Po raz pierwszy, metalowe puszki do napojów zastosowano w 1933 roku w Stanach Zjednoczonych do rozlania piwa. Pierwotnie były produkowane z blachy i ważyły nawet 4-krotnie więcej niż nowoczesne puszki aluminiowe. Te z kolei zyskały popularność w latach 60-tych. Na szczęście, w całości podlegają one recyklingowi. Co można z nich zrobić?

Recykling metalu z puszek w Polsce i na świecie

Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie zalecenia dotyczące odzyskiwania puszek aluminiowych w ramach recyklingu. Od 2014 roku kraje te miały odzyskiwać  co najmniej 50 proc. puszek. W Polsce już w 2010 roku aż 72,5 proc. puszek aluminiowych było poddawanych procesom recyklingu. Szacuje się, że około 30 proc. globalnej produkcji puszek pochodzi właśnie z odzysku.

Recykling puszek nie sprawia problemu, ponieważ łatwo się je przetwarza. Dzięki użyciu tylko 1 tony aluminium z odzysku można zaoszczędzić 4 tony boksytu i 700 kg ropy naftowej. Kolejną korzyścią są oszczędności w zużyciu energii. Odzyskując aluminium ze złomu oszczędza się do 95 proc. energii, jaka niezbędna jest do wyprodukowania aluminium z rudy. Prowadzi to do obniżenia zanieczyszczenia powietrza o 95 proc. oraz wody o 97 proc. w porównaniu z produkcją nowego aluminium. Zmniejsza się także emisja gazów cieplarnianych i ilość odpadów na wysypiskach.

Co można zrobić z puszek?

Produkcja puszek aluminiowych z recyklinowego metalu to tylko jeden ze sposobów wykorzystania zużytych opakowań. Co można zrobić z puszki? Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Blaszane i aluminiowe puszki po napojach można wykorzystać, na przykład, jako designerskie, oryginalne lampiony. Wystarczy wydrążyć w puszce otwór i wstawić do niej małą świeczkę typu tea light. Tworząc w ściankach otworki odwzorowujące np. kształt liścia zyskamy dodatkowy magiczny efekt. Ścianki można pomalować farbą w dowolnym kolorze.

Recykling puszek z aluminium

Kolejnym sposobem na wykorzystanie puszek po napojach jest zrobienie z nich piórnika. Piórnik z puszki trzeba okleić papierem samoprzylepnym lub tkaniną, aby nie tylko ładnie się prezentował, ale i dla zabezpieczenia ostrych brzegów. Jego wykonanie jest banalnie proste. Wystarczy przeciąć puszkę w poprzek na dwie części, a następnie rozgiąć brzegi jednej z nich. Aby zamknąć piórnik, wystarczy wsunąć krawędź jednej części w drugą.

Rozciętą od góry puszkę po napoju można także okleić i przygotować w ten sposób stojak na długopisy czy kredki.

Jak wykorzystać zawleczki od puszek?

Oprócz samych puszek, również zawleczki od puszek są wdzięcznym materiałem recyklingowym. Można poprzez ich łączenie stworzyć oryginalny abażur na lampę, torebkę, biżuterię w postaci kolczyków, czy też inne ozdoby. Świetnie, oryginalnie i niecodziennie wyglądają opaski i naszyjniki z zawleczek. Będą one idealnie wpasowywać się w nowoczesne trendy recyklingowe. Zawleczki łatwo pozyskiwać i przetwarzać przy użyciu prostych narzędzi. Wystarczy trochę wolnego czasu i wyobraźnia, aby tworzyć z nich zachwycające rzeczy codziennego użytku i ozdoby.

Możesz się też zainteresować