Aktywne wakacje w Polsce można spędzić np. w górach. Miłośnicy wspinaczki ucieszą się z wycieczki w Jurę Krakowsko-Częstochowską, a dzieci chętnie zwiedzą Góry Stołowe. Na rowerach można jeździć zarówno nad morzem, na Mazurach jak i w Puszczy Białowieskiej.

Ciekawy pomysł na wakacje w Polsce to połączenie aktywności, np. jazdy na rowerze lub spływu kajakiem ze zwiedzaniem okolicy. Podróżując z dziećmi, sami możemy odkryć wiele ciekawych miejsc, takich jak np. Kaszubski Park Etnograficzny.

Wakacje w Polsce – Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Atrakcje na Wyżynie (Jurze) Krakowsko-Częstochowskiej obejmują m.in. zamki na Szlaku Orlich Gniazd, Ojcowski Park Narodowy i zamek w Pieskowej Skale. Będąc na Jurze można też podziwiać piękną wyżynę z białymi skałami. Spacerując po Ojcowskim Parku Narodowym warto przejść przez Dolinę Prądnika.

Miłośnicy wspinaczki przyjeżdżają na Jurę, aby móc uprawiać swoją pasję. Także rowerzyści znajdą tu coś dla siebie – Jura ma interesujące ukształtowanie terenu – wąwozy, wzgórza i skaliste zbocza. Pasjonaci jazdy konnej mogą skorzystać z dostępnych, malowniczych szlaków konnych.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Rezerwat Biosfery. Prastary las znajdujący się w Puszczy to ostatnie tak rozległe miejsce w Polsce, które nie zostało praktycznie zmienione przez człowieka. Wielbiciele pieszych lub rowerowych wycieczek będą zadowoleni z liczby dostępnych szlaków turystycznych.

Wilczy Szaniec w Gierłoży

Osoby zainteresowane historią i chcące poczuć klimat czasów wojennych powinny wybrać się do Wilczego Szańca w Gierłoży. To miejsce zostało stworzone na polecenie Hitlera podczas II wojny światowej i było jego kwaterą.

Wilczy Szaniec to ukryte w lesie bunkry z bardzo grubymi ścianami. W jednym z nich Hitler ukrywał się, kiedy zaplanowano na niego zamach. Niemcy chcieli wysadzić bunkier, który jednak nie do końca poddał się ładunkom. To, co z niego zostało, możemy oglądać do dziś.

Aktywne wakacje z dziećmi z Polsce

Wakacje nad morzem w Polsce to dobry pomysł na wyjazd całą rodziną, również z małymi dziećmi. Będąc nad Bałtykiem można nie tylko wypoczywać nad wodą, ale też zwiedzać. Warto wybrać się do Trójmiasta, aby podziwiać tamtejsze zabytki. Ciekawa architektura znajduje się między innymi na gdańskiej starówce.

Ci, którzy wolą poczuć się jak w nadmorskiej osadzie, mogą pojechać do jednej z mniejszych miejscowości, np. do Pucka lub miejscowości na Półwyspie Helskim. W Pucku jest wiele ścieżek rowerowych rozciągających się na całą Zatokę Bałtycką. Dojedziemy nimi aż na Hel.

Szwajcaria Kaszubska to świetne miejsce na rodzinne wycieczki. Turystyczne trasy lądowe można zwiedzać pieszo lub na rowerze, a wodne –  kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką. Gęste lasy i liczne jeziora zapewnią wytchnienie po całodniowych spacerach.

Wielbiciele sportów wodnych z pewnością znajdą coś dla siebie we Wdzydzach Kiszewskich. Miejscowość jest położona nad czterema połączonymi ze sobą jeziorami.

Dzieci zainteresują się zapewne warsztatami malowania na szkle lub lepienia w glinie. Są one dostępne w Kaszubskim Parku Etnograficznym. Najmłodsi mogą się tam wybrać także do wiejskiej szkoły, w której spróbują pisania stalówką i gęsim piórem. Mają też możliwość strzelania z procy.

Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że dzieci nie lubią chodzić po górach – warto spróbować. Góry Stołowe to odpowiednie miejsce, ze względu na urozmaicony teren. Można w nich chodzić po drabinkach, odkrywać miasta ze skał, a także labirynty. W Szczelińcu Wielkim znajdują się widokowe platformy, a także skały o wyjątkowych kształtach i głębokie szczeliny skalne. Takie nietypowe miejsca zainteresują nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Tratwą flisacką, albo kajakiem można spłynąć po rzece Biebrzy. Płynie ona bardzo wolno, dlatego w trakcie wycieczki można spokojnie podziwiać piękne widoki. Nad Biebrzą zobaczymy urokliwe rozlewiska, malownicze łąki. Do wyboru są zarówno kilkudniowe, jak też kilkugodzinne spływy.