W dietach można dosłownie przebierać i dobierać je według własnych upodobań. Są mniej lub bardziej rygorystyczne. Bywają niebezpieczne, ale czasami bywają także konieczne. Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się diety kopenhaska, dash, bezglutenowa, oxy, Dukana. Wśród tych, które są często wybierane jest także dieta paleo, której nazwa nie bez przyczyny wiążę się z prehistorią.

Jaka jest ta dieta paleo – jakie są zasady i czy można liczyć na pożądane efekty?

Dieta paleo została opracowana na bazie hipotetycznej diety ludzi żyjących w okresie paleolitu. Sposób odżywiania ma być nierozerwalny z tym, w jaki sposób ewoluowało ludzkie ciało. Oznacza to, że jadłospis wyklucza potrawy, których nie tylko nie jedli nasi przodkowie, ale także takie, do których ludzki organizm nie jest przystosowany.

Dieta paleo jest dietą dość nietypową. Dlaczego? Dlatego, że nie jest to sposób odżywiania się, który stosujemy w ustalonym z góry czasie. Dieta paleo narzuca kulinarny styl bycia, który trzeba wprowadzić w życie na stałe. Zgodnie ze swego rodzaju filozofią diety paleo powinniśmy się odżywiać tym, czym odżywiali się nasi przodkowie, czyli warzywami, owocami, jajkami, orzechami, mięsem, rybami, a także grzybami. Twierdzi się, że to właśnie w trwającym niemal 3 miliony lat paleolicie ukształtował się gatunek homo sapiens, a co za tym idzie, nawyki żywieniowe naszego organizmu.

Jeśli chodzi o zasady, którymi trzeba się kierować w diecie paleo to są one dość proste. Podstawę w tej diecie stanowią ryby i mięso. Można śmiało spożywać wszelkie mięsa chude, owoce morza, ryby, owoce oraz warzywa, które nie zawierają skrobi. Pamiętajmy jednak, że nabiał, rośliny strączkowe, zboża czy wszelkiego rodzaju przetworzone cukry nie są mile widziane w jadłospisie. Nietypowość tej diety polega także na tym, że nie liczy się ilość posiłków, ale ich jakość. Nie wprowadzajmy tej diety w drastyczny sposób. Warto rozpocząć umiarkowanie i systematycznie usuwać z jadłospisu niepożądane produkty.

W związku ze specyfiką tego sposobu żywienia warto przed jej wprowadzeniem skonsultować się z lekarzem, który powie nam czy w naszym przypadku możliwe jest jej zastosowanie.

Jak wygląda lista zakupów w diecie paleo?

Wybór produktów jest dość spory.

Dieta paleo jadłopis