Wydawałoby się, że to błahy temat, nad którym nie warto się dłużej zastanawiać. A jednak... jest to sprawa niezwykle istotna. Jeśli zapiszesz CV w odpowiednim formacie i zwrócisz uwagę na kluczowe frazy, twoja aplikacja zyska nie tylko w oczach rekrutera, ale przejdzie weryfikacje komputerową.

Weryfikacja komputerowa?

Agencje pośrednictwa pracy czy większe korporacje korzystają ze specjalnych systemów, tzw. systemów śledzenia aplikacji. Oznacza to, że przed przystąpieniem rekrutera lub pracodawcy do weryfikowania CV przechodzą one przez system i jeśli nie wyłapie on słów kluczowych wynikających z ogłoszenia, automatycznie takie CV odrzuca. Algorytm systemu jest bezduszny i bez odpowiednich fraz rekruter nie dowie się o twojej aplikacji.

Ciekawostka, ale dość istotna.

Niezależnie od wielkości firmy formatuj CV do .pdf

Jeśli zapisujesz CV w PDF, pamiętaj, aby w jego nazwie znalazło się odpowiednie rozszerzenie - .pdf. To bardzo ważne.

Zaletą zapisywania CV w formacie .pdf jest to, że masz absolutną pewność, że po otworzeniu pliku przez osobę zatrudniającą nic się nie poprzestawia i nie przeformatuje. Bez względu na program do czytania pdf`ów dokument będzie wyglądał tak samo. CV przesłane w .doc w zależności od wersji Microsoft Word czy też innego programu do edytowania tekstu prawdopodobnie się zmieni i może wyglądać niechlujnie.

Jeśli zależy ci na tym, by mieć pewność, że nie zmieni się czcionka, nie sformatują się dziwnie akapity lub żeby nie zniknęły polskie znaki (co jest istotne, jeśli wysyłasz CV do firm anglojęzycznych), zapisz plik w formacie .pdf. Word lub inny edytor, w zależności od wersji, może popsuć cały efekt.

Czy są przypadki, w których warto korzystać z rozszerzenia .doc?

Jeśli wysyłasz CV do małej firmy i nie jest ona z branży technologicznej, marketingowej, IT czy podobnej, to warto wówczas użyć formatu .doc. Jednak z ważnym zastrzeżeniem – używaj znanej, popularnej i obecnej w każdej wersji edytora tekstu czcionki, np. Times New Roman czy Arial. Dobrym sposobem będzie też wysłanie dwóch formatów CV – w .doc i .pdf.

Podsumowując, wyraźnie zaznaczyła się tendencja wysyłania CV w formacie .pdf. Jest to pewniejsze i daje gwarancję, że nic się nie przeformatuje. Jednak nie zapominajmy o tym, że nawet najlepiej opracowane CV może na niewiele się zdać, jeśli będzie zawierało błędy. Sprawdź dokument pod tym kątem wielokrotnie lub daj CV komuś innemu do weryfikacji. Szkoda byłoby stracić szansę z tak, wydawałoby się, błahego powodu, który jednak o czymś może świadczyć. CV jest pierwszym kontaktem pracodawcy z kandydatem. Nie ważne na jakie stanowisko aplikujemy. Jeśli rozglądamy się za wakacyjnym stażem czy szukamy pracy na pełen etat, CV daje nam szansę zrobienia „pierwszego wrażenia”, które można zrobić tylko raz.

Krok dalej? Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną?

Przeczytaj także: https://www.cocacola.com.pl/historie/Jak-przygotowac-sie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej-pytania-i-odpowiedzi