Coraz większa liczba Polaków zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony otaczającego nas środowiska. Dla niektórych osób proekologiczna postawa i nawyki jawią się jako niepotrzebny kaprys, wymagający wielu wyrzeczeń. Czy naprawdę tak jest? Czy ekologia zawsze musi łączyć się z podejmowaniem wymagających czynności? Niekoniecznie. Znamy rozwiązanie, dzięki któremu „bycie eko” będzie łatwe i przyjemne. Poznajcie PlantBottle.
Technologiczne innowacje w służbie ekologii
Każdego roku na świecie produkowanych jest blisko 200 tysięcy ton plastikowych butelek, co nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska naturalnego. A gdyby tak butelki powstawały z materiałów roślinnych? To rozwiązanie, które już kilka lat temu wprowadziła na rynek firma Coca-Cola i jest ono od 2015 roku dostępne w Polsce. Butelka PlantBottle – bo o niej właśnie mowa – to technologicznie rewolucyjna butelka PET, która w swoim składzie zawiera aż do 30% materiałów pochodzenia roślinnego. Podczas zeszłorocznych, międzynarodowych targów Expo 2015 w Mediolanie Coca-Cola zaprezentowała również butelkę w całości wykonaną z naturalnych materiałów.
Jak to działa?
Najważniejsza różnica pomiędzy tradycyjną butelką PET a PlantBottle tkwi w materiałach, które są wykorzystywane do produkcji obu butelek. Tradycyjna butelka typu PET wykonana jest w 100% z materiałów, które są pochodnymi surowców kopalnych, głównie ropy naftowej. Tymczasem do produkcji PlantBottle wykorzystuje się materiał, który w 70% składa się z surowców takich jak w tradycyjnym PET, ale aż do 30% składu ma pochodzenie roślinne. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w produkcji etanolu uzyskiwanego z trzciny cukrowej. To z kolei sprawia, że cały proces jest ekologicznie przyjazny. Co istotne, brazylijska trzcina wykorzystywana do produkcji PlantBottle pochodzi z autoryzowanych, przeznaczonych do tego rodzaju wykorzystania, upraw. Zarówno jej hodowla, jak i proces pozyskiwania w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.
Ekologia na sklepowych półkach
Od momentu premiery PlantBottle w 2009 roku
PlantBottle to więcej niż opakowanie. To manifest oraz narzędzie pomagające kształtować właściwe postawy proekologiczne, zarówno nasze jako producenta, jak i naszych konsumentów. Jako jeden z wiodących producentów napojów, w tym także naturalnych wód mineralnych czujemy się szczególnie odpowiedzialni za środowisko naturalne. Dlatego właśnie stworzyliśmy PlantBottle – mówi Mikołaj Ciaś, dyrektor marketingu w Coca-Cola Poland Services.
Drugie życie butelki PET
Po wypiciu wody z butelki PET większość ludzi wyrzuca je do specjalnych pojemników na plastik lub do zbiorczego śmietnika. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest to bardzo wdzięczny materiał do recyklingu i może być kolejnym elementem naszej ekologicznej postawy. Co więcej, powtórne wykorzystanie plastikowych butelek może zapewnić niepowtarzalność i unikatowość tworzonych rzeczy.
Oto kilka prostych pomysłów:
• doniczki na kwiaty i zioła – plastikowa butelka po wodzie mineralnej jest wytrzymała, tania i odporna na uszkodzenia, dzięki czemu można uprawiać w niej zioła, kwiaty i warzywa. Wystarczy, że usuniemy etykietę i odetniemy nożyczkami górną część butelki. Na koniec robimy dziurki na dnie, które posłużą za otwory odpływowe.
• pojemnik na żywność – wykorzystując butelki PET, można w łatwy sposób skonstruować ekologiczne pojemniki na żywność. Jedyne, co musimy zrobić, to przeciąć dwie butelki w połowie nożem, a następnie odciąć górną połowę nożyczkami. Połówki butelek z zakrętkami odrzucamy, zostawiając sobie tylko dna. Jedną część z dnem nacinamy, by butelki nachodziły na siebie. I gotowe.
• nietuzinkowa biżuteria – mimo iż same butelki wyglądają mało atrakcyjnie, to wykonana z nich biżuteria może być oryginalna i niepowtarzalna. Można ją wykonać samemu, oglądając jeden z licznych tutorialów zamieszczonych w Internecie.
Na świecie plastikowe opakowania wykorzystuje się również przy znacznie mniej oczywistych rozwiązaniach. W Nigerii podjęto próbę budowy domów, w których podstawę stanowią butelki wypełnione piaskiem. Wtopione w ścianę za pomocą cementu tworzą solidną konstrukcję odporną na ogień, a nawet trzęsienia ziemi. Co ważne dla mieszkańców Nigerii, tak zbudowany dom utrzymuje stałą temperaturę ok. 18 stopni Celsjusza.
Innym, ciekawym projektem jest pomysł marki Levi Strauss, która stworzyła kolekcję z denimu powstałego w procesie recyklingu plastikowych butelek. W każdej parze powstałych spodni jest około 20% przetworzonych odpadów, co odpowiada ośmiu butelkom.
Social Media