Chcemy utrzymywać formę, mieć dobry nastrój, chęć do pracy, działania. W tym celu stosujemy różne zabiegi. Najczęściej uprawiamy sport lub jesteśmy w taki czy inny sposób aktywni fizycznie. Podejmowanie wysiłku to nie tylko bardzo dobry pomysł na to, by utrzymać formę, ale także świetny zastrzyk pozytywnej energii. Ćwiczyć możemy także z powodzeniem w domu, nawet jeśli nie dysponujemy dużymi przestrzeniami. Warto skorzystać np. ze steppera, który wzmocni mięśnie nóg, wpłynie na zdrowie i figurę, a także doda nam sił witalnych.

Stepper a bieganie

Coraz więcej osób świadomie uprawiania bieganie. Codziennie jadąc do pracy i z niej wracając, można dostrzec jak wielopokoleniowe społeczeństwo z przyjemnością biega po miejskich chodnikach czy parkach. Rozpoczęcie biegania od nawet krótkiej rozgrzewki na stepperze przyniesie o wiele lepsze efekty. Wynika to z tego, że bieganie to duży wysiłek obciążający nasz organizm. Bez rozgrzewki łatwo go przeciążyć, narażamy się wówczas na ryzyko doznania kontuzji. Robert Korzeniowski uczestnicząc w akcji Powerade, radzi jak przygotowywać się do biegania. Czterokrotny mistrz olimpijski razem z marką Powerade stworzyli serię filmów instruktażowych tłumaczących jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do treningu biegowego.

Chodzi o to, że nie możemy z miejsca rozpocząć intensywnego biegu. Stepper może stanowić swoisty prolog, właściwe rozpoczęcie treningu biegowego. To ważne.

Stepper jako doskonałe narzędzie do ćwiczeń

Steppery, z jakimi możemy się spotkać, to steppery pełnowymiarowe i steppery w wersji mini. Do domowego użytku lepsze będą te drugie. W ramach mini stepperów można wyróżnić jeszcze steppery skrętne i boczne, na których poruszanie się przypomina jazdę na nartach. Stepper skrętny ma nieco więcej możliwości. Równie dobrze można na nim wykonywać ruchy boczne (jak na nartach), ale także ruchy w górę i w dół oraz skrętne. Oznacza to, że na tego rodzaju sprzęcie mamy możliwość pracy nad większą ilością mięśni.

Poza tym, że stepper świetnie sprawdzi się jako urządzenie do rozgrzewki przed bieganiem, to równie dobrze może być sprzętem, na którym uda się nam przeprowadzić pełen trening. Jest to wygodny przyrząd nie tylko w użytkowaniu, ale także w przechowywaniu (zajmuje mało miejsca), a jego ceny są naprawdę atrakcyjne (można kupić stepper już za kwotę niewiele ponad 100 zł). Do rozpoczęcia ćwiczeń wystarczy nałożyć sportowe buty i zacząć „chodzić”. W tym czasie możemy oglądać ulubiony program, film lub swobodnie prowadzić rozmowę.

Jak ćwiczyć na stepperze?

  1. Przed rozpoczęciem „chodzenia” warto ustawić nieco mniejszy opór. Po wykonaniu pięciominutowego „spaceru” można podkręcić trudność ćwiczeń. Ważne jest to, by najpierw rozgrzać nieco mięśnie, w innym wypadku możemy narazić się na kontuzję.
  2. Bardzo ważną kwestią jest to, by zachować poprawną postawę ciała. Należy utrzymywać tułów w prostej linii z nogami tak, by kręgosłup był wyprostowany.
  3. Najlepiej całą stopę oprzeć na stepie. W taki sposób poza łydkami, ćwiczymy także okolice pośladków.
  4. Dobrą praktyką jest nie dociskanie stepów do końca. Każdy kolejny krok najlepiej wykonać tuż przed osiągnięciem oporu.
  5. Koniecznie należy poznać możliwości steppera. Sprawdzić różne jego możliwości, eksperymentować z ustawieniem oporu, zmniejszać lub zwiększać tempo „chodzenia”.
  6. Na początku nie maszerujmy zbyt długo. Rozpocznijmy od 5 – 10 minutowych ćwiczeń i wraz z podnoszeniem kondycji i siły wydłużajmy czas i tempo marszu.
  7. Poza „chodzeniem” pamiętać trzeba o naciąganiu. Wiele stepperów w komplecie ma specjalne linki, dzięki którym można ćwiczyć wyższe parte ciała.
  8. Nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu podczas ćwiczeń.

Na jakie efekty można liczyć, ćwicząc na stepperze?

By liczyć na efekty pamiętajmy, by się nie zrażać, konsekwencja i regularność są bardzo ważne. Wówczas na pierwsze rezultaty można liczyć już po paru dniach. Stepper umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów, wyraźnie wpływa na zdrowie i figurę. Spalając tkankę tłuszczową podczas maszerowania, poprawiamy wydolność oddechową, rozwijamy mięśnie nóg i pośladków. Sylwetka staje się smuklejsza i zgrabniejsza. Znowu należy wspomnieć o regularności i konsekwencji. Codzienne „stepowanie” przyniesie najlepsze efekty. W ten sposób wyraźnie wpłyniemy nie tylko na sylwetkę, ale także na samopoczucie, które poprawia się wraz z wydzielanymi podczas wysiłku endorfinami, tzw. hormonem szczęścia.