Już niedługo we Francji rozpoczną się Mistrzostwa Europy UEFA EURO 2016 w piłce nożnej. Polska zmierzy się w grupie z Niemcami, Irlandią Północną i Ukrainą. Piłka nożna to nie tylko kibicowanie przed telewizorem, ale też okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu i poprawy swojej kondycji fizycznej.

UEFA EURO 2016 – drużynowi rywale Polaków i terminarz rozgrywek

10 czerwca 2016 roku we Francji rozpoczynają się Mistrzostwa Europy UEFA EURO 2016 w piłce nożnej. To już XV edycja turnieju finałowego piłkarskich mistrzostw Europy. Udział w niej wezmą 24 reprezentacje. Rozgrywki zakończą się 10 lipca. Podczas losowania nasza reprezentacja trafiła do grupy C. Polska zagra mecze z Ukrainą, Niemcami i Irlandią Północną. Pierwszy mecz na UEFA EURO 2016 Polacy zagrają 12 czerwca o 18.00 z reprezentacją Irlandii Północnej. Miejscem rozgrywki będzie stadion Allianz Riviera w Nicei. Drugi mecz grupowy Polaków z drużyną z Niemiec odbędzie się 16 czerwca o 21.00 na stadionie Stade de France w Saint-Denis. Ostatni mecz w grupie C zostanie rozegrany 21 czerwca o 18.00. Polacy zmierzą się wtedy z Ukrainą na stadionie Stade Vélodrome w Marsylii.

Futbol – gra dla ciała i ducha

Piłka nożna często kojarzy się z kibicowaniem i dopingowaniem ulubionych drużyn. Warto jednak spojrzeć na nią z szerszej perspektywy, jako okazji do swojego poprawy zdrowia, kondycji.

Piłka nożna jest jednym ze sportów drużynowych, które wymagają intensywnego ruchu podczas meczu. Gra w piłkę nożną ma dobry wpływ na zwinność, wytrzymałość i elastyczność oraz koordynację i refleks. Poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie, kości i stawy. Gra na świeżym powietrzu pozwala dotlenić organizm i pomóc w uzupełnieniu witaminy D.

Poza kwestiami zdrowotnymi futbol kształtuje charakter i pozytywnie wpływa na emocje. Piłka nożna ma swoje zasady, których każdy zawodnik musi przestrzegać. Uczy gry fair play. Gry zespołowe uczą ponadto pracy w grupie, odpowiedzialności, punktualności i samodyscypliny. Zawodnicy muszą być wobec siebie wymagający, a zarazem wyrozumiali. Muszą też czuć odpowiedzialność za bycie częścią zespołu. Interakcja z zawodnikami i rywalizacja jest motywacją do regularnych treningów i doskonalenia – siebie i drużyny.

Zgodnie ze słowami trenera Kazimierza Górskiego: „czasami się wygrywa, czasami przegrywa, a czasami remisuje”. W takich sytuacjach futbol kształtuje w graczach poczucie pewności siebie, radości i dumy ze zwycięstwa. Uczy też dzielnie znosić porażki i gorycz przegranej, a także, co ważne dla najmłodszych, uświadamia, że nie zawsze się wygrywa.

Gra w piłkę rozwija zdolność przewidywania, uczy szybkiego podejmowania decyzji i analitycznego myślenia. Stwarza też warunki do poznania nowych miejsc i osób.

Piłka nożna, sport nie tylko dla mężczyzn

Zalety piłki nożnej są niepodważalne, dlatego warto z nich korzystać w jak największym stopniu. To świetny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu, który integruje i wyzwala dobre emocje. Grajmy w piłkę z przyjaciółmi, rodzinnie, zachęcajmy do niej dzieci. Już dawno obalono mit, że piłka nożna jest sportem tylko dla mężczyzn. Na świecie, szczególnie na zachodzie – we Włoszech i Hiszpanii jest mnóstwo miłośniczek i zawodniczek piłki nożnej. Dziewczyny – do boju! FIFA organizuje także Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet, które odbywają się co cztery lata.

Czy wiesz, że…

Coca-Cola od lat wspiera inicjatywy sportowe. Jest organizatorem najstarszego i jednego z największych turniejów piłkarskich w Polsce – Coca-Cola Cup. Od początków swojego istnienia wzięło w nim udział 720 000 młodych osób.

To tu zaczynali swoją piłkarską przygodę Robert Lewandowski, Kamil Grosicki, czy Kamil Linetty.

W tegorocznej, 18 już edycji, zarejestrowaliśmy 4000 drużyn, a nagrodą główną będzie wyjazd do Francji na Mistrzostwa Europy UEFA EURO 2016 na mecz Polska-Ukraina . Ambasadorami imprezy są Robert Lewandowski i Robert Korzeniowski. W tym roku wśród gości pojawi się także Ilona Lewandowska (mama Roberta) oraz Krzysztof Golonka – mistrz świata w trikach piłkarskich oraz najsłynniejszy sportowy Youtuber w Polsce.