Samodyscyplina to sztuka kontrolowania siebie. Wbrew pozorom, nie jest to wcale łatwe. Jesteśmy zazwyczaj skłonni do usprawiedliwiania swoich zachowań i dawania sobie taryfy ulgowej. Często chcemy coś zmienić w naszym życiu, ale brakuje nam konsekwencji. Tymczasem, odrobina silnej woli może zdziałać cuda. Oto siedem powodów, dla których już dziś powinieneś wziąć się w garść!

1. Samodyscyplina pozwala lepiej wykorzystać czas

Każdy z nas ma w ciągu doby tyle samo czasu do wykorzystania! Niektórzy potrafią robić to lepiej, innym czas przecieka przez palce. Co jest potrzebne, by dobrze wykorzystać każdą chwilę? Oczywiście, samodyscyplina!

Masz w telefonie ustawionych kilka budzików, każdy co pięć minut? Trudno Ci się zmobilizować w ciągu dnia i masz wrażenie, że marnujesz mnóstwo czasu? A może przez pierwszą godzinę w pracy oglądasz śmieszne filmiki na Facebooku?

Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to zły znak. Każdy może mieć gorszy dzień. Ważne jednak, żeby takie dni nie stały się normą.

Weź notes, uporządkuj swoje sprawy od najważniejszej do najmniej istotnej. To, co można zrobić szybko i nie zajmie zbyt wiele czasu, zrób od razu. Stale aktualizuj swoją listę. I nie ulegaj pokusom, by cały czas zaglądać do Messengera! Szybko poczujesz różnicę, bo dyscyplina zaprocentuje! Zyskasz więcej czasu dla przyjaciół, rodziny lub na swoje hobby.

2. Samodyscyplina sprawi, że będziesz zadowolony z siebie

Gdy potrafisz się zdyscyplinować, jesteś bardziej zadowolony z siebie. Nie masz poczucia zmarnowanego czasu, straconych okazji, czy niewykorzystanych szans. Masz po prostu wszystko pod kontrolą. To daje większy komfort psychiczny i buduje pewność siebie.

Jeżeli jesteś z siebie zadowolony, masz dobry humor, stajesz się bardziej towarzyski i miły w obyciu. Przełoży się to na lepszy kontakt z innymi osobami - bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi, czy kolegami z pracy. Samodyscyplina sprawi więc, że będziesz bardziej pogodnym człowiekiem! A takie osoby zawsze gromadzą wokół siebie zadowolonych i uśmiechniętych ludzi! I tym sposobem, sami będziecie się pozytywnie nakręcać, by robić fajne rzeczy!

3. Samodyscyplina to większa skuteczność!

Zdyscyplinowane osoby łatwiej osiągają wyznaczone cele. Nie przekładają zadań na jutro. Nie szukają wymówek i usprawiedliwień. Konsekwentnie idą do przodu. Dotrzymują swoich postanowień. Kiedy trzeba potrafią zacisnąć zęby i wytrzymać trudniejsze chwile. To trochę jak w sporcie! Trzeba się napracować, by mieć dobre wyniki. Trzeba potu, a czasami łez, by na mecie czuć satysfakcję. Warto!

W życiu, niestety, nic samo nie przychodzi. Chcesz mieć lepszą pracę? Musisz pracować ciężej, efektywniej, by stać się poszukiwanym na rynku specjalistą. Chcesz mieć doskonałą figurę? Ruszaj na trening! Wytrwałości! To jedyna droga do tego, by coś zmienić.

4. Wyrabiasz u siebie dobre nawyki

Codzienna praca nad samodyscypliną sprawi, że wyrobisz w sobie dobre nawyki. To, co na początku sprawiało ogromną trudność, w krótkim czasie wejdzie Ci w krew i będzie wymagało znacznie mniejszego wysiłku. Powtarzalność tych czynności spowoduje, że zaczniesz je w pewnym momencie wykonywać mechanicznie. Podobno wystarczy 21 powtórzeń, by tak się stało. Przed Tobą więc 21 treningów, 21 lekcji języka lub 21 prób uporządkowania swojego kalendarza. Ale potem będzie już z górki!

5. Nie pozwalasz sobie na spadek aktywności

Samodyscyplina nie pozwala Ci się rozleniwić. Dzięki niej nieustannie pracujesz na wysokich obrotach. Ma to bardzo dobry wpływ na Twój mózg. Wciąż go stymulujesz. Stajesz się bardziej kreatywny, potrafisz świetnie odnaleźć się w nowych sytuacjach. Chętniej podejmujesz wyzwania.

To świetny sposób, by na długo utrzymać doskonałą formę. Nie tylko umysłową, ale i fizyczną. Twój mózg wolniej się starzeje! Aktywność sprawia, że jesteś mniej narażony na różne choroby. Działaj!

6. Łatwiej zdobędziesz awans

Osoby zdyscyplinowane szybciej pracują. Potrafią lepiej zorganizować swój czas. Nie potrzebują ponagleń. Są bardziej wydajne, bez względu na nastrój, czy czynniki zewnętrzne (jak pogoda). Doprowadzają sprawy do końca i można im powierzyć ważne zadania. To najlepsi pracownicy! Wzbudzają zaufanie pracodawców i szybko awansują w strukturach firmy. Nie wierzysz? Zamiast iść na kawę lub papierosa, spróbuj rzetelnie, w skupieniu popracować. Skończ zaległe projekty, pokaż, że jesteś z robotą na czas. Podwyżka gwarantowana!

7. Nie rozpraszasz się

W dzisiejszym świecie bardzo ciężko się skupić. Wokół nas jest mnóstwo rozpraszających bodźców zewnętrznych, jak social media, mail, telefon, smartwatch, telewizja i wiele, wiele innych.

Trzeba naprawdę ogromnej dyscypliny, żeby powstrzymać się przed notorycznym sprawdzaniem swojego konta na Facebooku, albo przeglądaniem Internetu w poszukiwaniu śmiesznych filmików i obrazków. Potrafią to osoby, które ćwiczą samodyscyplinę. Dołącz do nich i poczuj ulgę, bo uwolnisz się od wielu pożeraczy uwagi!

Moglibyśmy wymienić znacznie więcej powodów, dla których warto pracować nad samodyscypliną. Jednak najważniejszy z nich to komfort psychiczny, uczucie dobrze wykonanej pracy, zadowolenie z samego siebie. Dołącz więc do usatysfakcjonowanych i spełnionych ludzi! Dzięki temu, wszystko stanie się prostsze. Samodyscyplina sprawi, że zamiast marudzić, weźmiesz się do pracy!

Nie czekaj do postanowień noworocznych. Jedną z żelaznych zasad samodyscypliny jest nieprzekładanie spraw na jutro.