Coca-Cola wspiera profilaktykę AIDS i pomaga rozwijać dystrybucję leków w Afryce. Wszystko dzięki programowi Project Last Mile.

The Coca-Cola Company i działające pod jej auspicjami fundacje w partnerstwie z The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria, U.S. Agency for International Development oraz Fundacją Billa i Melindy Gatesów, ogłosiły podczas Europejskich Dni Rozwoju uruchomienie programu Project Last Mile w Liberii i Suazi.

Zapoczątkowany w Tanzanii w 2010 roku program ma usprawniać system dystrybucji leków. Dziś funkcjonuje on także w Ghanie, Mozambiku, Nigerii i RPA.

Project Last Mile działa na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, które korzysta z doświadczeń łańcucha dostaw i marketingu Coca-Cola dla wsparcia afrykańskich rządów w pokonaniu "ostatniej mili", aby dostarczyć leki do społeczności w trudno dostępnych rejonach.

Program w Suazi będzie wykorzystywał doświadczenia marketingowe Coca-Cola, aby zwiększyć świadomość problemu HIV i promować profilaktykę AIDS. Wszystko w kraju o największym odestku zarażeń wirusem  HIV na świecie. Project Last Mile ma wesprzeć Ministerstwo Zdrowia Suazi w zwalczaniu epidemii AIDS poprzez innowacyjne podejście do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa HIV.=

"Cieszymy się ze współpracy w ramach Project Last Mile i możliwości wykorzystania doświadczenia Coca-Cola dla znalezienia innowacyjnych sposobów promocji profilaktyki i leczenia AIDS" – mówi Rejoice Nkambule, zastępca dyrektora ds. zdrowia publicznego w Ministerstwie Zdrowia Suazi.

Projekt dociera także do Liberii. Epidemia Eboli w Afryce Zachodniej w 2014 dramatycznie nadwyrężyła systemy opieki zdrowotnej w krajach regionu. Project Last Mile włączył się więc we współpracę z Ministerstwem Zdrowia w Liberii, wykorzystując doświadczenia lokalnych rozlewni Liberia Coca-Cola Bottling Company Limited. Chodzi o zastosowanie wiedzy rynkowej i doświadczeń logistycznych w celu budowy wydajnej i trwałej sieci dystrybucji leków. Wstępna faza projektu ruszyła w maju 2017 roku i ma potrwać około roku.

"Dzięki unikalnemu modelowi partnerstwa publiczno-prywatnego Project Last Mile dostarcza proste rozwiązania ekstremalnie trudnych problemów i wspiera afrykańskie służby zdrowotne w dostarczaniu leków najbardziej potrzebującym" – mówi dr Susan Mboya, prezydent The Coca-Cola Africa Foundation.

"Zaczęło się od śmiałej wizji i ogromnych ambicji, dzięki czemu pomagamy milionom ludzi w całej Afryce. Cieszymy się, że możemy wykorzystywać doświadczenia Coca-Cola w usprawnianiu pomocy medycznej w Liberii i Suazi" – mówi dr Mboya. "Project Last Mile pokazuje, że współpraca organizacji połączonych wspólnym celem może zaowocować wielkimi osiągnięciami. Myślimy też o rozwoju, do 2020 roku chcemy być obecni w 10 afrykańskich krajach".

"W ostatniej dekadzie odnotowaliśmy ogromny postęp naukowy i znaczny wzrost inwestycji w ochronę zdrowia. Staramy się przezwyciężyć ostatnie przeszkody, aby dotrzeć do milionów ludzi w Afryce, którzy wciąż nie mają dostępu do najważniejszych usług medycznych" – mówi Marijke Wijnroks, tymczasowy dyrektor wykonawczy w Global Fund. "Coca-Cola to światowy ekspert w przezwyciężaniu problemów logistycznych, z jakimi my mierzymy się na co dzień. Project Last Mile ma dla nas kluczowe znaczenie" – dodaje.