Jeśli szukasz idealnego prezentu świątecznego dla kogoś wyjątkowego, możesz zrobić dobry uczynek swoim zakupem wspierając przedsiębiorcze kobiety z całego świata.

Każdy przedmiot z kolekcji Coca-Cola 5by20 to cuda wykonane własnoręcznie przez kobiety, których kreatywność i pomysłowość pozwoliły zamienić puszki, szklane butelki i zawleczki po Coca-Cola, czy nawet etykiety w małe arcydzieła sztuki: piękną biżuterię, notesy, pokrowce na laptopy i Ipady…

Projekt ten jest częścią inicjatywy 5by20 prowadzonej przez The Coca-Cola Company. Ma on na celu ekonomiczne wsparcie 5 milionów kobiet-przedsiębiorczyń do 2020 roku. Uczestniczki programu biorą udział w warsztatach i szkoleniach zwiększając swoją wiedzę w zakresie rzemiosła i prowadzenia firmy. Mają też ułatwiony dostęp do rynków zbytu i niektórych materiałów rzemieślniczych.

Obejrzyj krótkie wideo i posłuchaj historii kobiet z projektu 5by20.


Dochód ze sprzedanych akcesoriów 5by20 przekazywany jest kobietom, które biorą udział w tym programie. Zatem jest to nie tylko dobry zakup. To przede wszystkim zakup, dzięki którym można pomóc innym.

Zajrzyj na stronę sklepu, aby poznać całą kolekcję 5by20.

1. Żyrafa z puszek

Wytwórca: Acacia Creations, Kenia

Cena: 24,99 dolarów

Taka żyrafa to doskonały prezent dla kogoś z ekologicznym zacięciem. Aby stworzyć tę wysoką na 35 centymetrów figurkę, pracowniczki Acacia Creations z Kenii użyły aluminiowych puszek połączonych starym drutem telefonicznym.

Jak to się zaczęło? Maura Kroh, która spędziła wiele czasu w obozach dla uchodźców w Afryce, dostrzegła ogromną kreatywność i talenty tamtejszych mieszkańców. Stwierdziła, że powinni oni czerpać więcej korzyści ze swojej ciężkiej pracy. W 2007 roku Maura założyła Acacia Creations, łącząc ponad tysiąc rzemieślników z sześciu krajów i umożliwiając im sprzedaż wyrobów na światowym rynku. Acacia to coś więcej niż tylko "fair trade", to nowe miejsca pracy, szkolenia, a także wsparcie lokalnych społeczności poprzez inicjatywy edukacyjne i zdrowotne.

2. Portmonetka z kapslami

Wytwórca: çöp(m)adam, Turcja

Cena: 40 dolarów

To poręczna, modna i jedyna w swoim rodzaju portmonetka. Wykonana ręcznie, o rozmiarach 9 x 14 cm, z powodzeniem pomieści kosmetyki, karty kredytowe i dokumenty. Portmonetka ta jest idealna dla kobiet w każdym wieku. Dostępna jest również w kolorze szarym.

Członkinie çöp(m)adam są mistrzyniami w zamienianiu zużytych już przedmiotów w ekologiczne akcesoria. Działające w zachodniej Turcji çöp(m)adam stara się zapewnić kobietom środki do życia, przy okazji zmniejszając ilość odpadów. Wiele kobiet przed przystąpieniem do grupy nigdy nie zarabiało pieniędzy. Dziś ich piękne wyroby sprzedawane są na całym świecie.

3. Bransoletka z zawleczek

Wytwórca: Purple Community Fund, Filipiny

Cena: 14 dol.

Dostępne w kolorach czerwonym, pomarańczowym, czarnym lub szarym, ekologiczne bransoletki wykonane są w całości ze zrecyklingowanych zawleczek od aluminiowych puszek. To świetne akcesorium niezależnie od stylizacji, odpowiednie na wszelkie okazje, także te bardziej formalne.

Kobiety zrzeszone w Purple Community Fund tworzą produkty z naturalnych materiałów połączonych ze zrecyklingowanymi puszkami i butelkami Coca-Cola. W najbiedniejszych rejonach Filipin kobiety i dzieci przetrząsają hałdy śmieci leżące na ulicach w poszukiwaniu materiałów nadających się do ponownego użycia. Poprzez zapewnienie kobietom niezbędnych umiejętności i narzędzi do tworzenia z odpadków pięknych akcesoriów, Purple Community Fund pomaga kobietom rozwijać ich biznes. Umożliwia także zakup podstawowych artykułów gospodarstwa domowego i ułatwia dzieciom dostęp do edukacji.

"Moją największą inspiracją są moje dzieci. Napędzają mnie do tego, bym zaspokoiła ich potrzeby i pomogła im skończyć szkołę” - mówi Jocelyn Pacrin, samotna matka czwórki dzieci żyjących w slumsach Manili. „Teraz jestem w stanie samodzielnie zarobić pieniądze i o nie zadbać" – dodaje.

Zobacz pozostałe przedmioty z niezwykłej kolekcji 5by20.