyczną. Wówczas pierwszy efekt poczujemy już po dwóch tygodniach. Oczyszczanie organizmu wymaga konsekwencji i trochę uporu. Jeśli nawet ćwiczenia fizyczne będą sprawiały nam przyjemność, nie zawsze zmiana nawyków żywieniowych może przyjść nam łatwo. Warto jednak przejść proces oczyszczania kompleksowo i nie powracać do wczesniejszych niekorzystnych nawyków. Tylko wtedy poczujemy różnicę i poczucie lekkości na dłużej.