Agata Passent, znana dziennikarka i felietonistka, wspomina pierwszą wypitą Coca-Colę. Zdradza również, dlaczego jej mama – Agnieszka Osiecka – zdecydowała się na zaangażowanie w konkurs na hasło reklamowe Coca-Coli.

Czy pamięta Pani pierwszą Coca-Colę, którą wypiła?

W późnych latach 70. Coca-Cola była rarytasem. Nie kupowało jej się w sklepie litrami, by pić w domu czy przy ognisku. Pierwszą Colę, oczywiście w szklanej, małej butelce, piłam na wakacjach w Ustce, w jakiejś kawiarni przy bulwarze. Cola pozostanie dla mnie zawsze symbolem wakacji i luzu.

Czy Coca-Cola budziła w czasach PRL jakieś wyjątkowe odczucia? Była czymś specjalnym, czy może zwykłym napojem towarzyszącym np. posiłkowi?

W tamtych czasach nie pijało się Coli do posiłku. Do posiłku pijało się herbatki lub cienkie kompoty z mirabelek tudzież jabłek. Cola była czymś ekstrawaganckim, można ją było zamówić np. w dobrym hotelu. Nie używano lodu, sączyło się ze smakiem, jak dziś np. dobrego szampana.

W 1982 roku Agnieszka Osiecka wzięła udział w konkursie na hasło Coca-Coli. Dlaczego Pani mama zdecydowała się nawiązać współpracę z marką i zaangażować w reklamę?

Wiem, że honorarium przekazała na cele dobroczynne. Natomiast Mama była zawsze eksperymentatorką. Szukała nowych wyzwań, form. Pisała do teatru, naestradę, do filmu, do seriali telewizyjnych. Reklama była czymś nowym. Wielu znanych artystów – autorów czy fotografów – sprawdza się w reklamie. Chciała “wystartować” w nowej konkurencji. Poza tym od młodości lubiła USA. Była tam na stypendium naukowym, a Cola to przecież symbol USA.

Czego symbolem może być Coca-Cola w dzisiejszej Polsce?

Dla mnie dziś Cola jest symbolem drobnych przyjemności, z których składa się nasze życie. Poniekąd również jest symbolem… klasyki i poczucia wspólnoty. Jeden przepis, a smakuje od tylu pokoleń i na wszystkich kontynentach.


Agata Passent – felietonistka i dziennikarka, autorka książek (m.in. „Miastówka”, „Pałac wiecznie żywy”, „Dziecko? O matko!", „Kto to Pani zrobił?"). Córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta, założycielka i prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, zajmującej się opieką nad dorobkiem poetki.