Butelki PET są dziś powszechnie poddawane recyklingowi. Otrzymany surowiec wtórny służy do produkcji tysięcy nowych przedmiotów. Nie ustaje jednak tradycyjna produkcja nowych butelek na bazie ropy naftowej. A gdyby tak to nieodnawialne paliwo kopalne zastąpić surowcem roślinnym? Wszystko zmierza w tym kierunku!

Jak wiadomo, butelka typu PET wykonana jest w 100% z materiałów, które są pochodnymi surowców kopalnych, głównie ropy naftowej. Opracowana przez firmę Coca-Cola technologia pozwala na zastąpienie surowców potrzebnych do produkcji tworzywa PET cukrami naturalnie występującymi w roślinach. W procesie produkcji PlantBottle wykorzystywany jest ekologicznie przyjazny etanol uzyskany z niemodyfikowanej genetycznie trzciny cukrowej.

W trosce o środowisko

Kropla Beskidu od 2009 roku wprowadza zmiany, które realnie przyczyniają się do zmniejszania negatywnego wpływu, jaki produkcja, transport oraz utylizacja opakowań wywierają na środowisko naturalne. W 2012 roku udało się zmniejszyć o około 20% wagę butelek Kropli Beskidu w ramach kampanii Eko-zakręceni. Obniżenie wagi butelki wpłynęło na zmniejszenie ilości zużywanego plastiku PET oraz redukcję emisji CO2.

PlantBottle to kolejny krok naprzód. Od czasu wprowadzenia butelki na rynek, udało się zmniejszyć emisję CO2 o 365 000 ton. To równowartość spalenia 845 000 baryłek oleju.

Cel -  100% surowców roślinnych!

Po raz pierwszy Butelka PlantBottle została wprowadzona na rynek w 2009 w Danii. Dziś jest już dostępna w 37 krajach na całym świecie. Na przestrzeni tych siedmiu lat zakupiono ich ponad 25 miliardów. Polscy konsumenci od 2015 roku mogą nabyć Kroplę Beskidu w butelce PlantBottle w półlitrowym opakowaniu. To obecnie jedyna w Polsce butelka PET, której do 30% składu stanowią materiały pochodzenia roślinnego.

W 2015 roku na międzynarodowych targach Expo 2015 w Mediolanie, Coca-Cola zaprezentowała przełomową innowację - butelkę w całości wykonaną z naturalnych materiałów. Znamy już prototyp, jednak do optymalizacji i komercjalizacji butelki wyprodukowanej w 100% z materiałów pochodzenia roślinnego naukowców długa droga wypełniona pracą i badaniami.

A co z recyklingiem?

Każda butelki PET zrobiona jest z dwóch składników: glikolu monoetylenowego (MEG), stanowiącego 30% masy butelki oraz oczyszczonego kwasu tereftalowego (PTA), którego zawartość w butelce to około 70%. Badaczom pracującym nad technologią PlantBottle udało się stworzyć pierwszy z nich na bazie surowców roślinnych (bio-MEG). Dlatego zaproponowana przez firmę Coca-Cola butelka składa się właśnie w około 30% z materiałów pochodzenia roślinnego.

Co jednak najważniejsze to fakt, że uzyskany w ten sposób PET jest chemicznie identyczny jak ten uzyskany z ropy naftowej. W efekcie, PlantBottle poddaje się recyklingowi dokładnie tak samo,  jak tradycyjne butelki PET!
Będąc jednym z głównych międzynarodowych producentów opakowań PET używanych na całym świecie, Coca-Cola czuje się odpowiedzialna za losy naszej planety. Dlatego stworzenie PlantBottle, a także dalsze udoskonalanie jej, traktowane jest jako wkład w ochronę naturalnych zasobów. Wprowadzenie PlantBottle to ważny krok na drodze do dbania o środowisko naturalne.