Tego lata, uznana duńska projektantka mody Charlotte Sparre, zaprezentowała swoją pierwszą kolekcję kapsułową przygotowaną we współpracy z Coca-Cola. W wywiadzie dla Coca-Cola Journey ujawnia, jak stać się "znanym projektantem" i opowiada, kto nosi jej kreacje.

Charlotte Sparre tworzy niezwykłe kolekcje pod swoją własną marką od 1993 roku. Modą i designem zaczęła interesować się podczas studiów, tworząc, i z powodzeniem sprzedając, akcesoria dla kobiet w rodzinnej miejscowości Elsinore. Podczas podróży na Daleki Wschód,  Charlotte odkryła fabryki przepięknego jedwabiu i wtedy zdecydowała o projektowaniu chust dla kobiet.

Szybko zdobyła renomę na rynku skandynawskim. Podjęła  więc decyzję o stworzeniu firmy oraz rozpoczęciu produkcji na szerszą skalę. Biznes rozrósł się od produkcji chust do pełnoprawnej kolekcji odzieży z wyższej półki, którą można dziś spotkać w ekskluzywnych, wyznaczających trendy,  sklepach na całym świecie, choćby Le Bon Marché w Paryżu.

Projekty Charlotte doceniają celebryci, monarchowie i światowej sławy modelki, jak Helena Christensen, Naomi Campbell czy Cara Delevingne, wspierając rozwój marki.

Zainspirowana słynną konturową butelką  Charlotte współpracowała z Coca-Cola, aby stworzyć kolekcję jedwabnych chust i sukienek, które pojawią się w wybranych sklepach w Europie jeszcze w tym roku.

Charlotte połączyła butelkę Coca-Cola z kropkami symbolizującymi orzeźwiające pęcherzyki gazu wydostające się z otwartej butelki napoju. Ten design ma także pokazywać piękno i ponadczasowość butelki Coca-Cola.

Charlotte stworzyła ekskluzywną kolekcję z użyciem kombinacji pięknych, jasnych kolorów, z wiodącą, charakterystyczną dla Coca-Cola, czerwienią. W rozmowie z nami mówi o swoich inspiracjach, ciężkiej pracy i satysfakcji.

Skąd inspiracja do twojej ostatniej kolekcji?

- Czytałam w gazecie o 100. rocznicy zaprojektowania konturowej butelki Coca-Cola i to naprawdę mnie poruszyło. To jest kształt, kolor, w ogóle marka i napój, który piję i kocham.

Jaki jest twój ulubiony element kolekcji?

- Zdecydowanie czerwona sukienka z czarną butelką. Zachowuje styl Coca-Cola, ale jednocześnie udało mi się uzyskać efekt świadomego kiczu.

Co sprawiło, że otworzyłaś własną firmę?

- Zaczęłam w wieku 24 lat, bo stwierdziłam, że jest rynek na szaliki i jedwab. Z czasem rozwinęłam całą kolekcję, co było wspaniała przygodą.

Twoje doświadczenie w marketingu i sprzedaży pomogło?

- I to w wielu sytuacjach. Prowadzenie firmy wymaga wielu umiejętności, a sprzedaż i marketing to podstawa, jeśli chce się zostać znanym projektantem.

Twoje kolekcje są sprzedawane w ponad 200 sklepach na całym świecie. Jak się z tym czujesz?

- Świetnie! To niesamowite widzieć te wszystkie wspaniałe kobiety noszące moje ubrania. W każdy element kolekcji wkładam uczucie i pasję, jestem więc dumna, że tylu ludzi docenia moją pracę.

Z twojego Instagrama wynika, że lubisz podróżować. Masz jakiś ulubiony cel swoich wycieczek?

- Ach, na świecie jest tyle wspaniałych miejsc! Choć moim ulubionym miastem jest Nowy Jork. Jest szalenie inspirujący, od kuchni po modę.

Na jakie modowe trendy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

- Pracuję teraz w AW17, więc powiedziałabym, że warto wypatrywać aksamitu, kolorów szmaragdu i szafiru, a także  symboli mitologicznych i postaci jednorożców. To będzie niezwykły sezon z wieloma historiami opowiadanymi na wybiegach!

Widziałaś jakieś celebrytki noszące twoje kreacje?

- Tak! Carę Delevingne, Helenę Christensen, Pixie Geldof, Mel B., Sadie Frost i księżną Danii.

Coca-Cola obchodzi właśnie 130. urodziny. Z kim najchętniej podzieliłabyś się Coca-Cola?

- Z moim synem, Frederikiem. To największy fan Coca-Cola. Kolekcjonuje butelki i gdziekolwiek pojadę, zawsze przywożę mu jedną.

Kolekcja Charlotte Sparre i Coca-Cola jest dostępna w następujących sklepach: Urban Speed (Austria), Edith of Oxford (Belgia), Valkoinen Elefantti i Muotikuu Oy (Finlandia), La Pierre Bleue, Carioca Femme i Nude (Francja), Ingrid Dörr Designermode (Niemcy), Mama di Angela Squeglia oraz Ricami e Legami (Włochy), Depeche Mode (Liban), Mercedeh (Monako), Lipstik (Nowa Kaledonia), Moda Rosa i Leggera Nell'Aria (Wielka Brytania).

Kolekcje Charlotte możesz zobaczyć na stronie charlottesparre.com.