Zaczyna się od ambitnych planów, a kończy wielkim rozczarowaniem. Zamiast wyrzutów sumienia postanowienia noworoczne mogą przynosić dumę i radość. Jak to zrobić? Skorzystaj z kilku naszych rad.

Według różnych badań od 50 do nawet 80 proc. Polaków składa sobie postanowienia noworoczne. Często jednak kończą się one rozczarowaniem i zamiast zmieniać nas na lepsze, tylko psują naszą samoocenę. Jak sprawić, by te obietnice były pomocne?

Podsumuj

Święta to świetny czas na podsumowania. Tych kilka wolnych dni możesz wykorzystać na spokojne przemyślenie Twoich zamierzeń i priorytetów. Możesz wybrać te obszary, które są dla Ciebie najważniejsze, w których naprawdę potrzebujesz zmiany. Spróbuj ocenić i podsumować cały mijający rok, pomoże Ci to wskazać elementy wymagające zmiany.

Eksperymentuj

Nowy rok to dobry moment na robienie nowych rzeczy. Dlatego pozwól sobie na odrobinę szaleństwa, także w ramach noworocznych postanowień. Zamiast siłowni wybierz zumbę lub basen. Zamiast angielskiego, jakiś egzotyczny język, o którym zawsze myślałeś. Taki eksperyment sprawi,  że do postanowienia możesz podejść z większym entuzjazmem, który dłużej się utrzyma i zwiększy Twoje szanse na sukces.

Postaw na konkrety

Unikaj ogólnikowych postanowień na zasadzie „będę się mniej stresować”, „zadbam o siebie”, „w końcu będę punktualny”. Postaw sobie konkretne cele, z których możesz się rozliczyć i za które możesz się nagrodzić: „w tym tygodniu po pracy nie włączę telefonu służbowego”, „w styczniu sześć razy pójdę na siłownię”, „w poniedziałek nie spóźnię się na żadne spotkanie”. Wyznacz sobie więcej mniejszych, konkretniejszych celów.

Planuj

Swoje cele musisz umieścić w czasie. Dlatego, aby osiągnąć sukces, szczegółowo planuj, obserwuj swoje postępy i spisuj je. Nawet jeśli nie uda Ci się spełnić swojego postanowienia, planowanie i systematyczność mogą wejść Ci w krew, a to będzie ogromna korzyść na wielu polach Twoich aktywności!

Poproś o pomoc

Czasami może Ci zabraknąć motywacji, zwłaszcza jeśli ze swoim postanowieniem jesteś sam na sam. Dlatego nie bój się poprosić o pomoc bliskich, rodziny czy znajomych. Z pewnością będą kibicować Ci w Twoich staraniach i wesprą Cię podczas nieuniknionych kryzysów. A po odniesieniu sukcesu będziesz mógł podzielić się z nimi radością!

Tych kilka rad przybliży Cię do spełnienia noworocznych postanowień i sprawi, że pomogą Ci one zmienić się na lepsze. Pamiętaj, że tak naprawdę każdy moment w roku jest dobry na zmianę!