W wielkim finale Coca-Cola Cup 2016 triumfowali chłopcy z Poznania i dziewczęta z Gołkowa. Zwycięskie drużyny pojadą na mecz Polska-Ukraina podczas UEFA EURO 2016™.

Na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie 12 czerwca odbywał się finał Coca-Cola Cup 2016, emocje sięgały zenitu. W pierwszym mecz starły się dziewczęta z Gołkowa (województwo kujawsko-pomorskie) i Boguszowa-Gorc (dolnośląskie).

Dziewczęta z Niepublicznego Gimnazjum Gołkowo zaczęły od zdecydowanych ataków i szybko zdobyły bramkę po rzucie rożnym. Ich rywalki z Boguszowa Gorc od razu zabrały się za odrabianie strat i udało im się zdobyć wyrównującego gola. Później obie drużyny wbiły jeszcze po jednym i do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. W niej padła tylko jedna bramka. Strzeliły ją gołkowianki po rzucie wolnym.

– Już od rana czułyśmy ogromne emocje, masakra! Bardzo chciałyśmy wygrać, tylko o tym myślałyśmy. Było bardzo ciężko, ale udało się! – mówiła Wiktoria Sokalska, kapitanka drużyny z Gołkowa.

Zawodniczki z Gimnazjum nr 1 z Boguszowa-Gorc nie kryły łez. Nic dziwnego – zwycięstwo było bardzo blisko. – Trudno się z tym pogodzić. Prawie udało nam się wygrać. Nie sądziłyśmy, że będzie aż tak ciężko – powiedziała Nikola Wójcik z Boguszowa-Gorc, uznana najlepszą bramkarką turnieju. – Jak się dowiedziałam o wyróżnieniu, popłakałam się ze szczęścia – wyznała.

Równie zacięty był finał chłopaków pomiędzy Gimnazjum nr 3 Poznań a Gimnazjum nr 10 Tychy. To był twardy, zdecydowany mecz, w którym nikt nie odstawiał nogi. Długo utrzymywał się remis 1:1 i kiedy już wszyscy szykowali się na dogrywkę, dynamiczną akcję lewym skrzydłem przeprowadził Adam Borkowski z Poznania i strzałem w długi róg dał swojej drużynie upragnione zwycięstwo.

– Pierwszy raz w życiu czułem taką adrenalinę. Jestem bardzo szczęśliwy. Dopiero powoli dociera do mnie, że pojadę na mistrzostwa Europy! – nie krył emocji Adam Borkowski. – Wygrać było bardzo trudno. Poziom był niezwykle wysoki. W finale trafiliśmy na przeciwników, z którymi zmierzyliśmy się na samym początku w rozgrywkach grupowych i wówczas wysoko przegraliśmy. Na szczęście udało nam się zrewanżować – dodaje.

Coca-Cola Cup 2016


W meczach o trzecie miejsce dziewczęta z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego Szczecin wygrały z Zespołem Szkół Poświętne, zaś chłopcy z Gimnazjum Sportowego Chorzów pokonali Gimnazjum nr 1 ze Szczecina. Królową strzelczyń została Klaudia Szymczak z Gołkowa, zaś najlepszym strzelcem Adrian Benedyczak ze Szczecina. Najlepszym bramkarzem uznano Borysa Detnerskiego z Tychów, a bramkarką – Nikolę Wójcik z Boguszowa-Gorc.

W nagrodę dziewczęta z Gołkowa oraz chłopcy z Poznania pojadą na mecz Polska-Ukraina na UEFA EURO 2016™. Ale na tym nie koniec. Dla drużyn z drugiego i trzeciego miejsca kompleksowe badania diagnostyczne ufundował LuxMed. Natomiast Allianz wybrał dwójkę najbardziej obiecujących zawodników turnieju, którzy pojadą na tygodniowy obóz treningowy do Monachium. Wyróżnieni zostali Karolina Pydyszewska ze Szczecina oraz Jakub Rudek z Chorzowa.

– Bardzo się cieszę, nie spodziewałem się tego wyróżnienia. To dla mnie wspaniała niespodzianka i wyjątkowa szansa na sprawdzenie moich umiejętności – powiedział Jakub Rudek.

Uwieńczeniem wspaniałego piłkarskiego weekendu w Gdańsku była transmisja na żywo meczu Polski z Irlandią Północną. Inauguracyjne spotkanie biało-czerwonych na UEFA EURO 2016™ obejrzały setki mieszkańców Gdańska, kibicujących polskiej drużynie i cieszących się z historycznego zwycięstwa nad Irlandią Północną.

Coca-Cola Cup to najstarszy i jeden z największych piłkarskich turniejów młodzieżowych w Polsce. Rozgrywany nieprzerwanie od osiemnastu lat, co roku angażuje około 40 tys. gimnazjalistów z całego kraju. W dotychczasowych edycjach wzięło udział już ponad 720 tys. uczniów. Co roku rozgrywkom kibicują tysiące widzów w całej Polsce. Punktem kulminacyjnym turnieju jest spektakularny wielki finał krajowy, który w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, odbył się w Gdańsku. W tegorocznym Coca-Cola Cup wzięło udział 2450 drużyn męskich i 1457 żeńskich.

Coca-Cola Cup 2016 odbywał się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerami Coca-Cola Cup 2016 byli: miasto Gdańsk, MOSiR Gdańsk, Allianz, KIA i Subway. Partnerem technicznym turnieju był Adidas, a partnerem medycznym LuxMed.