Gdy prezydent Rwandy, Paul Kagame, odwiedził naszą siedzibę w Atlancie w 2013 roku, Muhtar Kent, prezes The Coca-Cola Company obiecał rewizytę, gdy tylko, w tym dynamicznie rozwijającym się kraju, powstaną tzw. EKOCENTER.

Czym jest EKOCENTER?

EKOCENTER funkcjonuje jako modułowy kiosk prowadzony przez kobiety, zapewniający czystą wodę, energię słoneczną, dostęp do internetu i wiele innych udogodnień.

To inicjatywa zapoczątkowana w 2013 roku, aby wzmocnić lokalne społeczności w krajach rozwijających się i wspomóc wzrost miejscowej gospodarki w oparciu o partnerstwo sektora publicznego i prywatnego.

W ubiegłym tygodniu Kent dotrzymał obietnicy odwiedzając Ruhundę, gdzie Coca-Cola oraz koalicja instytucji publicznych i prywatnych firm świętowały otwarcie flagowego EKOCENTER. Zasilany panelami słonecznymi punkt zapewni 25 tysiącom mieszkańców dostęp do wielu udogodnień. Oprócz wody, internetu i prądu są to: sklep, usługi medyczne i jedyne poza stolicą oświetlone boisko do piłki nożnej.

- Otworzyliśmy EKOCENTER, ponieważ wiemy, że rozwój nasz i naszych partnerów może być zrównoważony tylko wtedy, gdy społeczności, w których działamy, są silne – powiedział Kent podczas uroczystości z udziałem prezydenta Kagame i miejscowych władz.

W powstanie EKOCENTER w Ruhundzie zaangażowało się wiele firm. Ericsson pomógł w budowie nowej wieży telekomunikacyjnej, aby zapewnić łączność, natomiast TIGO zadbał o zasięg internetu 3G. Medshare zapewnił medykamenty do prowadzonej przez rząd przychodni. Pentair zainstalował dwa urządzenia do uzdatniania wody, zaś Philips przygotował oświetlenie całej infrastruktury, łącznie z boiskiem i przychodnią.

W EKOCENTER funkcjonuje też sklep, w którym nabyć można produkty pierwszej potrzeby, baterie solarne i produkty Coca-Coli.

Kent podkreślał, że nowy EKOCENTER, jeden z 20 w Rwandzie, wyznaczy nowy standard rozwoju w tym kraju.

- Nigdy nie widziałem bardziej dynamicznego i obiecującego przykładu korzyści, jakie daje współpraca - zaznaczył. - Ten nowy obiekt będzie mocnym światłem dla całego systemu Coca-Coli. To dowód, że gdy współpracują ludzie dobrej woli, wszystko jest możliwe – podkreślał prezes The Coca-Cola Company.

Z naszymi partnerami otworzyliśmy już ponad 100 EKOCENTER w siedmiu krajach. Do końca 2016 planujemy otworzyć 177 placówek w 10 państwach, które docierać będą do miliona ludzi.

Dowiedz się więcej o EKOCENTER.