Idziesz niedługo na rozmowę rekrutacyjną i nie potrafisz poradzić sobie ze stresem? Boisz się, że źle wypadniesz przed pracodawcą? Jesteś przekonany, że nie umiesz się odpowiednio zaprezentować na takich spotkaniach, bo paraliżuje Cię strach? Spokojnie, istnieją sposoby, żeby zminimalizować stres. Podpowiadamy!

Myśl o swoich atutach

Przede wszystkim,  zastanów się, jakie są Twoje mocne strony. Co sprawia, że nadajesz się do tej pracy lepiej niż inni kandydaci. Pamiętaj, nie bądź zbyt skromny. Masz mniejsze doświadczenie niż Twoi rywale? Jeżeli tak, to z pewnością nadrabiasz to chęcią do nauki lub jesteś od nich bardziej elastyczny.

Jeżeli sam nie będziesz się doceniał, jak może docenić Cię ktoś inny? Spisz swoje mocne strony i zadbaj o to, by poprzeć je konkretnymi przykładami! Przykładowo, szybko nawiązujesz relacje – podczas targów nawiązałeś najwięcej kontaktów biznesowych. Sprawdzasz się jako organizator? Zorganizowałeś spotkanie dla kontrahentów.

Zachowaj dobry humor

Uśmiech to jedna z najważniejszych rzeczy na rozmowie kwalifikacyjnej. Ogromna liczba pracodawców woli zatrudnić mniej doświadczonego pracownika, który jest kontaktowy i buduje dobrą atmosferę w zespole, niż wysokiej klasy specjalistę, z którym nie można się porozumieć.

Dlatego,  zachowaj dobry humor. Odpręż się, nastaw się pozytywnie, ale się nie wygłupiaj. Bądź sobą w doskonałym humorze!

Nabierz dystansu

Na pewno będziesz miał w swoim życiu jeszcze szansę na podobne stanowisko. To nie jedyna taka oferta na świecie. Spróbuj nabrać dystansu. Jeżeli nie dostaniesz tej pracy, znajdziesz sobie inną. Zrób wszystko by się jak najlepiej przygotować, ale tuż przed spotkaniem po prostu daj sobie chwilę luzu! Idź na spacer, odetchnij głęboko, porozmawiaj z kimś bliskim, posłuchaj muzyki. To pomoże Ci się uspokoić i swobodnie rozmawiać.

I nie martw się, że zapomnisz o czymś ważnym lub nie odpowiesz na trudne pytanie. Jesteś przygotowany, nie ma się czego obawiać!

Nie kłam w CV

Jeżeli nieco ubarwiłeś swój zawodowy życiorys, może to wyjść na jaw podczas rozmowy rekrutacyjnej. Dlatego radzimy Ci - nie rób tego. Staraj się pokazać z jak najlepszej strony. Nie wrzucaj do CV  czegoś, co jest oczywistą i łatwą do zweryfikowania  nieprawdą. Pamiętaj, potencjalny pracodawca może skontaktować się z Twoim obecnym szefem i poprosić o referencje!

Szczerość i naturalność są ważniejsze niż punkty w CV! Uwierz w siebie, bo skoro już Cię zaproszono na rozmowę, to ktoś uznał, że jesteś dobrym kandydatem. I nawet jeśli czegoś nie będziesz wiedział, lepiej zrobisz, gdy się do tego przyznasz!

Dzięki tej prostej wskazówce unikniesz wielu niepotrzebnych stresów.

Przygotuj się do rozmowy

Najbardziej stresują sytuacje trudne do przewidzenia. Przeanalizuj swoje dotychczasowe rozmowy. Przeczytaj uważnie ofertę pracy, na którą odpowiedziałeś. Zastanów się, o co mogą Cię zapytać i jakbyś na takie pytania odpowiedział. Postaraj się dopasować swoje doświadczenia do wymagań z oferty, które spełniasz, w jakim stopniu?

Większość rozmów przebiega standardowo i dość łatwo przewidzieć, jak się potoczą (przynajmniej na początkowym etapie).

Przygotowując się do rozmowy, postaraj się znaleźć jak najwięcej informacji na temat firmy, do której aplikujesz. Szukaj nie tylko oficjalnych informacji, ale również opinii na forach i komentarzy byłych pracowników. Niedostateczna wiedza na temat potencjalnego pracodawcy to jeden z najczęściej popełnianych błędów na rozmowie o pracę.

Aplikuj w przynajmniej kilka miejsc

Nawet jeżeli to praca Twoich marzeń, powinieneś złożyć swoje CV również w innych miejscach. Rekrutacja w niektórych firmach ma kilka etapów i trwa nawet miesiącami. Nigdy nie wiadomo też, jaki będzie jej wynik.

Dlatego zadbaj o inne możliwości. Poczucie, że nie jest to Twoja jedyna szansa w najbliższym czasie,  sprawi, że będziesz spokojniejszy, a na rozmowach będziesz swobodniejszy!

Czuj się komfortowo w swoim ubraniu

Na rozmowie musisz wyglądać odpowiednio. Nie możesz na nią iść w swoim ulubionym, rozciągniętym swetrze. Zadbaj jednak o własną wygodę. Musisz się czuć dobrze, inaczej będziesz sprawiał wrażenie spiętego i sztywnego. Nie zakładaj uciskających butów, ani obcierającego szyję kołnierzyka. Pamiętaj, że elegancja nie musi oznaczać zawsze białej koszuli, krawata i garnituru. Dostosuj się do kultury firmy! Poszukaj o tym informacji. Łatwo przewidzieć, że na rozmowę do banku przyda Ci się strój biznesowy, a np. do agencji reklamowej wystarczy coś w stylu casual.

Zajmij się czymś, czekając na swoją kolej

Możliwe, że nie będziesz tego dnia jedynym kandydatem na rozmowie i poproszą Cię o to, byś zaczekał. Spróbuj wtedy się czymś zająć. Nie myśl nieustannie o tym, co Cię za chwilę czeka. Poprzeglądaj lepiej zdjęcia na Instagramie lub poczytaj książkę. Zrób coś, co będzie w stanie chociaż trochę Cię odprężyć. Dzięki temu, sprawisz też wrażenie osoby opanowanej! Nerwowe wyłamywanie palców lub spacery po korytarzu nie są wskazane!

Idź na rozmowę jako partner, nie jako podwładny

Jesteś dla swojego rozmówcy partnerem, nie podwładnym. Staraj się okazywać to całym swoim zachowaniem. Zwłaszcza przy negocjowaniu stawki za swoją pracę. Takie nastawienie pomoże Ci nabrać pewności siebie i poczuć się swobodniej podczas rozmowy. Wyprostuj się, uśmiechnij i odważnie mów o sobie. Zachowaj otwartą postawę ciała przez całą rozmowę. Gesty też mają znaczenie!

Spraw sobie przyjemność

Obiecaj sobie, że w nagrodę za stres, jeszcze tego samego dnia, sprawisz sobie jakąś przyjemność. Może to być książka, gra albo bilet do kina. Istotne jest to, żebyś przed rozmową mógł sobie o tym przypomnieć. Przyjemne myśli skutecznie redukują stres.

Stres podczas rozmowy rekrutacyjnej to normalne doświadczenie i trzeba próbować się z nim oswoić. Jesteśmy jednak pewni, że tym razem Ci się uda! Bo już wiesz, jak zapanować nad nerwami!