James Quincey zastąpi Muhtara Kenta na stanowisku dyrektora generalnego The Coca-Cola Company w maju 2017 roku. Kent pozostanie prezesem zarządu firmy.

The Coca-Cola Company ogłosiła 9 grudnia, że Rada Dyrektorów jednogłośnie zaakceptowała zmiany w kierownictwie firmy. James Quincey, dotychczasowy prezes i dyrektor operacyjny, zostanie dyrektorem generalnym The Coca-Cola Company.

„Zarządzanie The Coca-Cola Company z myślą o długoterminowym wzroście wymaga zaplanowania sukcesji” – wyjaśnia Muhtar Kent. „Wszyscy w zarządzie jesteśmy przekonani, że James Quincey jest gotowy do objęcia nowych obowiązków i że to najlepszy człowiek, który poprowadzi cały system Coca-Cola.

Kent podkreśla, że rozwój kolejnego pokolenia liderów to jeden priorytetów obecnego zarządu. „Dziesięć lat bliskiej współpracy z Jamesem sprawia, że jestem przekonany o jego rozległej znajomości branży, naszych marek, wartości oraz znajomość zmieniających się konsumenckich gustów. Wszystko to czyni z niego idealnego kandydata, który skutecznie poprowadzi naszą firmę” – mówi.

„Jestem zaszczycony i dumny z możliwości prowadzenia Coca-Cola ku przyszłości” – mówi Quincey. „Muhtar był katalizatorem zmian w Coca-Cola, zmieniając nasz system, rozwijając portfolio produktów i czyniąc zrównoważony rozwój podstawą prowadzenia biznesu”.

„Mamy szczęście, że Muhtar będzie wciąż zasiadał w zarządzie, a James zgodził się kierować firmą jako dyrektor generalny” – zaznacza Sam Nunn z zarządu The Coca-Cola Company. „To gwarancja, że będziemy kontynuować sukcesy, jakie przyniosła ich współpraca w ostatnich miesiącach”.

Kim jest nowy dyrektor generalny The Coca-Cola Company?

Quincey został prezesem i dyrektorem operacyjnym The Coca-Cola Company w sierpniu 2015 roku. Wcześniej pracował nad efektywnością i skutecznością działań firmy na poziomie lokalnym. W trakcie swojej kariery w Coca-Cola wykazał się zdolnościami przywódczymi oraz gotowością sprostania zmieniającym się preferencjom konsumenckim, głównie poprzez zmiany w portfolio i zmniejszaniu zawartości cukru w napojach.

Wcześniej Quincey był prezesem Coca-Cola w Europie, czyniąc tę część firmy najbardziej rentowną w całej grupie. Od 2008 do 2012 roku prowadził Coca-Cola w Europie Północno-Zachodniej i Krajach Nordyckich, wprowadzając do globalnego portfolio jedną z lokalnych marek soku owocowego. Od 2005 do 2009 Quincey prowadził oddział Coca-Cola w Meksyku, umacniając markę na rynku, rozbudowując jej portfolio i kupując markę Jugos de Valle, która dziś generuje miliard dolarów przychodów rocznie i jest sprzedawana w 16 krajach.

Quincey dołączył do The Coca-Cola Company w 1996 roku jako dyrektor zajmujący się Ameryką Łacińską w centrali w Atlancie. W 2003 roku kierował już firmą w regionie.

Przed dołączeniem do Coca-Cola był partnerem w firmie doradczej The Kalchas Group, która wyłoniła się z Bain & Company oraz McKinsey. Quincey biegle mówi po hiszpańsku, ukończył inżynierię elektroniczną na University of Liverpool.