Czy recykling chemiczny może radykalnie zmienić sposób, w jaki przetwarzamy plastikowe odpady? Czy stare opakowania, ubrania i inne plastikowe przedmioty, których dziś nie możemy zrecyklingować, staną się niebawem nowymi butelkami? Rozmawiamy o tym z Marią Luisą Polli, dyrektorem technicznym w Coca-Cola Central & Eastern Europe, która właśnie dołączyła do zespołu doradców DEMETO (europejskiego konsorcjum opracowującego technologię recyklingu chemicznego).

Czym jest recykling chemiczny i dlaczego budzi tak ogromne emocje?

Marisa Luisa Polli
Maria Luisa Polli, CEE Technical Director
- To proces chemiczny, który pozwala przekształcać wcześniej nienadający się do recyklingu plastik w nowe butelki, ubrania lub inne przedmioty codziennego użytku. Obecnie tworzywo PET jest poddawane recyklingowi mechanicznemu z użyciem kosztownych maszyn do sortowania, mycia i rozdrabniania plastiku. To nie jest zła metoda, jednak aby wyprodukować opakowania do żywności i napojów nie możemy recyklingować dowolnego plastiku, a jedynie ten, który służył już do tych celów, czyli tzw. spożywczy PET. Jednym  z największych problemów jest ograniczona ilość dobrej jakości spożywczego plastiku na rynku. To czyni go droższym niż nowe tworzywo i oznacza, że dużo plastiku nie nadającego  się do recyklingu trafia na wysypiska, do spalarni, a nawet na ulice i do oceanów.

Dlaczego świat bez odpadów jest możliwy?

Obecnie tylko 20 % wszystkich tworzyw PET jest recyklingowane, co pokazuje, jak wiele materiału nie wraca do łańcucha wartości. Najbardziej ekscytujące w recyklingu chemicznym jest to, że do celów spożywczych może być użyty każdy  plastikowy odpad, nie tylko zużyte butelki, ale i śmieci zebrane z oceanów czy tekstylia. Jeśli cały plastik będzie mógł zostać poddany recyklingowi, plastikowe odpady potencjalnie staną się przeszłością.

Czym jest konsorcjum DEMETO?

- W DEMETO pracujemy nad tym, by recykling chemiczny był zrównoważony, opłacalny i skalowalny. DEMETO ze wsparciem Unii Europejskiej pracuje nad wdrożeniem rewolucyjnej technologii opracowanej przez gr3n, szwajcarski startup. Technologia pozwala rozbić tworzywo PET na podstawowe składniki, glikol etylenowy i kwas tereftalowy, przy użyciu promieniowania mikrofalowego, które przyspiesza cały proces. To od tej metody wzięła się nazwa DEMETO, z ang. DEpolymerization by MicrowavE TechnolOgy (depolimeryzacja za pomocą technologii mikrofalowej). Depolimeryzacja może brzmieć dość zawiło, ale aby maksymalnie uprościć to, wyobraź sobie, że rozkładasz swój dom do najmniejszych ziarenek piasku, a później go z nich odbudowujesz.

Jedną z najbardziej niezwykłych rzecz w technologii gr3n jest to, że można ją stosować do obróbki wielu tworzyw sztucznych, nawet dywanów i tkanin, umożliwiając recykling materiałów, których dziś nie możemy poddać temu procesowi.

Jaka jest w tym wszystkim rola Coca-Cola?

- DEMETO i The Coca-Cola Company mają wspólną ambicję  tworzenia gospodarki o zamkniętym obiegu plastiku. Jako członek zespołu doradców DEMETO dołączamy do komisji zewnętrznych partnerów, którzy będą wspierać członków konsorcjum i przekazywać informacje zwrotne pozwalające kierować całym projektem. Od wielu lat jesteśmy zwolennikami recyklingu, dlatego dysponujemy ogromną wiedząa także doświadczeniem naszych partnerów. Chcemy uczestniczyć we wprowadzaniu przełomowych technologii, ponieważ mogą nam pomóc w dążeniu zrealizowania World Without Waste, świata bez odpadów

Naszą ambicją jest aby do 2030 roku wszystkie nasze plastikowe butelki zawierały co najmniej połowę materiału pochodzącego z recyklingu i szukamy najskuteczniejszych sposobów, aby tak się stało Technologie taka jak ta, otwierają nam tę możliwość.

Kto jeszcze zasiada w zespole doradców DEMETO?

- Dołączyło do nas 16 dużych firm czołowe marki produkujące odzież, środki higieny czy produkty spożywcze. Współpracujemy też z przedsiębiorstwami zajmującymi się przetwórstwem plastiku, recyklingiem i zbieraniem odpadów. Ten projekt dotyka wielu różnych branż i pobudził wyobraźnię wielu osób Nam chodzi o recyklingowanie butelek, innym ubrań, ale wszystkim zależy na stworzeniu gospodarki o zamkniętym obiegu, w której odzyskujemy i regenerujemy zużyte produkty i materiały, dzięki czemu możemy z nich wielokrotnie korzystać.

Kiedy recykling chemiczny będzie używany na masową skalę?

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta technologia wymaga rozwoju, ale idziemy w dobrym kierunku. DEMETO planuje zakończyć testy w ciągu najbliższych kilku lat i rozpocząć działania w skali przemysłowej do 2021 roku. Powiedziałabym, że minie pięć lat, zanim ta i podobne technologie staną się dostępne, jednak system Coca-Cola może dostrzegać płynące z nich korzyści wcześniej. Mamy nadzieję rozpocząć wprowadzanie zrecyklingowanych chemicznie materiałów do naszego łańcucha w ciągu pięciu lat.

Czy realizując ambicję World Without Waste możemy spodziewać się większej liczby podobnych doniesień od Firmy Coca-Cola?

- Oczywiście! Konsumenci na całym świecie oczekują, że firmy takie jak nasza będą liderami i pomogą stworzyć świat wolny od odpadów. To napędza nas do pracy nad tym, aby recyklingować wszystkie opakowania, które sprzedajemy. Ale nie osiągniemy tego w pojedynkę. Chcemy współpracować, być częścią kompleksowego rozwiązania i być pewnym, że innowacyjne technologie tak jak ta opracowana przez gr3n i inne firmy odniosą sukces. Przemysł potrzebuje wielu rozwiązań, które będą działać w dowolnej skali i odmiennych warunkach. Będziemy ciężko pracować nad badaniami i rozwojem różnych innowacyjnych rozwiązań, które wspomogą budowę gospodarki o zamkniętym obiegu, a problemy z odpadami uczynią historią.

Oryginalny tekst: https://www.coca-colacompany.com/stories/chemical-recycling-could-this-breakthrough-technology-curb-plastic-waste