Picie wody jest niezbędne do życia. Aby nie doprowadzić do stanu przewlekłego odwodnienia należy wypijać co najmniej 1,5l wody dziennie. Jeżeli uprawiamy aktywność fizyczną w wysokiej temperaturze należy zadbać o poziom elektrolitów – Sodu, Potasu i Magnezu, ponieważ duże ich ilości tracimy wraz z potem. Poziom sodu można łatwo uzupełnić pijąc wodę wysokozmineralizowaną lub z odrobiną soli himalajskiej. Smak takiego napoju możemy urozmaicić dodając do wody cytrynę.

Woda pełni w organizmie wiele funkcji: bierze udział w procesach przemiany materii i produkcji hormonów, ułatwia transport substancji odżywczych. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, trzeba stale go nawadniać. Jednak według danych agencji badawczej TNS Polska, Polacy piją zdecydowanie za mało. Jedynie 28% ankietowanych pije wodę. Pijąc ją niewielkimi łykami, ale regularnie, uzupełnimy jej poziom i zapobiegniemy odwodnieniu.

Ile wody pić dziennie?

Woda jest doskonałym napojem uzupełniającym poziomu płynów w organizmie.

Woda nie ma kalorii i innych dodatków, gasi pragnienie, jest łatwo dostępna i tania (kosztuje od około 70 groszy za 1,5 litra). Woda ma neutralny wpływ na zęby i nie zakwasza organizmu.

Instytut Żywności i Żywienia opracował normy dotyczące tego, ile należy pić wody. Dotyczą one zarówno wody znajdującej się w napojach, jak też w posiłkach:

 • dzieci w wieku 1-3 lat - 1,3 litra,
 • dzieci w wieku 4-6 lat – 1,7 litra,
 • dzieci w wieku 7-9 lat – 1,9 litra,
 • dziewczynki w wieku 10-18 lat – 2,1-2,3 litra,
 • chłopcy w wieku 10-18 lat – 2,4-3,3 litra,
 • kobiety od 19. roku życia – 2,7 litra,
 • mężczyźni od 19. roku życia – 3,7 litra.

Ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia, Agnieszka Jartosz radzi, aby w gorące dni pić o 1 litr płynów więcej niż jest to zalecane.

Jaką wodę wybierać?

Warto zwrócić uwagę na jakość spożywanych płynów. Najbezpieczniej jest sięgać po wody butelkowane średnio i nisko zmineralizowane. Wody niskozmineralizowane – zawierają najczęściej ok. 50-500 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych – są bezpieczne i odpowiednie do codziennego zaspokajania pragnienia. Ponadto są szczególnie wskazane dla dzieci, osób starszych, a także dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

Jako uzupełnienie nawodnienia można sięgać również po napoje mleczne, naturalne soki owocowe, soki warzywne i inne napoje, zwracając uwagę na fakt że napoje inne niż woda mogą być żródłem dodatkowych kalorii.

Jeśli zauważymy u siebie objawy niedoboru elektrolitów, warto je uzupełnić w pokarmach. W tym celu można:

 • pić sok pomidorowy, zawierający potas,
 • sięgnąć po napoje izotoniczne polecane szczególnie osobom aktywnym fizycznie,
 • stosować suplementację,
 • włączyć do swojej diety produkty zawierające magnez, np. kakao, pestki dyni i migdały oraz bogate w potas: pomidory i banany,

Jak urozmaicić smak wody?

Nie każdy lubi smak wody. Można go urozmaicić stosując różne dodatki, np. plasterki cytrusów: cytryny lub pomarańczy, a także zioła np. orzeźwiającą miętę.

Nadmierne picie wody

Wodę powinno się pić małymi łykami, regularnie w ciągu całego dnia. Wypicie bardzo dużej ilości wody (powyżej kilku litów) jednorazowo może okazać się niebezpieczne. W organizmie dochodzi wtedy do zaburzeń elektrolitowych, które mogą prowadzić do tzw. zatrucia wodnego. W tym stanie nerki nie mogą nadążyć z przetwarzaniem dostarczonej ilości wody. Objawy zatrucia wodnego to: zawroty głowy, osłabienie, nudności i pojawienie się opuchlizny.