Święty Mikołaj, staruszek o pękatej sylwetce, w czerwonym kubraczku rozchodzącym się nieco na brzuchu, gładzący dobrotliwym gestem swą długą, siwą brodę. Znamy tę postać od dzieciństwa….

Czy wiecie, że to Coca-Cola dała światu najbardziej rozpoznawalny wizerunek Świętego Mikołaja! Po raz pierwszy, jego postać pojawiła się w reklamie marki już w 1920 r. W 1931 r. - rysownik i grafik Haddon Sundblom - nadał Mikołajowi na zlecenie Coca-Cola charakterystyczny wizerunek: dobroduszny wygląd, białą brodę, strój z czerwonymi i białymi elementami będącymi barwami marki. Tak oto Święty Mikołaj obchodzi w tym roku swoje 85. urodziny!

Legenda o Świętym Mikołaju…

Wśród starszych i młodszych krąży legenda* na temat szlachetnego oraz pobożnego chłopca pochodzącego z bogatej rodziny, który często chodził z rodzicami do kościoła. Widywał tam dzieci, które nie miały tyle, co on. Doszedł do wniosku, że Pan Bóg nie nadąża z uszczęśliwianiem wszystkich ludzi na ziemi, a więc on zostanie jego ziemskim pomocnikiem. Na początku rozdawał dzieciom cukierki i przyglądał się, jak wiele przynosi im to radości. Gdy szczęśliwie odziedziczył fortunę, postanowił rozdać ją potrzebującym. Zależało mu, by zrobić to anonimowo. Tak, by nikt nie wiedział, kto jest sprawcą. Wpadł więc na pomysł, żeby ubogim podrzucać cichaczem worki z prezentami.

Zgodnie z przypowieścią*, Pan Bóg, zadowolony z jego działań, dał Mikołajowi dom na dalekiej północy. Przez cały rok zbiera on siły, by w nocy z 24 na 25 grudnia obdarowywać prezentami maluchy na całym świecie. Dzieci i dorośli przez cały grudzień ślą do niego listy z najskrytszymi życzeniami i pragnieniami, wierząc, że któreś z nich się ziści. Może to właśnie ten rok, kiedy i my napiszemy do niego liścik?

Co powinno znaleźć się w takiej korespondencji?

Oczywiście, nasze najskrytsze marzenia, skrywane głęboko przez cały rok! Najpierw jednak opiszmy krótko Świętemu Mikołajowi naszą historię. Dobre wychowanie każe nam się przedstawić, czy to w formie rysunkowej, czy pisemnej. Możemy namalować własną podobiznę, czy karykaturę. Nie ograniczajmy specjalnie wyobraźni, dajmy się poznać i polubić.        

Napiszmy, czego pragniemy i dlaczego nasi bliscy są tak dla nas ważni.

A może sami zechcemy dać od siebie coś naszemu świątecznemu bohaterowi? Nie jest powiedziane, że tylko dzieci mogą pisać listy do Świętego Mikołaja, dorośli też! Dlatego mamy pełne pole do popisu. Wycinanki, wyklejanki, rzeczy robione na szydełku, spróbujmy coś namalować lub podzielić się naszą jakąkolwiek twórczością. Kto powiedział, że nie możemy się odwdzięczyć za prezenty, które otrzymujemy od niego co roku? Święty Mikołaj też człowiek. Ucieszy się!

Na jaki adres wysłać list?

No, dobrze, mamy już list zapakowany w gustowną papeterię i jesteśmy gotowi, aby go wysłać. Co powinniśmy wypisać na kopercie?

Biuro w Laponii

Mówi się, że Święty Mikołaj mieszka na wzgórzu, który kształtem przypomina ucho, dzięki czemu słyszeć może życzenia i głosy dzieci z różnych części świata. Jest to najpopularniejsza siedziba odwiedzana przez Świętego Mikołaja i zamieszkana przez jego stałych pomocników.

Adres:

Santa Claus
Arctic Circle 96930
Rovaniemi

Biuro w Norwegii

Jeśli zależy nam, by wysłać list pod biegun, możemy spróbować z Norwegią, równie mroźną. No i na pewno są tam renifery!

Adres:

Julenissen’s
Postkontor Torget
4 1440 Drobak
Norwegia

Biuro w Polsce

Wcale nie trzeba jednak słać listu za granicę. Możemy zaadresować kopertę, wpisując Srebrną Górę, gmina Stoszowice. To właśnie tam znajduje się polskie Biuro Świętego Mikołaja. Sam Święty Mikołaj mieszka nieopodal, w Mikołajowie – to przecież jasne. ;) Biuro pomocników ze Srebrnej Góry przekazuje korespondencję w jego ręce. On je przegląda i z pomocą swojego zespołu, odpisuje.

Adres:

Biuro Listów do Świętego Mikołaja, Polska Wioska Świętego Mikołaja, Przystanek Mikołajów, 57-215 Srebrna Góra.

Jest jeszcze czas, by wysłać taki list. Niezależnie, czy jesteś maluchem, czy dorosłym.

* źródło: http://www.bajkowyzakatek.eu/2010/12/ciekawe-historie-swiety-mikolaj-legenda.html