Festiwale muzyczne w Polsce wdarły się do europejskiej czołówki letnich imprez. Coraz większą rangę mają też festiwale filmowe. Które z nich warto odwiedzić? Oto najciekawsze i największe festiwale muzyczne i filmowe w naszym kraju.

Festiwale muzyczne to świetny sposób na spędzenie wakacyjnego weekendu. Grupa przyjaciół, świetne miejsce i znakomita muzyka to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Także kinomani mogą przebierać spośród coraz większej liczby interesujących imprez. Festiwal filmowy także staje się w naszym kraju synonimem rozrywki na wysokim poziomie. Na wielu wydarzeniach możecie spotkać także Coca-Cola. Nic dziwnego, bo od lat związana jest ze światem muzyki i filmu, o czym przekonacie się choćby tutaj w poście : Jak Coca Cola wdrapała się na szczyty muzycznych list przebojów

Festiwale muzyczne

Sunrise

Sunrise Festival to trzy dni nieprzerwanej zabawy w rytmie muzyki elektronicznej prezentowanej przez światową czołówkę gatunku. Do Kołobrzegu przyjeżdżają takie gwiazdy jak David Guetta, Armin van Buuren czy Tiesto. Wydarzenie przyciąga nawet 800 tys. fanów, którzy zjeżdżają nad morze nie tylko dla muzyki, ale i efektownych pokazów pirotechnicznych.

Audioriver

Festiwal muzyczny w Płocku? Wielu nie dowierzało, ale miasto nad Wisłą w wakacyjny weekend staje się stolicą muzyki elektronicznej. Impreza od 2006 roku odbywa się na plaży nad Wisłą, koncertom towarzyszy mnóstwo pobocznych wydarzeń: od wykładów przez warsztaty po muzyczne targi.

Pol'and’Rock Festival

Pol’and’Rock Festival to stary, dobry Przystanek Woodstock, który musiał zmienić nazwę ze względów prawnych. Kultowa impreza wyrosła z legendy festiwalu w Woodstock i atmosfery końca lat 60. ubiegłego wieku. Choć festiwal zaczynał jako forma podziękowania dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dziś jest marką samą w sobie i ściąga do Kostrzyna nad Odrą czołówkę polskiej i nie tylko sceny muzycznej oraz setki tysięcy fanów. Od lat festiwal organizowany przez Jurka Owsiaka wspiera także Coca-Cola.

Tauron Life Festival

Festiwal Tauron Live ma budować pokojowe relacje ponad granicami kulturowymi i państwowymi poprzez muzykę, teatr, kino czy grafikę. Impreza ma odczarować kojarzący się z tragiczną przeszłością Oświęcim i pokazać jego inne oblicze. Jak dotąd na festiwalu muzycznym występowali m.in. Scorpions, Elton John, Eric Clapton, Soundgarden, Sting czy Peter Gabriel. Na scenie teatralnej występowali Krystyna Janda, Piotr Fronczewski czy Zbigniew Zamachowski, tradycją festiwalową stały się tez koncerty muzyki poważnej. Na Tauron Life Festival każdy znajdzie coś dla siebie.

Tauron Nowa Muzyka

Festiwal muzyczny w Katowicach, który narodził się dzięki determinacji grupy przyjaciół związanej z klubem Hipnoza. Pierwsza edycja odbyła się w nieczynnej kopalni, dziś imprezę gości katowicka Strefa Kultury. Futurystyczne dźwięki i postindustrialny charakter wydarzenia szybko przyciągnęły wielu fanów. Organizatorzy chcą pokazywać najciekawsze nurty współczesnej muzyki, od jazzu przez elektronikę po taneczne rytmy.

Festiwale filmowe

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Festiwal filmowy, w którym nie znajdziesz hollywoodzkich blockbusterów. Tu rządzi sztuka, eksperymenty i poszukiwania nowych form. Wrocławskie wydarzenie stało się jednym z najważniejszych w kraju i pozwala poznawać egzotyczną dla wielu kinematografię.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Festiwal filmowy, który skrzy się od gwiazd naszego wielkiego ekranu. Gdynia co roku gości śmietankę polskiej kinematografii, która podsumowuje filmowedokonania i wyznacza trendy na kolejne sezony. Złote Lwy przyznawane podczas tego wydarzenia potrafią przesądzić o sukcesie niejednej produkcji.

Transatlantyk Festival

Festiwal filmowy, który oferuje coś więcej niż tylko seanse. Jan A.P. Kaczmarek stworzył w Łodzi wydarzenie, podczas którego można spotkać wybitnych artystów i przekonać się, jak kino wpływa na współczesny świat. Transatlantyk wzbogacają wydarzenia towarzyszące i tematyczne sekcje, które nie pozwolą uczestnikom nudzić się.

Kiedy i gdzie odbywają się festiwale?

Festiwale muzyczne:

Tauron Life Festival – Oświęcim, 14-16 czerwca 2018

Tauron Nowa Muzyka – Katowice, 28 czerwca- 1 lipca 2018

Pol'and Rock Festival – Kostrzyn n. Odrą, 2-4 sierpnia 2018

Audioriver – Płock, 27-29 lipca 2018

Sunrise Kołobrzeg, 27-30 lipca 2018

Festiwale filmowe:

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty Wrocław 26 lipca- 5 sierpnia 2018

Transatlantyk Festival – Łódź 13-20 lipca 2018

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 17-22 września 2018