Street workout to aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, wykorzystująca elementy architektury miejskiej do treningu.

Ćwiczenia stosowane w street workoutcie oparte są na kalistenice. Kalistenika to typ ćwiczeń, gdzie podczas treningu wykorzystujemy masę własnego ciała. Jednymi z najbardziej znanych tego typu aktywności są: pompki, przysiady, brzuszki, podciąganie. W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że to nic nowego, a jednak ideą street workoutu jest wykonywanie treningu w przestrzeni miejskiej, wykorzystując do ćwiczeń ławki uliczne, schody, murki, barierki, trzepaki, latarnie itp.

Street workout – trening uliczny

Jak sama nazwa wskazuje z ang. "street workout” oznacza trening uliczny. Sport ten wywodzi się z gett, gdzie mieszkańców nie było stać na korzystanie z profesjonalnych siłowni, dlatego do ćwiczeń zaczęli wykorzystywać, to co mieli dostępne w pobliżu. Miejska zabudowa zaczęła pełnić funkcję profesjonalnego sprzętu fitnessowego. Samo określenie street workout na stałe weszło do słownika dopiero ok. 2009 roku.

Początki street workout sięgają Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. To właśnie stamtąd wywodzą się prekursorzy tego sportu. Niejaki Hannibal for King (USA) oraz Denis Minin (Ukraina) zasłynęli dzięki umieszczaniu video na YouTube obrazujących ich wyczyny street workoutowe. Do najsłynniejszych filmików z pewnością należą „Barilla and Hannibal”- (Hannibal for King) oraz „Jesteś Kozak, to tak zrób” (Denis Minin).

Czytaj także: Dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu

Street workout niesie pewne idee

Główne idee, które przyświecały street workoutowi, jako swego rodzaju ruchowi, to przede wszystkim wyciągniecie młodzieży z gett – przekonanie ich do podjęcia aktywności fizycznej w miejskiej dżungli. Pojawił się tutaj również element związany z kreatywnością, bo właśnie nią należało się wykazać przy adaptacji elementów infrastruktury miejskiej na potrzeby ćwiczeń. Aktualnie idea street workoutu koncentruje się na aktywności fizycznej wykorzystującej elementy architektury miejskiej oraz budowaniu społeczności zrzeszającej się wokół tego zjawiska.

Od czego zacząć street workout? Jak się przygotować?

Ćwiczenia street workoutowe są bardzo proste, jak już wcześniej wspominaliśmy zaliczają się do nich pompki, przysiady czy znane wszystkim brzuszki. Zatem, jeśli nie mamy jeszcze śmiałości ćwiczyć na sąsiedzkich ulicach, możemy rozpocząć treningi w domu. Każdego dnia poświęcając ok. 15 min na przysiady, skłony i wykroki z pewnością uda się wzmocnić organizm i nabrać odwagi do treningów w przestrzeni miejskiej. Prawie na każdym osiedlu znajduje się trzepak albo plac zabaw, na początek wystarczy nam rurka, na której będzie można się podciągnąć. Coraz powszechniejsze stają się również siłownie zewnętrzne, które dają jeszcze więcej możliwości do ćwiczeń.

Street workout – przykładowe ćwiczenia

Dzięki street workoutowi można zwiększyć wytrzymałość, dynamikę i poprawić sylwetkę ciała. W opisywanej aktywności istotna jest jakość wykonywanych ćwiczeń, perfekcyjność powtórzeń. Kładzie się duży nacisk na to, aby każde powtórzenie było jak najdokładniejsze, towarzyszyć temu musi odpowiednia sylwetka ciała. Podstawą treningów jest wykonywanie tzw. SETów, czyli zestawów ćwiczeń w stosownej ilości powtórzeń. Na początku pamiętajmy jednak, żeby się nie przeforsować. Dopiero wraz z kolejnymi dniami, tygodniami zwiększajmy ilość wykonywanych serii

Przykładowe SETy dla początkujących

SET 1

 • 2 podciągnięcia na drążku (dłonie na szerokości barków)
 • 5 pompek
 • 5 wzniesień do drążka
 • 4 podciągnięcia na drążku (2x dłonie na szerokości barków, 2x dłonie szerzej od barków)

SET 2

 • 2 podciągnięcia na drążku (dłonie na szerokości barków)
 • 4 wznosy nóg do drążka
 • 5 przysiadów
 • 5 pompek

SET 3

 • 4 wykroki
 • 2 podciągnięcia na drążku (dłonie na szerokości barków)
 • 4 wznosy nóg do drążka
 • 5 pompek
 • 2 podciągnięcia na drążku (dłonie szerzej od barków)

Rozpoczynamy od 1-3 SETów, w zależności od możliwości i kondycji. Przerwy pomiędzy seriami powinny trwać ok. 3 minut.

Street workout w mediach społecznościowych

Istotą street workoutu jest również zrzeszanie się, ćwiczenie w grupie, budowanie społeczności. Dzięki YouTube treningi uliczne wypłynęły na światło dzienne i stały się zaczątkiem do tworzenia grup street workoutowych w innych miastach na świecie. Wraz z rosnąca popularnością tego sportu w internecie zaczęły pojawiać się poradniki doświadczonych street workouterów.

Na Facebooku z łatwością można odnaleźć grupy popularyzujące ten sport w poszczególnych miastach, również w Polsce. Aktywne są także tematyczne fora dotyczące tematyki street workoutu. Można tam uzyskać poradę odnośnie planu treningowego, miejsc spotkań – placów wykorzystywanych przez street workouterów w danym mieście czy wskazówek diety.

Niezwykła, atrakcyjność treningów ulicznych, która spotkała się z dużym uznaniem w mediach społecznościowych, przekłada się również na świat rzeczywisty. Grupy powstałe na Facebooku spotykają się na treningach w przestrzeni miejskiej. Nierzadko na tego typu spotkania przychodzi nawet kilkudziesięciu fanów tego sportu.