Coca-Cola to jeden ze światowych liderów w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników według najnowszego rankingu LinkedIn.

Tegoroczny ranking najbardziej atrakcyjnych dla pracowników firm stworzony przez LinkedIn umieścił Coca-Cola wśród dziesięciu najlepszych globalnych korporacji – a konkretnie na 9. miejscu. Oto, jak LinkedIn uzasadniło obecność Coca-Cola tuż obok ścisłej czołówki rankingu:

"Coca-Cola jest w trakcie głębokich zmian, optymalizując praktycznie wszystkie aspekty działalności, od przychodów po kulturę pracy. Aby szybciej się rozwijać, firma spłaszczyła strukturę zarządzania i podporządkowała regionalne oddziały bezpośrednio centrali. Coca-Cola jest na dobrej drodze do redukcji kosztów o 3 mld dolarów przed 2019 rokiem, które to środki mają zostać przeznaczone na marketing i innowacje w celu pobudzenia wzrostu".

LinkedIn zwraca też uwagę na wprowadzone niedawno przez Coca-Cola sześciotygodniowe płatne urlopy rodzicielskie dla pracowników.

"Prawie każda firma przeżywa lub jest u progu głębokiej technologicznej transformacji” - zaznacza LinkedIn w komentarzu do rankingu. „Nie dziwi więc nagła potrzeba zwabienia i utrzymania utalentowanych pracowników, którzy pomogą zwycięsko przejść przez burzliwy okres zmian. Innymi słowy to zdolność przyciągania talentów decyduje o tym, czy jest się firmą ze ścisłej czołówki czy tylko biznesowego peletonu”.

LinkedIn poinformował, że ranking oparty jest na działaniach ponad 433 milionów użytkowników tego portalu społecznościowego. Uwzględniano między innymi liczbę podań o pracę, odsetek pozostających w firmie nowych pracowników czy zaangażowanie – ilu użytkowników próbuje skontaktować się z pracownikami danej firmy.

Wraz z przewagą firm technologicznych na szczycie listy, na rynku pojawiły się pewne wyraźne tendencje. Niemal dwie trzecie amerykańskich pracowników jest w stanie pracować na nieodpowiadającym ich kwalifikacjom stanowisku, jeśli tylko prezes przedsiębiorstwa jest godny zaufania. Połowa pracowników poświęciłaby wyższą pensję na rzecz większej elastyczności czasu pracy. Specjaliści podkreślają zaś, że osoba prezesa i perspektywy rozwoju firmy mają zasadnicze znaczenie podczas wyboru miejsca pracy.

Ranking LinkedIn:

1. Apple

2. Salesforce

3. Facebook

4. Google

5. Amazon

6. Microsoft

7. Uber

8. Unilever

9. Coca-Cola

10. Johnson & Johnson

11. Oracle

12. Nestlé

13. Deloitte

14. PepsiCo

15. Adobe

16. Shell

17. L'Oréal

18. Diageo

19. McKinsey & Co.

20. IBM

21. Visa

22. Cisco

23. Procter & Gamble

24. The Walt Disney Company

25. EY

26. Dell

27. Siemens

28. Huawei

29. JLL

30. Schneider Electric

31. Tesla

32. Twitter

33. Expedia

34. Accenture

35. Nike

36. Mondelēz International

37. Philips

38. Adidas

39. Honeywell

40. Danone