Początkujący skater, czyli osoba chcąca jeździć na deskorolce i uprawiać skateboarding, powinna w pierwszej kolejności kupić odpowiednią „deskę”. W sklepach sportowych dostępnych jest mnóstwo deskorolek, dlatego amatorowi może być trudno dokonać wyboru. Na co zwrócić uwagę?

Dla kogo deskorolka?

W sklepach dostępne są deskorolki dla dzieci, deskorolki dla początkujących i zaawansowanych, a nawet deskorolki na dwóch kółkach czy elektryczne, które są ostatnim krzykiem mody.

Deskorolka dla dzieci jest obliczona na mniejsze obciążenie, niż deska przewidziana dla dorosłego mężczyzny. Nawet deskorolki dla dziewczyn i dla chłopaków będą różniły się względem siebie poszczególnymi parametrami.

Na co zwrócić uwagę kupując deskorolkę?

Przy zakupie pierwszej w życiu deskorolki, należy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Deskorolka dla początkujących powinna być łatwa do opanowania i przeznaczona do jazdy po asfalcie, dzięki czemu łatwo nauczymy się trudnej sztuki skateboardingu.

Najważniejsze parametry

1. Rozmiar kółek – rekomendowane są takie o wielkości od 53 do 55 mm. Większe kółka wykorzystuje się do szybkiej jazdy po równym terenie oraz do jazdy po rampie.

2. Twardość kółek - początkującym polecane są kółka o twardości 99A.

3. Długość i szerokość deski - najlepiej sprawdzają się deskorolki o wymiarach 78,5 cm długości i 20 cm szerokości. W sprzedaży sklepy oferują zarówno krótsze, jak i dłuższe deski. Krótsze deskorolki są przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.

4. Łożyska - powinny być oznaczone symbolami ABEC-3 lub ABEC-7. Mają one wpływ na szybkość skręcania kółek, a co za tym idzie na zwrotność deskorolki. Oznaczane są liczbami od 1 do 7, a im wyższa liczba, tym szybciej skręcają kółka.

5. Konstrukcja deski - deska deskorolki powinna być solidna i wykonana z drewna klonowego. Czasem posiada domieszkę włókna szklanego lub węglowego, które zmniejszają jej wagę. Najlepiej, aby miała 7 warstw. Są też deski złożone z 9 warstw, ale ich waga może być kłopotliwa dla początkującego skatera. 

Gdzie kupować deskorolkę?

Najlepiej wybrać się do skateshopu, gdzie wykwalifikowany, doświadczony ekspedient doradzi, jaka deska będzie dla nas najlepsza. W marketach na ogół dostępne są tanie, ale niestety też niskiej jakości deskorolki uniwersalne. W miarę solidną deskorolkę można nabyć w średniej cenie, pomiędzy 150 a 200 zł.

Początkującym zaleca się wybór kompletnej deskorolki, złożonej przez producenta, zamiast takiej, która będzie wymagała samodzielnego skręcenia wszystkich elementów. Oszczędnością może być zakup używanej deskorolki, ale w takim wypadku trzeba sprawdzić, czy wybrana deska nie jest rozwarstwiona lub uszkodzona. Koniecznie trzeba ją przetestować.