Idea Igrzysk Olimpijskich - zimowych i letnich - łączy sportowców z całego świata. Co cztery lata rywalizują oni ze sobą w różnych konkurencjach sportowych przynosząc kibicom wiele pozytywnych emocji. Nie trzeba jednak być członkiem reprezentacji kraju na igrzyskach, aby uprawiać dyscypliny sportowe, spośród których, jedną z najbardziej popularnych, jest bieganie, kolarstwo, czy piłka nożna. Uprawianie sportu ma mnóstwo zalet. Kształtuje sylwetkę, poprawia sprawność, dotlenia organizm. Jest również okazją do integracji i aktywnego spędzania czasu z przyjaciółmi.

Bieganie - modny sposób na zdrowie i energię

Biegamy rekreacyjnie, samotnie lub ze znajomymi, startujemy w biegach maratońskich i okolicznościowych. Polacy w ciągu ostatnich kilku lat pokochali bieganie. Sport ten przeznaczony jest właściwie dla każdego i nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Biegać można w praktyce zawsze, wszędzie, bez konieczności kupowania specjalistycznych akcesoriów, czy stroju. Warto jedynie zainwestować w dobre, lekkie i bezpieczne buty do biegania, które będą stabilizowały nasze stopy podczas treningu i amortyzowały wstrząsy związane z bieganiem po twardej lub nierównej nawierzchni. Przyda się również odzież termoaktywna, która zapewni komfort podczas treningu.

W czasie biegania możemy spalić zbędne kalorie, kilogramy i tkankę tłuszczową oraz ukształtować sylwetkę. Przy treningach biegowych najintensywniej pracują mięśnie nóg, ale również mięśnie brzucha, rąk, pleców i ramion. Nie trzeba od razu biegać sprintem, aby chudnąć i czerpać radość z tego sportu.

Tenis ziemny, stołowy i badminton

Bardzo popularne wśród sportowców są dyscypliny rakietkowe. Lubiany jest ping-pong, tenis ziemny lub badminton. Te gry to dobry sposób, aby zachęcić dzieci do aktywności fizycznej. Można organizować podwórkowe zawody i grać z przyjaciółmi w tenisa w weekendy, w ramach spotkań towarzyskich. Tenis ziemny uznawany jest za sport elitarny ponieważ jest dość drogi. Wymaga dobrej kondycji sportowej i synchronizacji ruchów. Potrzebny jest sprzęt, który kosztuje kilkaset złotych. Również korzystanie z kortu kosztuje kilkadziesiąt złotych za godzinę, ale te wydatki można podzielić na pół z partnerem do gry. W tenisa najłatwiej grać latem, ponieważ dostępnych jest więcej kortów, niż zimą. W warunkach plenerowych trudno grać w badmintona, gdyż często przeszkodą jest wiatr. Dlatego w badmintona i tenisa stołowego najlepiej grać w hali sportowej. Na szczęście, wiele szkół i ośrodków sportowych udostępnia, zarówno hale, jak i sprzęt. Na koniec ciekawostka, Mało osób wie, że rozpędzona lotka w czasie zawodów osiąga nawet kilkaset km/godz. Rekord wynosi 493 km/godzinę!

Kolarstwo i treningi interwałowe

Dla wzmocnienia serca, poprawy kondycji i spalania zbędnych kalorii warto kupić wygodny rower i jeździć nim do pracy, do szkoły, na zakupy lub rekreacyjnie, z rodziną, czy z przyjaciółmi. Można zaplanować przy tym treningi interwałowe, polegające na tym, że na zmianę ćwiczy się z wyższą i niższą intensywnością. Interwały poprawiają naszą wydajność i siłę. Warto stosować je od początku przygody z kolarstwem.

Gry zespołowe

Dla grupy przyjaciół, znajomych lub kolegów polecane są sporty grupowe np. koszykówka, siatkówka i piłka nożna. Ich zaletą jest poczucie wspólnoty z drużyną, możliwość kształtowania kondycji i tężyzny fizycznej w najprzyjemniejszy sposób. Gra w piłkę nożną, czy w siatkówkę wymaga wynajęcia odpowiedniego boiska sportowego lub hali i zgromadzenia odpowiednio dużej liczby zawodników. Regularne treningi kształtują jednak dobre nawyki, wyrabiają systematyczność, integrują drużynę i poprawiają zdrowie i sprawność.