Kiedy tylko mamy kilka dni wolnego, możemy wyruszyć w Polskę i zwiedzać, albo też spędzić aktywny urlop korzystając z lokalnych ścieżek rowerowych. Takie formy spędzania wolnego czasu dostosowane mogą być do wieku, kondycji i indywidualnych preferencji każdego z nas. Jak ciekawie spędzać wolny czas z korzyścią dla swojego zdrowia i sylwetki?

Spacer, nordic walking i bieganie

Najlepiej spędzać wolne chwile na świeżym powietrzu, zwłaszcza kiedy pogoda na zewnątrz dopisuje. Dla osób, które mają problemy z nogami czy kręgosłupem, polecany będzie spacer. Można także wybrać marsz z kijkami nordic walking, skutecznie odciążającymi stawy kolanowe. Dzięki nim także i nasze ręce będą w ciągłym ruchu. Osobom sprawnym fizycznie polecane jest bieganie. Jest to sport, który mogą uprawiać wszyscy, bez względu na płeć czy wiek. Nie wymaga on przy tym wydawania dużych pieniędzy na sprzęt. Wystarczy dres, czy krótkie spodenki oraz T-shirt i buty do biegania.

Pamiętajmy jednak, że taki aktywny wypoczynek musi być odpowiednio zaplanowany, aby nie nabawić się kontuzji.

Jazda na rowerze

Cała Polska zakochała się w rowerach. Są one coraz bardziej widoczne w mieście i na trasach podmiejskich - wszędzie tam, gdzie warunki drogowe pozwalają na wygodne poruszanie się jednośladem. Na szczęście wiele gmin inwestuje w budowę dobrych ścieżek rowerowych, ułatwiających niewątpliwie życie rowerzystom. Takie aktywne formy spędzania wolnego czasu promowane są, jako korzystne dla zdrowia oraz dla środowiska naturalnego. Na rower można wybrać się samemu, z przyjaciółmi, albo całą rodziną, organizując wycieczki pod miastem. Na aktywny urlop możemy zapakować rowery i podróżować nimi chociażby po wybrzeżu Bałtyku, zwiedzając największe atrakcje turystyczne tego regionu Polski.

Wakacje dla aktywnych

Wakeboard na Mazurach, rafting po rzekach w Turcji lub w Polsce – Przełomem Dunajca, wspinaczka górska w Alpach we Francji lub w Tatrach, czy też jazda na nartach wodnych i skuterach po Morzu Śródziemnym lub na Mazurach - to tylko jedne z wielu propozycji aktywnych form spędzania wolnego czasu podczas urlopu.

Nie tylko latem można zafundować sobie aktywny urlop - także jesienią czy zimą. Polska oferuje wiele miejsc, które warto odwiedzić i gdzie śmiało można wypoczywać aktywnie. Jura Krakowsko-Częstochowska to znakomite miejsce dla uprawiania rekreacyjnie wycieczek pieszych lub wspinaczki po skałkach. Nigdy nie zapominajmy przy tym o stosownej asekuracji, dla własnego bezpieczeństwa.

Wraz z rodziną i przyjaciółmi możemy wybrać się na wycieczkę rowerową np. Szlakiem Orlich Gniazd, zwiedzając okoliczne zamki i ich ruiny. Takich obiektów w Polsce nie brakuje także i w innych częściach Polski, np. Zamek Książ, zamek w Mosznie lub w Malborku. Na Mazury można wybrać się na żagle lub popływać na rowerach wodnych. Propozycją wyjazdu weekendowego jest spływ kajakowy na Suwalszczyźnie.

To tylko jedne z licznych propozycji tego, jak można spędzać aktywny urlop w Polsce, jednocześnie budując i poprawiając swoją kondycję fizyczną.