Biegać można w każdych warunkach; na dworze, na bieżni w siłowni. Wystarczą dobre buty i strój w postaci cienkiego dresu, czy spodenek i koszulki. Kiedy jednak bieganie zaczyna być pasją warto zainwestować w funkcjonalne akcesoria do biegania.

Przydatne gadżety dla biegaczy

Pod pojęciem "akcesoria do biegania" należy rozumieć wszelkiego rodzaju przedmioty, które ułatwiają treningi i sprawiają, że stają się one przyjemniejsze. Niektóre z nich dostarczają nam także ważnych informacji na temat stanu organizmu podczas treningu. Dla każdego biegacza bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, jakie ma tętno w trakcie biegu spokojnego i interwałów. Dzięki krokomierzom, czy specjalnym aplikacjom do biegania może dokładnie ocenić, jaki dystans pokonał.

Termin "akcesoria do biegania" wykorzystywany jest w praktyce do określenia nowoczesnego wyposażenia biegacza. Dobrze dobrana odzież oraz sprzęt będą lepiej chroniły organizm sportowca, poprawi jego wydolność i komfort biegu.

Opaski do biegania

Stacjonarne i internetowe sklepy sportowe oferują szeroki wybór opasek na ramię do biegania. Służą one do umieszczenia odtwarzacza MP3, nadajnika GPS, a przede wszystkim,  telefonu komórkowego. Opaski na smartfony można nosić na nadgarstku lub na ramieniu. Nie przeszkadzają, a chronią telefon przed upadkiem i stłuczeniem. Noszenie smartfona w obcisłych spodniach do biegania jest niewygodne. Opaska na ramię do biegania powinna być wykonana z elastycznego materiału, który nie będzie zbyt uciskał  i nie ograniczy ruchów podczas uprawiania sportu.

Pas biegowy na biodra

W czasie długich treningów często chce nam się pić. Bieganie z butelką wody w ręce lub w plecaku obciąża kręgosłup i jest mało komfortowe. Można jednak umieścić wodę w pasie biegowym. Pas na bidony mocuje się nad biodrami i można w nim schować nie tylko picie, ale również klucze czy telefon. Jest to także doskonały pas na żele.

Pulsometr lub zegarek treningowy

Takie "akcesoria dla biegaczy" zostały stworzone z myślą o dostarczaniu jak największej liczby informacji o organizmie osoby biegnącej. Zegarek czy pulsometr informuje o tętnie i tempie biegu. Zaawansowane urządzenia pozwalają mierzyć przebyty dystans oraz ciśnienie krwi. Są także wyposażone w alarmy, które uaktywniają się, jeśli wyniki biegacza są niepokojące. Niezwykle pomocny jest krokomierz, nazywany pendometrem, który mierzy kroki przebytego dystansu. Nowoczesne modele dostarczają również informacji o ilości spalanych kalorii.

Słuchanie muzyki podczas biegu

Trening będzie przyjemniejszy, jeśli weźmiemy ze sobą - na bieżnię lub w plener - ulubioną muzykę. Do tego konieczne są bezprzewodowe słuchawki, przy których nie będą się plątać kable. Do schowania odtwarzacza MP3 lub smartfonu z muzyką przydadzą się wspomniane opaski lub pasy.

Bezpieczeństwo biegacza – odblaski i światło

Wiele osób biega po pracy, wieczorem lub późnym popołudniem. O tej porze, zwłaszcza jesienią i zimą, bywa już ciemno. Aby biegacz był dobrze widoczny, warto wybierać czapki, opaski, pasy i dresy z odblaskami. Przydatne są też latarki czołówki.