Butelki z tworzywa sztucznego o popularnej nazwie PET są jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów. Polacy opróżniają rocznie 110 tys. butelek, a jedna tona to 25 tys. sztuk. Roczny odzysk to tylko 140 ton w skali naszego kraju, co oznacza, że na wysypiska trafiają tysiące ton śmieci. Można temu zapobiegać, przekazując zużyte butelki PET do recyklingu.

Recykling przyszłością dla naszej planety

Każdy z nas, na co dzień wykorzystuje plastikowe butelki. W ciągu jednego roku wyrzucamy do kosza przeciętnie 66 butelek PET na osobę. Jeśli takie odpady nie trafią do recyklingu, butelka PET może rozkładać się nawet 500 lat.

Butelka z roślin?

A gdyby tak butelki powstawały z materiałów roślinnych? To rozwiązanie, które już kilka lat temu wprowadziła na rynek firma Coca-Cola i jest ono od 2015 roku dostępne w Polsce. Butelka PlantBottle, bo o niej właśnie mowa, to technologicznie rewolucyjna butelka PET, która w swoim składzie zawiera aż do 30% materiałów pochodzenia roślinnego. Co ciekawe, podczas zeszłorocznych, międzynarodowych targów Expo 2015 w Mediolanie Coca-Cola zaprezentowała również butelkę w 100% wykonaną z materiałów pochodzenia roślinnego.

Jak to działa?

Najważniejsza różnica pomiędzy tradycyjną butelką PET a PlantBottle tkwi w materiałach, które są wykorzystywane do produkcji obu butelek. Tradycyjna butelka typu PET wykonana jest w 100% z materiałów, które są pochodnymi surowców kopalnych, głównie ropy naftowej. Tymczasem do produkcji PlantBottle wykorzystuje się materiał, który w 70% składa się z surowców takich jak w tradycyjnym PET, ale aż do 30% składu ma roślinne pochodzenie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w produkcji etanolu uzyskiwanego z trzciny cukrowej. To z kolei sprawia, że cały proces jest ekologicznie przyjazny. Co istotne, brazylijska trzcina wykorzystywana do produkcji PlantBottle pochodzi z autoryzowanych, przeznaczonych do tego rodzaju wykorzystania, upraw. Zarówno jej hodowla, jak i proces pozyskiwania w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

PlantBottle

Ekologia na sklepowych półkach

Od momentu premiery PlantBottle w 2009 roku Coca-Cola rozdystrybuowała w 40 krajach ponad 35 miliardów tych innowacyjnych butelek. W polskich sklepach od ponad 12 miesięcy w opakowaniu PlantBottle jest dostępna woda Kropla Beskidu o pojemności 0,5 l. Sięgając po tę właśnie markę, nie tylko utrwalamy pozytywne nawyki związane z nawadnianiem organizmu, ale także bez większego wysiłku przykładamy swoją cegiełkę do troski o środowisko naturalne.

Co nam daje recykling?

Aby móc rozpocząć recykling butelek, w pierwszej kolejności należy segregować odpady i przeprowadzić ich selektywną zbiórkę. Następnie, butelki są sprasowywane i trafiają do hal produkcyjnych, gdzie poddaje się je procesowi rozdrobnienia na płatki w specjalnym młynie. Później, w wytłaczarce produkowany jest regranulat PET o różnym zabarwieniu i granulacji, z którego ponownie mogą powstać plastikowe opakowania i inne, użyteczne przedmioty.

Z przetworzonych, zużytych butelek plastikowych można wyprodukować wiele pożytecznych rzeczy. Wyliczono na przykład, że 35 plastikowych butelek wystarczy, aby wyprodukować jedną bluzę z polaru. Mało kto wie, że polar to w rzeczywistości syntetyczne włókno uzyskane właśnie z recyklingu butelek PET. Produkuje się z nich także ubrania na narty, namioty, plecaki, a nawet buty.

Czy z plastikowej butelki może powstać coś fajnego?

Nawet bez przetworzenia i oddawania butelek do firm recyklingowych, można je skutecznie przetworzyć. Coraz popularniejszy staje się design z recyklingu. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię. Podpowie nam ona, co można zrobić z butelki, która pierwotnie miała wylądować na śmietniku.

Oto kilka prostych pomysłów:

•          doniczki na kwiaty i zioła – plastikowa butelka po wodzie mineralnej jest wytrzymała, tania i odporna na uszkodzenia, dzięki czemu można uprawiać w niej zioła, kwiaty i warzywa. Wystarczy, że usuniemy etykietę i odetniemy nożyczkami górną część butelki. Na koniec robimy dziurki na dnie, które posłużą za otwory odpływowe.

•          pojemnik na żywność – wykorzystując butelki PET, można w łatwy sposób skonstruować ekologiczne pojemniki na żywność. Jedyne, co musimy zrobić, to przeciąć dwie butelki w połowie nożem, a następnie odciąć górną połowę nożyczkami. Połówki butelek z zakrętkami odrzucamy, zostawiając sobie tylko dna. Jedną część z dnem nacinamy, by butelki nachodziły na siebie. I gotowe.

•          nietuzinkowa biżuteria – mimo iż same butelki wyglądają mało atrakcyjnie, to wykonana z nich biżuteria może być oryginalna i niepowtarzalna. Można ją wykonać samemu, oglądając jeden z licznych tutorialów zamieszczonych w Internecie.

·         Samodzielnie możemy zrobić z butelki karmnik dla ptaków, gdzie znajdzie się miejsce na nasiona i wodę. Najlepiej w tym charakterze sprawdzi się duża, 5-litrowa butelka PRT.

Na świecie plastikowe opakowania wykorzystuje się również przy znacznie mniej oczywistych rozwiązaniach. W Nigerii podjęto próbę budowy domów, w których podstawę stanowią butelki wypełnione piaskiem. Wtopione w ścianę za pomocą cementu tworzą solidną konstrukcję, odporną na ogień, a nawet trzęsienia ziemi. Co ważne dla mieszkańców Nigerii, tak zbudowany dom utrzymuje stałą temperaturę ok. 18 stopni Celsjusza.

Innym, ciekawym projektem jest pomysł marki Levi Strauss, która stworzyła kolekcję z denimu powstałego w procesie recyklingu plastikowych butelek. W każdej parze powstałych spodni jest około 20% przetworzonych odpadów, co odpowiada ośmiu butelkom.