Kiedy po pierwszych treningach, zwłaszcza następnego dnia, odczuwasz silny ból mięśni, najprawdopodobniej masz zakwasy. Czym one właściwie są? Jak się ich pozbyć, aby z nowymi siłami powrócić do dalszych ćwiczeń?

Ból mięśni? To zakwasy!

Intensywne treningi fizyczne pozwalają na spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej oraz na kształtowanie własnej sylwetki. Bywa jednak, że dochodzi do przetrenowania, albo osoba nieprzyzwyczajona do wysiłku fizycznego zaczyna odczuwać ból w różnych partiach mięśni. Nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a winowajcą tego stanu są zwykle zakwasy.

Zakwasy to właściwie zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który pojawia się u nas w ciągu 24-72 godzin od zakończenia treningu i ustępuje po 5-7 dniach. Główną przyczyną zakwasów są mikrourazy, jakie powstają w strukturach włókien mięśniowych pod wpływem wzmożonych, intensywnych ćwiczeń z obciążeniem. Najczęściej z zakwasami walczą osoby, które dopiero rozpoczynają ćwiczenia, długo nie trenowały lub wykonują nowe ćwiczenia. Przykre dolegliwości mogą wynikać z długotrwałego wysiłku o charakterze wytrzymałościowym, który powoduje wyczerpywanie zapasów energii, jakie mieliśmy zgromadzone w naszych mięśniach.

Jak radzić sobie z zakwasami?

Najlepiej w ogóle unikać zakwasów, co jest możliwe dzięki regularnym ćwiczeniom z mniejszym obciążeniem. Z każdym kolejnym treningiem intensywność aktywności można stopniowo zwiększać, a zakwasy nie powinny się pojawić.

Jeśli jednak już dopadły nas zakwasy i odczuwamy przykre dolegliwości bólowe zalecane jest wykonanie np. treningu wytrzymałościowego – rekomendowany jest basen, czy jazda na rowerze. Znakomicie na zakwasy działa sauna, gorąca kąpiel, czy ciepły prysznic.

W walce z uporczywym bólem spowodowanym zakwasami pomagają delikatne, rozgrzewające masaże lecznicze, pobudzające produkcję endorfin i zapobiegające gromadzeniu się kwasu mlekowego w mięśniach. Tkanka mięśniowa jest zrelaksowana, a ból z czasem znika.

Przed treningiem nie zapominajmy o rozgrzewce, a przez cały dzień pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu. Można uzupełnić swoją dietę produktami bogatymi w białko, które uzupełnia uszkodzone włókna mięśniowe. Bezpośrednio po wysiłku powinno się spożyć węglowodany. Potreningowy ból złagodzi przyjmowanie produktów z witaminą B1, C, E oraz minerałami takimi jak wapń, cynk, magnez, czy żelazo.