Kije do nordic walkingu sprawiają, że marsz jest skuteczniejszy od chodzenia bez kijków nawet o 50%. Sprzęt należy dobrać do wzrostu osoby chodzącej.

Rodzaje kijków do nordic walkingu: sztywne, nieskładane i sekcyjne

Nordic walking jest formą aktywności fizycznej, która polega na marszu ze specjalnymi kijkami. Ze względu na konstrukcję rozróżnia się dwa rodzaje kijków do nordic walkingu – sztywne i regulowane.

  • Kije sztywne są jednoelementowe i mają stałą długość. Nie można ich składać, ale są bardzo stabilne. Ze względu na brak możliwości skorygowania ich długości, kije zalecane są osobom zaawansowanym w nordic walkingu.
  • Kije regulowane (teleskopowe) to propozycja dla osób początkujących. Mają możliwość dostosowywania długości sprzętu do wzrostu chodziarzy. Są to tzw. kije kompaktowe. Mają zwykle 2 lub 3 punkty, w których można je złożyć, by otrzymać łatwą w przechowywaniu wersję kompaktową.

Elementy kijów do nordic walking: rękojeść, paski, trzon i grot

Niezależnie od konstrukcji, kijki do chodzenia składają się z czterech elementów: rękojeści, pasków, trzonu i grotu.

·         Rękojeść zapewnia prawidłowe utrzymywanie kijków w dłoni i zapobiega powstawaniu otarć i odcisków. Może być wykonana z korka, gumy, plastiku bądź kauczuku. Profil rękojeści może być owalny lub dostosowany do kształtu dłoni.

·         Paski są warunkiem właściwego sposobu chodzenia, ponieważ umożliwiają przełożenie energii na trzon kijków. Ich wygląd przypomina rękawicę, której wymiary można regulować i dostosowywać do wymiarów dłoni. Paski są przymocowane do rękojeści.

·         Trzon kijków może być zbudowany z aluminium, włókien szklanych lub włókien węglowych. Materiały te są odporne na uszkodzenia i dobrze amortyzują wstrząsy.

·         Grot to wykonana z trwałego materiału (np. stopu tytanu i metalicznego kobaltu) końcówka kijków, która styka się z podłożem i zapewnia stabilne wbicie. Na grotach umieszczone są gumowe nakładki ochronne (tzw. buciki), które neutralizują uderzenie, eliminują drgania i zapobiegają ślizganiu się grotów.

Długość kijków do chodzenia

Wybierając długość kijków do nordic walkingu, należy wziąć pod uwagę wzrost chodziarza. Kijek dla osoby początkującej powinien być krótszy niż kijek dla chodziarza zaawansowanego. Sugerowane wartości to 68% wzrostu (dla osób początkujących) i 72% (dla zaawansowanych).

Odpowiednią długość można wyliczyć, korzystając ze wzoru: długość kijków do nordic walkingu = 0,68 (dla początkujących) lub 0,72 (dla zaawansowanych) x wzrost podany w centymetrach. Wynik należy zaokrąglić w dół. Oznacza to, że jeżeli początkujący chodziarz ma 180 cm wzrostu, powinien wybrać kijki o długości 120 cm. Po osiągnięciu wprawy, może zamienić kijki na dłuższe – 125 cm.