Najważniejsze elementy deskorolki to: deska, kółka i trucki (umożliwiające sterowanie deską przez pochylanie). Rodzaje deskorolek różnią się ze względu na ich przeznaczenie. Do jazdy w terenie najlepiej sprawdzą się mountainboardy, do jazdy po ulicy - cruisery, a do szybkich zjazdów ze wzniesień najlepiej wybierać longboardy.

Deskorolka klasyczna ma około 7-9 cali szerokości i 31 cali długości. Jest pokryta szorstkim materiałem, który zapewnia przyczepność obuwia i stabilizację podczas jazdy.

Cruisery – deskorolki do jazdy miejskiej

Deskorolka typu cruiser dobrze sprawdzi się na miejskich uliczkach i brukowych parkowych alejkach, ponieważ jest miękka i zwrotna. Jej rozmiary zbliżone są do klasycznej deskorolki. Zaletą cruiserów są duże, szerokie kółka i trucki (czyli elementy, do których mocowane są kółka) wyposażone w miękkie gumki, które umożliwiają szybką reakcję i łatwe zrobienie uniku. Ze względu na dużą sprężystość, cruisery to dobre deskorolki dla początkujących. Krótszą i węższą wersją criusera jest fishka, czyli fishboard. Ta plastikowa deskorolka nadaje się do jazdy po twardych i równych nawierzchniach. Jej atutem jest kompaktowy rozmiar i lekkość, dzięki którym fishka zmieści się niemal w każdym plecaku.

Deskorolka elektryczna – miejski środek transportu

Deskorolka elektryczna jest napędzana silnikiem elektrycznym. Sprzęt umożliwia przejazd około 25 kilometrów. Maksymalne tempo jazdy na deskorolce elektrycznej to 10 km/h. Pojazd może być sterowany pilotem i ładowany za pomocą podłączonej do gniazdka ładowarki sieciowej.

Longboardy – deskorolki do jazdy w różnych warunkach

Longboard to sprzęt, który przypomina snowboard i służy głównie do jazdy, a nie do wykonywania trików. Można z niego korzystać przy zjeździe z rampy oraz przy slalomach. W klasycznej wersji deskorolka ma od 80 do 150 centymetrów długości, ale na rynku dostępne są też warianty dwukrotnie dłuższe. Sprężyste koła longboardów łatwo dostosowują się do różnych warunków (np. jazdy po pagórkach lub asfalcie) i gwarantują przyczepność do podłoża.

Waveboard – deskorolka na dwóch kółkach

Deskorolka typu waveboard (znana też jako casterboard) to sprzęt przeznaczony do streetsurfingu – surfowania po ulicy. Ma dwa kółka i zbudowana jest z dwóch niewielkich platform połączonych drążkiem osadzonym na sprężynie. Koła waveboardu obracają się o 360º, dzięki czemu jazda jest płynna, a osoba jeżdżąca na deskorolce nie musi odpychać się od podłoża, jadąc z góry ani pod górę.

Mountainboard – deskorolka do jazdy w terenie

Mountainboard jest sprzętem przystosowanym do jazdy w terenie. Łączy w sobie cechy deskorolki i snowboardu. Do deski mountainboardu przymocowane są ośmiocalowe koła z felgami, dętkami i oponami. Opony z dużym bieżnikiem pozwalają na bezpieczne zjazdy z wymagających terenów takich jak, np. plaże, obszary trawiaste, kamienie lub wyboiste stoki.