Podstawowym problemem początkujących biegaczy jest kwestia odpowiedniego ubioru. Inny strój będzie konieczny do treningów zimą, a inny latem. Jeszcze inaczej ubierzemy się, jeśli zamierzamy biegać na bieżni w siłowni.

Strój do biegania zimą

Ubrania te powinny być tak dobrane, aby można było założyć jedną warstwę odzieży na drugą. Zimowy strój do biegania musi składać się z wielu warstw o niezbyt grubych powłokach. Zewnętrzna część stroju zabezpiecza osobę ćwiczącą przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi; wiatrem, deszczem lub śniegiem. Najlepiej w tej roli sprawdzi się nieprzemakalna kurtka. Środkowa warstwa ubrania powinna pełnić funkcję izolacji termicznej oraz wentylacji. Zapewni ją bluza termoaktywna. Na nogi zakładamy spodnie biegowe, a w bardzo mroźne dni - kalesony lub getry, które nie będą krępowały ruchów podczas treningu.

Nie można zapominać o specjalnej bieliźnie termicznej, a właściwie termoaktywnej, zapewniającej ciepło i wentylację odprowadzającą na zewnątrz nadmiar wilgoci (potu). Wbrew pozorom, T-shirty z bawełny nie nadają się do treningów. Szybko chłoną wilgoć, ale jej nie odprowadzają. Stają się wówczas ciężkie, a przy wietrze szybko stygną. Koszulka termoaktywna nazywana również „baselayer” musi być dobrze dopasowana do ciała, aby nie uciekało spod niej ogrzane powietrze. Kobiety potrzebują też dobrze dopasowanego biustonosza sportowego.

Bielizna do biegania nie powinna mieć wyraźnych szwów, które mogłyby powodować otarcia skóry.

Do kompletnego stroju do biegania na zimę brakuje jeszcze skarpet oraz opaski, która skutecznie ochroni nasze uszy przed zawianiem.

Ubrania do biegania na wiosnę, lato i jesień

Kiedy na zewnątrz jest ciepło, biegacz powinien tak ubrać się na trening, aby było mu wygodnie i przewiewnie. Latem, podstawą stroju do biegania będą krótkie legginsy lub spodenki, najlepiej z wszytymi majtkami lub bokserkami. Jeśli jest nieco chłodniej, do biegania przydadzą się legginsy ¾ lub cienkie, długie spodnie dresowe. Ochronią one przed wyziębieniem nasze kolana.

Do tego trzeba dobrać termoaktywną koszulkę do biegania, wykonaną z materiału, który chłonie wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz. W chłodniejsze dni należy wybrać koszulkę z długim rękawem z elastycznymi wstawkami, które dobrze dopasują się do kształtu ciała.